Ülkü: ’Enflasyon en düşük seviyede’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının son altı aya göre en düşük seviyede olduğunu belirtti.Konuya ilişkin açıklama yapan Ülkü, "Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)...

Ülkü: ’Enflasyon en düşük seviyede’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının son altı aya göre en düşük seviyede olduğunu belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ülkü, "Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz’da yüzde 0,15, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,72 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,79, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 15,45 oldu. Tüketici fiyatlarındaki bu yıllık artışın Temmuz ayında yüzde 9,79’a gerilemesiyle 5 aylık çift haneli enflasyon dönemi de sona ermiş oldu. Nitekim Mayıs ve Haziran dönemlerinde görülen gerilemeler zaten bunun sinyalini vermişti. Enflasyonun son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemesinde; bu dönemde gıda, giyim ve ayakkabı fiyatlarının aylık bazda gerilemesinin ve Dolar kurunun yatay seyretmesinin oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Yaz mevsiminin gelişiyle turizm sektöründe görülen canlanma ise lokanta ve otelcilik sektöründe fiyat artışına neden olarak enflasyonu yukarı yönlü baskı altında tutmuştur." dedi.

Bu gelişmelerde mevsimsel faktörlerin etkisinin hissedilmekte olduğunu ifade eden MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, "Bu bağlamda mevsimsel etkilerin ortadan kalkmasıyla önümüzdeki dönemlerde yıllık enflasyonunda bir miktar artış gerçekleşebilir. Buna karşın yılın son çeyreği itibariyle enflasyonun yeniden düşüşe geçeceğini ve yıl sonu rakamlarında yeniden tek hanelere döneceğimizi tahmin ediyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER