Aeneas Kültür Rotası Bölge Turizmine Güç Kazandıracak 

Aeneas Kültür Rotası Bölge Turizmine Güç Kazandıracak 

Vali Hasan Şıldak başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanlığının tarafı olduğu Genişletilmiş Kısmi Anlaşma (EPA)
tarafından ''Avrupa Konseyi Kültür Rotası'' sertifikasını 2021 yılı Haziran ayında almayahak kazanan Aeneas Kültür Rotası’nın bölgenin turizmini güçlendirmesi için planlanan ve yürütülen çalışmalar değerlendirildi. 

Troya ve Antandros ile özdeşleşmiş, Türkiye’nin dahil olduğu tek deniz kültür rotası olan Aeneas Kültür Rotası’nın geliştirilmesiyle sürdürülebilir turizm açısından
bölgenin prestijini arttırması amaçlanıyor. 

Valilik Kocaseyit Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda, Troya kahramanı Prens Aeneas'ın
yolculuğunda bulunan liman şehirlerini bir araya getirmeyi amaçlayan rotanın Balıkesir'in uluslararası boyutta görünürlük ve tanınırlık kazanmasına katkı sunması için yapılacak çalışmalar görüşüldü.

İlimizin kültür ve turizm potansiyelini zenginleştirecek Aeneas Kültür Rotası’nın bu alanda sahip olduğu kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması için Valilik koordinasyonunda planlanan çalışmaların madde madde aktarıldığı toplantıda, tanıtım faaliyetlerinin önemine dikkat çekildi.

Toplantıda, Balıkesir’in turizmine katkı sağlayacak rotanın tanınırlığının arttırılması için kültür turları ve eğitim gezileri planlamasının önemine vurgu yapıldı. 

Truvalı Aeneas’ın hikayesiyle can bulan Aeneas Kültür Rotası, limanlar ile arkeolojik bölgelerden oluşan 5 ülkeyi kapsıyor.

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER