KÜÇÜKKÖY BELEDİYESİ SAĞLIK HİZMETLERİNİ SÜRDÜRECEK

KÜÇÜKKÖY BELEDİYESİ SAĞLIK HİZMETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde, belediye tarafından belde ve ilçe sakini kadınlara yönelik ücretsiz momografi testi hizmetine yoğun ilgi sürüyor.
  Önceki gün çalışmaları yakından takip etmek isteyen Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin’e, kendilerine böylesi büyük bir imkanı sağladığı için hizmetten yararlanan kadınların duygusal teşekkürleri görülmeye değer olarak nitelendirildi. 28 Şubat’a kadar sürecek olan mobil mamografi cihazı ile ücretsiz göğüs kanseri taramasına belde de yaşayan kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ sloganıyla yola çıkan Küçükköy Belediyesi gezici mamografi cihazı taramalarının 40 yaş ve üzeri bayanları kapsadığı belirtilirken, Her gün saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmete açık olacağı belirtilen mobil araç içerisindeki mamografi cihazıyla günde ortalama 40–50 kadının taramasını gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
  Radyoloji teknikeri Feyza Guguk’un yanı sıra beldedeki iki genç kızında gönüllü destekleri ve Küçükköy Belediyesi personellerinden oluşan ekip tarafından steril koşullarda gerçekleştirilen tarama işlemi ile tüm belde ve ilçe genelindeki vatandaşların yararlandırılıyor. Mobil araçta verilen sağlık hizmetinin beldenin yanı sıra ilçe genelinden de gelen tüm kadınlara hizmet verdiği belirtilirken, bölgede bir belediye tarafından ilk kez gerçekleştirilen hizmet, kalite standartlarıyla da göz dolduruyor. Momografi cihazında testlerini yaptıran kadınlar, söz konusu cihazın Ayvalık ve çevresindeki hastanelerde olmaması nedeniyle, Balıkesir yada İzmir’deki tam teşekküllü hastanelerde olduğunu ve bu yüzden de Küçükköy Belediyesi sayesinde ayaklarına gelen bu hizmetten mutlaka yararlanmak istedikleri gözleniyor. Muhabirimize konuşan momografi cihazından yararlanan kadınlar, böylesi bir hizmetten şimdiye kadar hiçbir belediye tarafından yararlanmadıklarını belirterek, “Belediye Başkanımız Sayın Mesut Ergin’den Allah razı olsun. Beldemizdeki alt yapı dahil olmak üzere bir çok hizmeti tamamlarken, diğer yandan da belde halkının sağlığı için koşuşturuyor” diyerek söz konusu sağlık hizmetlerinin sürmesi gerektiği belirtti. Altınova ve Küçükköy beldesinin yanı sıra köylerdeki vatandaşlara da hizmet veren Ayvalık Devlet Hastanesi’nde kardiyoloji, endeskopi servislerinin yanı sıra bir çok uzman doktorun bulunmaması nedeniyle yeterince hizmet veremediğinden yakınan Küçükköylü kadınlar, “İnsan sağlığı için hayati önem taşıyan bu gibi hizmetler devletin hastanelerinde mevcut değil. Söz gelimi Küçükköy Belediyesi’nin ayağımıza kadar getirdiği momografiyi çektirebilmek için en az 2,5-3 saatlik yolda bulunan Balıkesir yada İzmir’e gitmemiz gerekiyor. Bu cihazların bulunduğu hastanelerdeki yoğunluğu da hesaba katacak olursanız. Sadece basit bir momografi çektirebilmek için en az 2 gününüz yollarda ve hasta kuyruklarında geçecektir. Bu yüzden de belediyenin bizlere sağladığı bu hizmet çok büyük bir hizmettir” diye konuştular.
  Öte yandan önceki gün Küçükköy-Sarımsaklı Pazaryerindeki mobil araç içerisinde her gün 40 vatandaşa hizmet veren ekibin lideri olan Radyoloji teknikeri Feyza Guguk ise yaptıkları testlerde elde ettikleri bulguları hastalarla kendisinin paylaşmadığını belirtti. Yapılan testlerin sonuçlarını Ege Üniversitesi’ne gönderdiklerini kaydeden Guguk, uzman doktorların test sonuçlarını değerlendirmesinin ardından, adres ve telefonlarını aldığımız hastalar arasında Göğüs Kanseri teşhisi konulan hastalarla direkt uzmanlar temasa geçerek, kanserli vakalar için neler yapılması gerektiğini söylüyorlar. Biz sağlık ekibi olarak vatandaşlarımızın kanserden değil, geç kalmaktan korkması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bugüne kadar erken teşhis sonucunda binlerce vatandaşımız çağımızın vebası kanserden kurtulmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.
 
BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN’DEN ZİYARET
  Küçükköy Belediyesi olarak belde ve ilçede ilk kez böylesi kapsamlı bir çalışmanın yapılmasına imza atan genç Belediye Başkanı Mesut Ergin ise, önceki gün Mobil Momografi Cihazının hizmet verdiği Pazaryerine giderek, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Belde sakini kadınları etrafını sararak, kendileri için hayati önem taşıyan böylesi bir hizmeti sağladığı için Mesut Ergin’e teşekkür ederken, bu tip sağlık hizmetlerinin geliştirilerek kapsamlı olarak sürmesini istedikleri gözlendi.
  Belde kadınlarını kendisine sevgi gösterilerinde bulunduğu Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, amaçlarının zor ekonomik koşullarda yaşayan insanlara çağımızın vebası olarak nitelendirilen kansere karşı önlem alabilmelerine olanak vermek olduğunu söyledi.
  Sosyal belediyecilik kapsamında halkın yaşam ve sağlık hizmetlerine erişim hakkını en ön planda tuttuklarının altını çizen Ergin, “Edremit Körfezinde hiçbir hastanede bulunmayan, ancak büyük kentlerde oldukça yüklü meblağlara ve 5-6 ay sonrasına randevu verilerek çekim yaptırılabilen mamografi cihazını Ayvalık ve Küçükköy halkının ayağına getirmenin sevincini taşıyoruz. Umarız taramalarda hiçbir kanserli vakaya rastlanmaz. Ancak uzmanlar 40 yaş üzeri kadınlarda meme kanserinin büyük bir risk oluşturduğu ve yoğun olarak görüldüğünü ifade ediyorlar. Bu nedenle erken teşhis ile bir hemşerimizin dahi sağlığını kazanmasına katkı sağlayabilirsek bu bizim için en büyük kazanım olur” diye konuştu.
 
“BELDEMİZ HALKININ BAŞKA SAĞLIK TALEPLERİNİ DE DEĞERLENDİRECEĞİZ”
  Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, başlattıkları kanser taramasına yoğun ilgi olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bugün burada yapılan çalışmamızı yakinen görmek istedik. Bizden momografinin dışında; göz, akciğer, diş taraması gibi sağlık hizmetlerini talep ettiler. Şu anda bu tür sağlık talepleriyle ilgili notlarımızı alıyoruz. Önümüzdeki günlerde yapacağımız değerlendirmelerin ardından, beldemizdeki insanımızın sağlığıyla ilgili her türlü hizmeti benzeri bir şekilde ve tabii ki yasal formaliteleri aşarak yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2013, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER