KÜÇÜKKÖY ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

KÜÇÜKKÖY ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

 Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde, Belediye Başkanı Mesut Ergin, Büyükşehir Yasası çerçevesinde kapatılacağı açıklanan Küçükköy Belediyesi'nin, kapatılmaması için Anayasa Mahkemesi'ne ferdi olarak başvuruda bulundu.
  Mesut Ergin yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nden; 6360 sayılı 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1 maddesinin 3. fıkrası ve ayrıca geçici 2. maddesinin 1. fıkrası nedeniyle temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini tespit edilerek, bu ihlalin giderilmesi için gereğinin yapılmasını istediğini söyledi. Büyükşehir yapılan 13 il arasında Balıkesir’in bulunduğunu ve düzenleme gereği 2014 yılında yapılacak mahalli idareler seçimlerinin ardından, belediyelerinin Küçükköy’ün bir mahallesine dönüştürüleceğini belirten Ergin, kanunun bu düzenlemesinin AB Yerel Yönetimler Özerlik Şartı'na aykırı olduğunu savundu.
  Ergin, Balıkesir  ve diğer il belediyelerinin Büyükşehir yapılmasına itirazlarının olmadığını, ancak beldelerin mahalleye dönüştürülmesine karşı olduklarını ifade ederek, “umarım gerçek hak yerini bulur” temennilerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2013, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER