Ünlü sanatçı Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı toprağa verildi

Ünlü sanatçı Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı toprağa verildi

Önceki gün hayatını kaybeden ünlü sanatçı Yavuz Bingöl’ün annesi, Türkiye’nin ilk kadın halk ozanı Şahsenem Akkaş, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde toprağa verildi.

6 yıldan bu yana Alzheimer tedavisi gören ve solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatı kaybeden Yavuz Bingöl'ün 77 yaşındaki halk ozanı annesi Şahsenem Bacı son yolculuğuna uğurlandı.

Şahsenem Akkaş’ın cenazesi; Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesi’nde aynı adı taşıyan camide kılınan öğle namazının ardından Küçükköy Kabristan’ında geçen yıl kanser hastalığına yenik düşen kızı Fatma Efsun Pul’un kabrinin yanı başına defnedildi.

Cenazede gözyaşlarına boğulan Yavuz Bingöl, cenazeyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Akkaş'ın cenazesini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen bir cenaze nakil aracı İstanbul’dan Ayvalık’a getirdi.

Törene ailesinin yanı sıra, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir ve Ayvalık’ta görev yapan daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yavuz Bingöl’ün kardeşi Oğuzhan Bingöl, Türkiye’nin ilk kadın ozanı olan annesini yitirmekten duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Annem hayatı boyunca her türlü faşizme, kadın olmaya, alevi olmaya, muhalif olmaya, sanatçı olmaya çalışan son derece mücadeleci bir insanı kaybettik. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Arayan soran herkese, Sayın Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımıza, milletvekillerimize kadar, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere sağolsun herkes yakından ilgilendiler. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Aslında söylemek istediğim çok başka şeyler de var ama ağzımdan kırıcı sözler ve laflar çıkmasını istemiyorum. Ama önümüzdeki günler bu konuda yazılı bir açıklama yapacağım” dedi.

Yavuz Bingöl’ün kızı Türkü Bingöl de, babaannesinin 6 yıldır Alzheimer hastası olduğunu hatırlatarak, “Bu süreçte bizi unutmuştu. Ama bebek gibiydi ve sevgi doluydu. Ama kendi yazdığı türkülerini unutmamıştı. O’na iyi gelen yegane şey de türküleri, şiirleri ve sazıydı. Çok üzüntülüyüz. Çok önemli değerdi. O’nun geçmişteki mücadelelerini dinleyerek büyüdük. Ben torunu olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Mekânı cennet olsun. Halam bir buçuk yıl önce vefat etmişti. Alzheimer olduğu için babannem evlat acısını hissetmedi. Ama şimdi orada buluştular. Işıklar içinde uyusunlar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 11:50

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER