Ak Parti'den “Anneler Günü”nde Filistin'de destek, İsrail'e tepki

AK Parti Kadın Kolları tarafından “Anneler Günü” sebebiyle Gazze’de yaşanan trajedide Anneler Gününü kutlayamayan, yaşam hakları ellerinden alınan Filistin anneleri için Zağnos Paşa meydanında basın açıklaması yapıldı.

Ak Parti'den  “Anneler Günü”nde Filistin'de destek, İsrail'e tepki

AK Parti Kadın Kolları tarafından “Anneler Günü” sebebiyle Gazze’de yaşanan trajedide Anneler Gününü kutlayamayan, yaşam hakları ellerinden alınan Filistin anneleri için Zağnos Paşa meydanında basın açıklaması yapıldı. 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikte açıklama yapan İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırıma dikkat çeken Ak Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir açıklamasında şunları kaydetti:

“İsrail’in kurulduğu günden beri yürüttüğü saldırılarla adım adım evlerinden, yurtlarından, canlarından ettiği Filistinliler, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılarla insanlık tarihinin en vahşi soykırımına maruz kalıyor.

Tarih; insanlığın, insanlık onurunun ve insan haklarının ayaklar altına alındığı bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır.

Gazze Anneleri bunca zulüm ve katliamın önünde anne ve insan olarak kalmanın bedelini çocuklarının kanlarıyla ödüyor.

İki yüzlü egemen güçler ile uluslar arası örgütlerin söz konusu İsrail olunca katledilen bebeklerin ve çocukların görüntülerine gözlerini kapatmayı, feryat eden annelerin seslerine kulaklarını tıkamayı tercih etmişlerdir.

Kasten, öldüren, bombalayan, katleden, göz yuman, gizli ve açık destek olan bu sistematik kötülüğe hizmet eden zihniyeti şiddetle kınıyoruz.

Zulme ve zulmün ortaklarına sessiz kalmıyoruz.

Filistin özgür değilse hepimiz tutsağız.

İnanıyoruz ki; Gazze annelerinin ahı zalimleri kahruperişan edecektir.

Kahrolsun zalimler, kahrolsun evlatları katledilen annelerin ahını alanlar!”

İstanbul’da okul müdürünün öldürülmesi ile ilgili de açıklama yapan Aydemir; “Geçtiğimiz gün görev yaptığı okulda silahlı saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden Okul Müdürü İbrahim Oktugan’ın yasını tutuyor, kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiasına baş sağlığı diliyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik saldırıların son bulması için gerekli çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğimizi beyan ediyor, şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. “ diye konuştu.

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Meral Cengiz yaptığı açıklamada “Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler Günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı. Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı…

Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazze’li anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor.

Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazze’li anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor.

Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir”.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre;

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne.

Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100,

Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler!

Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor.

Ne diyordu Gazze’li anne? “ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2’sini İsrail öldürücek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.”

Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler…

Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan, sütü kesilen anneler…

Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi “savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.”

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor.

Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koymuştur.

Biz anneler olarak yine de İsrail’e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ateşkes için bir adım bekliyoruz.

İsrailli yetkililere soruyorum: Vaad edilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz?

Bizler bugün AK Parti Balıkesir İl kadın Kolları Başkanlığı, teşkilatlarımız, kadın milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak buradayız. Şu anda 81 ilde AK Parti’li kadınlar olarak Gazze’li anneler için dimdik ayaktayız.

2 çocuğu şehit edilen Gazze’li kadın soruyor ya “Hasan ve Bera’nın suçları neydi? Ne günah işlediler?”

İşte o anneler için soruyoruz.

Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazze’li anneler için SUSMUYORUZ!

Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen, eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen, çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistin’li anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez.

Ve kalbi Gazze’li anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz:

Bu zulüm daha ne kadar sürecek?

Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek! “

sözlerine yer verdi. (Bekir Terzioğlu- Hidayet Hayat)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2024, 15:14

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER