Ayvalık Küçük Köy Sentrum Projesi Uluslararası Basında

Ayvalık Küçük Köy Sentrum Projesi Uluslararası Basında

Ayvalık Belediyesi’nin de desteklediği, Enerjisa Enerji’nin Sabancı Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle gerçekleşen “SENTRUM” projesinin ilk durağı olan “Ayvalık/Küçük köy yeşil destinasyon modeli” uluslararası basında büyük ilgi gördü. Enerjisa Enerji”nin UNDP ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdiği Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) uluslararası basında geniş bir yer buldu.

Amerika, Almanya, Belçika, Fransa ve İsveç de dahil olmak üzere birçok farklı ülkenin medyasında yer bulan SENTRUM projesi sayesinde, Ayvalık, Küçük köy de bilinirlik anlamında dünyanın farklı yerlerinden milyonlarda okuyucuya ulaştı. Haber, dünyanın en önemli platformları arasında yer alan Associated Press, Bloomberg, Business Insider, UK News, Yahoo, Wallstreet gibi birçok farklı mecrada yer aldı.

18 aylık çalışmanın sonucu ve 10 milyon liralık yatırımla oluşturulan Ayvalık, Küçük köy yeşil destinasyon modeli, yurt dışında 220’den fazla yayın organında “Enerjisa Enerji, UNDP ve Sabancı Üniversitesi Ayvalık, Küçük köy’de Yeşil Destinasyon Modeli Yaratmak İçin Güçlerini Birleştirdi” başlığıyla yayımlandı.

Amerika’nın sıkı takip edilen haber platformlarından MarketWatch, Yahoo Finance, Markets Insider, Benzinga, Bloomberg, Streetinsider, Owler, The Bharat Express News; İtalya’nın en çok okunan gazetelerinden Il Sole 24 Ore; İsveç’in en çok okunan finans gazetelerinden biri olan Dagens industri; Fransa’nın öneli haber sitelerinden Le Figaro, Les Echos, Challanges ve Le Revenu; Belçika’nın takip edilen haber ajanslarından Le Soir, Libre Ecove L’avenir; Almanya’nın finans ve ekonomi alanında en bilinen yayınlarından Wallstreet:online, Börse München ve Handelsblatt ve birçok ülkeden birçok farklı platform SENTRUM projesinin başarısını okuyucularıyla buluşturdu.

SENTRUM PROJESİ

Enerjisi Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla Ayvalık, Küçük köy’de yeşil destinasyon modeli oluşturmayı amaçlayarak 18 aylık ortak bir çalışma gerçekleştirdi. 10 milyon liralık yatırımla tamamlanan SENTRUM projesi kapsamında turizm işletmeleri ve kamu binalarına yönelik enerji etüt çalışmaları gerçekleştirildi; işletmelere enerji verimli aydınlatma ve beyaz eşya desteği verildi, kamu binalarına güneş enerjisi sistemleri kuruldu ve köy yüksek hızlı elektrikli araç şarj altyapısına kavuştu. Proje kapsamında, enerji verimliliği ve güneş enerjisi santrali uygulamaları gerçekleştirilen Necmi Komili İlk ve Orta Okulu “Net Sıfır Enerjili Bina” olarak Türkiye’de ilklerin arasında yer aldı.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER