İzmir Enternasyonel Fuarı 86. kez kapılarını açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 86’ıncı kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) için geri sayım başlarken, fuar bu yıl 18-27 Ağustos tarihleri arasında binlerce ziyaretçiyi ağırlayacak....

İzmir Enternasyonel Fuarı 86. kez kapılarını açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 86’ıncı kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) için geri sayım başlarken, fuar bu yıl 18-27 Ağustos tarihleri arasında binlerce ziyaretçiyi ağırlayacak. Fuarda bu yıl partner ülkenin Rusya, onur konuğunun ise Muğla olduğu açıklandı.

Bu yıl 86’ıncı kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) ile ilgili basın toplantısı Kültürpark’ta gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak fuarla ilgili açıklamaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 86’ıncı İEF Ana Sponsoru Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ve İnovasyon Ana Sponsoru Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan katıldı. Kocaoğlu, Sancak ve Erdoğan, bu yıl 18-27 Ağustos arasında binlerce ziyaretçinin ağırlanacağı fuar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Partner ülke Rusya, onur konuğu Muğla

Basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her yıl 26 Ağustos’ta açılan fuarı bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle öne çektiklerini belirterek, enerji temasıyla fuarın bu yıl çıtasını daha da yükselteceklerini söyledi. İzmir Enternasyonal Fuarını özünü kaybetmeden ileriye taşımak için verdikleri çaba sonucunda geçtiğimiz yıl yakaladıkları başarıyı 86. İEF’te artırarak devam ettirmek istediklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, "İzmir Enternasyonal Fuarına yeniden hem ülkemizden hem de uluslararası camiadan çok büyük bir katılım talebi var. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çıkış bu sene dünyanın en güçlü ekonomisi Rusya’yı fuara partner ülke yaptı. Rusya 1,33 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası ile dünyanın en güçlü ekonomileri arasında. Komşumuz olan Rusya ile ilişkilerimizin İEF çerçevesinde güçlenmesi hem bölge hem dünya barışı için son derece önemli. Rusya’nın partner ülke olmasında 2016 yılında suikasta kurban giden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un büyük katkısı var. Rusya’nın İEF’ye partner ülke olmasına inanmıştı, savunmuştu. Belediyeye yaptığı ziyarette bu konuda mutabık kalmıştık. Ben buradan bir kez daha 86. İEF’ye katkılarından olayı rahmetli büyükelçimizi huzurunuzda anıyor, yapılan suikastı şiddetle kınıyorum. Rusya’nın partner ülke olması ile birlikte büyükelçimizin bu konudaki çabalarını, vasiyetini de yerine getirmiş olduk" şeklinde konuştu.

Rusya’nın fuara Enerji, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Ekonomik Kalkınma Bakanı ve 300 civarında bürokratı ve Tataristan Cumhurbaşkanı ile çıkartma yapacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Rusya İEF’ye en çok katılan ülkeler arasında yer alıyor. Bu yıl 63. kez konuğumuz olacak. Kültürpark’ın kurulmasında da Rusya’nın Gorki Parkı örnek alınmış. Biz iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ilişkilerin gelişmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Karşılıklı iş ilişkisi kurulması için çalıştaylar düzenliyoruz. İkinci Dünya Savaşı’nda cephede savaşan uluslar İEF’de birlik ve beraberlik içinde yarışırdı. Coğrafyamızın, dünyamızın bu durumunda İEF’nin bir barış meşalesi olarak yanacağını düşünüyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Rusya başbakan yardımcısının Türkiye ile domates ithalatı ile ilgili görüşmeleri İEF çerçevesinde görüşüp halledileceğini söylemesi Rusya tarafının bu fuara ne kadar önem verdiğinin göstergesidir".

Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak

İEF’nin turizm ve hizmet sektörüne önemli katkıları olduğuna değinen Başkan Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl İEF süresince otellerin doluluk oranının yüzde 67 olduğunu bu yıl oranın yüzde 80’e çıktığını söyledi. Bu oranın fuar süresince yüzde 100 ulaşacağını belirten Kocaoğlu, "Şu anda İzmir hem Avrupa’da hem dünyanın diğer ülkelerinde çok büyük ilgi görüyor. İlgi görmesinin nedeni burada yaptığımız çalışmalar, İzmirlinin hayata, yaşama bakışı ayrı bir önem taşıyor. Biz umutluyuz. Önümüzdeki her yıl İzmir, daha da güzelleştirerek kenti yeşil yaparak, çevre yatırımlarıyla mutlaka ve mutlaka kalkınacak ve dünyanın en önemli kentlerinden biri olacak" dedi.

İEF ile yeni fırsatlar

Fuarın ana sponsoru olan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 86. İzmir Enternasyonal Fuarına ikinci kez ana sponsor olmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, "İlklerin şehri İzmir’in çok parlak bir geleceği olduğunu, doğal güzellikleri ve binlerce yıllık tarihsel mirasıyla bütünleşerek, hem dünyanın hem Avrupa’nın yeniden dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Bu dönemde İzmir’e olan güçlü ilgi İzmir Enternasyonal Fuarının da katkısıyla önümüzdeki süreçte, İzmir’i mutlaka yeni fırsatlarla buluşturacaktı" diye konuştu.

İnovasyon Ana Sponsoru Vestel’in İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan da konuşmasında, İzmir Enternasyonal Fuarının Türkiye’ye katkılarına değinerek, "İzmir Enternasyonal Fuarının son birkaç yıldan beri eski şaşalı günlerini yakalayıp hatta aştığını görüyoruz. Biz Vestel grubu olarak yılda 20-30 fuara katılıyoruz. Bizim gözlemlerimize göre İzmir Enternasyonal Fuarı hızla uluslararası boyutta çok önemli bir fuar olmaya doğru gidiyor. Dünyadaki yeni trendlere uygun bir seyir izliyoruz. Las Vegas’taki dünyaca ünlü fuarda teknoloji, ticaret ve eğlenceyi, sanatı birleştiren yeni konseptler var. İzmir bu açıdan çok şanslı ve müsait bir yer. Dünyadaki en büyük fuar kongre merkezi olmaması için bir sebep görmüyoruz" şeklinde konuştu.

İzmir Enternasyonal Fuarının bu yılki partner ülkesi olan Rusya, 1,33 trilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasılası ile dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alıyor. Fuarın onur konuğu ili ise ekonomik ve kültürel değerleriyle öne çıkan Muğla olarak belirlendi. Partner ülke Rusya Federasyonu, devlet kurumları ve firmaları ile birlikte büyük bir katılım gösterecek. Fuar süresince, Rusya Federasyonu ile ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler ile yeni işbirlikleri geliştirmeye yönelik çok sayıda toplantı gerçekleştirilecek. İzmir İş Günleri Toplantıları 17-18 Ağustos tarihlerinde Swissotel’de gerçekleşecek.

86. İEF’te yıldızlar geçidi

18-27 Ağustos tarihleri arasında Yeraltı Otoparkının üzerindeki çim alanda ücretsiz gerçekleştirilecek konserlerde, Nilüfer, Doğukan Manço, Sıla, Mabel Matiz, Demet Akalın, Teoman, Volkan Konak, Buray, Buika, Selami Şahin ve Candan Erçetin yer alıyor. Mogambo Caz Günleri’nde ise Lisa Simone, Bülent Ortaçgil, Tuna Kiremitçi, Vedat Sakman, China Moses, Zuhal Olcay, Ferid Odman, Della Miles ve Fatih Erkoç fuar ziyaretçilerini caz müziğinin en seçkin örnekleriyle buluşturacak. İsmet İnönü Sanat Merkezinde her gece bir tiyatro oyunu sergilenirken, Açıkhava Tiyatrosunda da müzikaller ve sahne gösterileri yer alacak.

Ünlü yazarlarla sohbet imkanı

Türk Edebiyatının yazarları, 86. İEF’de fuar ziyaretçileriyle buluşacak. 19-25 Ağustos tarihleri arasında İzmir Sanat Merkezi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek Edebiyat Sohbetleri’nde, Oya Baydar, Mine Söğüt, Özcan Yüksek, Aslı Erdoğan, Ercan Kesal, Arif Keskiner ve M. Melih Güneş gerçekleştirecekleri sohbetin ardından kitaplarını imzalayacak.

Fuar süresince Kültürpark alanı içinde gerçekleştirilecek sokak gösterileri fuar ziyaretçilerini bir masal atmosferiyle buluşturmaya hazırlıyor. Fuar giriş ücretleri, İzmirim Kart için 3 TL, öğrenci 2 TL olurken, engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak Kültürpark’a girebilecek. Fuar ziyaret saatleri ise 16.00 ile 23.00 olarak belirlendi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER