“Sürü bağışıklığı politikalarıyla salgınla mücadele edilemez”

“Sürü bağışıklığı politikalarıyla salgınla mücadele edilemez”

-Cemil Tosunoğlu, “Sürü bağışıklığı politikalarıyla salgınla mücadele edilemez”

 

Emek Partisi Balıkesir İL Başkanı Cemil Tosunoğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında, Koronavirüs salgını sürecinde izlenilen politikaları eleştirerek, “Sürü bağışıklığı politikalarıyla salgınla mücadele edilemez” dedi.

 

Pandeminin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiğini hatırlatan Emek Partisi Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu, “Salgının kontrol altına alınması bir tarafa kontrol tamamen kaybedildi, vakalar günlük 60 bine dayandı. Resmi rakamlara göre vaka sayısı toplamda 4 milyonu bulmuşken resmen teşhis konulmamış pozitif vakalarla bu sayı çok daha korkunç boyutlarda. Bilim Kurulu toplantısından sonra salgınla mücadele kapsamında Sağlık Bakanı’ndan alınan tedbirleri açıklaması beklenirken, salgınla ilgili bildiğimiz tespitleri yinelemekten öteye gitmedi ve asıl açıklamayı tek adama bıraktı. Diğer ülkelerle kıyaslama yapan bakan, azalan psikolojik direncin ve belirsizliğin yarattığı yorgunluk ve mutasyona uğramış varyantlar nedeniyle mücadelede zorlandıklarına değinerek sorumluluğu yine yurttaşlara havale etti.” ifadelerini kullandı.

Salgının bu noktaya gelmesinde siyasi iktidarın sorumluluğu açık olduğunu savunan Tosunoğlu, “Bilim insanlarının uyarılarına, halkın ihtiyaçlarına kulak tıkayan iktidar, aç-kapan mantığıyla halkı sürü bağışıklığına terk etmiştir. İktidar, büyük sermaye gruplarının çıkarlarını gözetip, karlarını güvenceye alacak her türlü tedbirleri alırken, pandeminin ve krizin yükünü işçisi, memuru, üretici köylüsü, küçük esnafı, işsizi ile halkın üzerine yıkma yolunu seçmiştir. Bakan gerçeği ne kadar çarpıtmak ne kadar sorumluluğu üzerlerinden atmak istese de, iddiasının aksine, salgının bu düzeye gelmesinin sorumlusu 84 milyon değil iktidarlarıdır, tek adam yönetimidir. Bilim Kurulu’nun sonraki gününde bakanları ile istişare sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı da yine salgınla mücadeleye çözüm olmayacak, genel geçer tedbirleri ilan etti. İşçileri sürü bağışıklığı içinde çalışmaya mahkûm ederken, evlerine kapanmaya gönderdiği geniş kesimlerin ekonomik geçimlerini nasıl sağlayacakları ise iktidar cenahından cevap bulmayan koca bir boşluktur. Salgınla mücadelede izlenecek yol bellidir. Bugün yaşanan sorunlar kısıtlı kaynaklardan değil, iktidarın tercihlerinin sonucudur.  Mesele iktidarın kaynakları hangi sınıfın lehine kullandığı ile ilgilidir.  4 hafta tam kapanma, işçi ve emekçiler için tam destek, ekonomik ve sosyal koruma sağlanmalıdır. Aşı yaygınlaştırılarak en kısa zamanda tamamlanmalıdır. Hükümetin ekonomik krizi ve pandemi sürecini fırsata çevirmesini, sorumluluğu ve yükü halkın sırtına yüklenmesini kabul etmiyoruz, bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

(Suat Salgın)

Faruk Türk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER