Kadın Muhtarlar Akademisi Bandırma’da başladı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 81 ilden gelen 100 kadın muhtarın katılımıyla başlayan Kadın Muhtarlar Akademisi açılış töreni yapıldı.

Kadın Muhtarlar Akademisi Bandırma’da başladı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 81 ilden gelen 100 kadın muhtarın katılımıyla başlayan Kadın Muhtarlar Akademisi açılış töreni yapıldı.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı, Bandırma Kaymakamlığı ve Bandırma Muhtarlar Derneği’nin ortaklaşa geliştirdikleri proje ile başlayan Kadın Muhtarlar Akademisi’nde 81 ilden belirlenen 81 kadın muhtar, 19 sivil toplum temsilcisi ve muhtar olma potansiyeli olan 50 kadın bilgi düzeylerini geliştirmek, liderlik vasıflarını ön plana çıkarmak ve karar alma mekanizmalarını, aktif katılmalarını sağlayacak eğitimler alacak.

Akademi’nin açılış töreninde konuşan Bandırma Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Nur Hancıoğlu, "Tüm Türkiye’de 2014 yerel seçimlerinden sonra 623 mahalle ve 51 köy olmak üzere toplam 674 kadın muhtar görev yapmaktadır. Dolayısıyla son seçimlerle kadın muhtarların sayısı bir önceki seçimlere göre yüzde 40.2 oranında arttı ve genel muhtar sayısının 1,3’üne tekabül etmektedir. 8 ilde hiç kadın muhtarımız yoktur. Bugüne göre en fazla kadın muhtar olan ilimiz İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Türkiye’nin en genç kadın muhtarı Ardahan, en yaşlı kadın muhtarı ise İstanbul’dadır. Kadınlarımız seçimlere aday olma hakkını elde etmiş olmasından bu yana toplamda 31 bin erkek belediye başkanımız olmuş ama buna karşın 119 kadın belediye başkanımız olmuştur" dedi.

Hancıoğlu, kadınların artık siyasetin her basamağında nesne değil, özne olmak istediğini vurgulayarak, "Siyasi partilerde bile seçim zamanlarında koşturan, görev alan, en çok çalışan kadınlarımız olduğu halde nedense koltuklara hep erkekler oturmaktadır. Kadınsız demokrasi olmaz. Kadınsız siyaset olmaz. Devlet; anadır. Anaya da en iyi kadınlar bakar. Buradaki tüm muhtar arkadaşlarım hepimiz birer rol modeliz" diye konuştu.

Açılışa katılan Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Bandırma Belediye Başkan Vekili Sami Türkmen ve Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Serap Palaz da kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından programa emeği geçen isimlere plaketleri takdim edilirken Kadın Muhtarlar Akademisi’nin ilk günkü buluşmaları sona erdi. Kadın muhtarlar 3 gün boyunca Bandırma ve çevre ilçelerde gezi programlarına katılarak ve eğitim alarak akademiyi tamamlayacaklar.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2017, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER