Ayvalık'ta CHP'den kentsel dönüşüm rezerv tepkisi

Ayvalık'ta CHP'den kentsel dönüşüm rezerv tepkisi

 Ayvalık’ın AKP’li Belediye Başkan adayı Ali Gür’ün kentsel dönüşüm ve rezerv alanlarıyla ilgili yaptığı açıklama, Ayvalık’ta büyük tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında “Takas sistemi adı altında Ayvalık’ın Armutçuk, 150 Evler, Sarımsaklı Altınova bölgelerinde “Riskli Alan” ilan edilecek bölgelerde oturan Ayvalıklının tapuları elinden alınacak, “Yeni Hastane” civarında “Kesin Korunacak Hassas Alan” yani 1. Derece Doğal Sit niteliğindeki dağ başına burada oturan insanlar zorunlu göçe tabi tutulacaklar. Ayvalık’ın en değerli yerlerinde evleri olan Ayvalıklı dağ başına sürülüp, onların bu değerli mülkleri yeni türedi Akp yandaşlarına, Araplara, dolar getiren yabancılara peşkeş çekilecek. İşte Ayvalık’ın AKP adayının seçim vaadi tam da budur” diyerek tepkisini dile getirdi.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 9.11.2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Şalmanlı, AKP Ayvalık adayının Ayvalık halkına vaat ettiği bu düzenin, yandaşa rant yaratma düzeni olduğunu iddia etti. Şalmanlı, “Ayvalık merkezinde yaşayan halkımız, evlerinin bulunduğu bölgeler “Riskli alan” Yeni Hastane bölgesi “Rezerv Alan” ilan edilerek konutları gasp edilecek, kent merkezinin dışına sürülecek. Ayvalık'a Ayvalıklıya AKP adayının reva gördüğü işte bu” dedi.

AKP iktidarının Kasım 2023'çıkardıkları Yasanın 6. Maddesi ile yeniden tanımlanan “rezerv yapı alanı” düzenlemesiyle Anayasa ile teminat altına alınan mülkiyet hakkını afet riski ve kentsel dönüşüm bahanesiyle gasp edileceğini öne süren Şalmanlı şöyle devam etti.

“Bu yasa ile hak aramanın yolları daraltılmış ve kısıtlanmıştır. “Kentsel Dönüşüm için çıkartılan 6306 sayılı kanun 2012’de çıktığında insanların hak arama hakkı vardı. Yürütmeyi durdurma talepli olarak itiraz edilebiliyordu. Şimdi bu da olmayacak. Yakın bir zamanda, daha üst mahkemelerde hak arama hakkımız da kalmayacak, görünen bu. Kent merkezlerinde bulunan değerli arsa ve arazilerin rezerv yapı alanı olarak ilan edilmesi sonucu alt ve orta gelir sahibi mülkiyet sahibi halkımızın, kent yoksulları, emekçilerin yerlerinden edileceği ve sürülmelerine  yol açacağından ve onlar için inşa edildiği öne sürülen projelerin bir avuç yandaş zengin ve yabancılarca doldurulacağından deprem karşısında sınıfsal bir ayrımcılık yaratılacak, atadan dededen kalan mallarının üstüne çökülebilecektir. Bu yasada afet yok. Bu yasada sadece inşaat yapımı ve bu surette üretilecek rantın bölüşülmesi planı var. Yoksullaştırılan Türk halkının mülkiyet hakkını gasp planı var. Bu yasanın temelinde sosyal yapı, aidiyet, yere bağlılık ve duygu gibi etmenleri ele almadan insanları oradan oraya sürmek var. Ayrıca yerel yönetimlerin yetkileri tamamen ortadan kaldırılırken Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’na sınırsız özel yetkiler verilmektedir.”

Takas sistemi adı altında Ayvalık’ın Armutçuk, 150 Evler, Sarımsaklı Altınova bölgelerinde “Riskli Alan” ilan edilecek bölgelerde oturan Ayvalıklının tapularının ellerinden alınacağını iddia eden Başkan Hüseyin Şalmanlı, “Yeni Hastane civarında Kesin Korunacak Hassas Alan yani 1. Derece Doğal Sit Niteliğindeki dağ başına burada oturan insanlar zorunlu göçe tabi tutulacaklar. Ayvalığın en değerli yerlerinde evleri olan Ayvalıklı dağ başına sürülüp, onların bu değerli mülkleri yeni türedi Akp yandaşlarına, Araplara, dolar getiren yabancılara peşkeş çekilecek. İşte Ayvalık’ın AKP adayının Seçim vaadi tam da budur. Ayvalık Halkı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı olarak bu talana izin vermeyeceğiz. Ayvalık Halkının bu oyunu bozacağına, Ayvalık’a ve haklarına sahip çıkacağına inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

(Doğan Prepol)

Toplantıdan ayrıntılı fotoğraflara aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/korfezdehaber

https://www.facebook.com/groups/korfezdehaber

https://twitter.com/korfezdehaber

https://www.instagram.com/korfezdehaber/

https://www.youtube.com/@KorfezdeHaberTR

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2024, 15:32

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER