Balıkesir'de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı

Balıkesir'de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik unvanı ile Mareşal Rütbesinin verilişinin yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen 19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreni ile başladı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan çelenk sunma töreninde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Hulusi Karakuz yaptı. Türk milletinin hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olunca daha sıkı kenetlenmesini bildiğine dikkat çeken Karakuz, “Sizler, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcisi, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile Şehitlerimizi yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.” ifadelerini kullandı.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Hulusi Karakuz ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz ve derneklerin üyeleri gaziler Vali İsmail Ustaoğlu’nu ziyaret etti. Vali Ustaoğlu ziyaret vesilesi ile gazilerin gününü bir kez daha kutladı. 

19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı kapsamında daha sonra Vali İsmail Ustaoğlu Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti. Ziyaretlerinde şehitlerin kıymetli emanetlerine ve gazilere kapılarının her zaman açık olduğunu ifade eden Ustaoğlu, “Bugün bu coğrafyada huzurlu bir şekilde yaşıyorsak, bu bayrağımız dimdik dalgalanıyor, bu ezanlar susmuyorsa; bunu vatan toprağını kanlarıyla sulayan şehitlerimize ve o uğurda canlarını ortaya koyan gazilerimize borçluyuz.” ifadelerini kullandı. 

Vali İsmail Ustaoğlu kutlama programı kapsamında daha sonra Balıkesir Şehitliğini ziyaret etti. Şehitlikte bulunan aileler ile bir araya gelen Ustaoğlu, dualarla anılan şehitlerin ailelerine bir kez daha sabır diledi.

Balıkesir Valisi İsmail Ustaooğlu, 19 Eylül Gaziler günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Ustaoğlu mesajında, "Türk milleti, canından aziz bildiği vatanı uğrunda bir an bile tereddüt etmeden kanının son damlasına kadar mücadele eden kahraman evlatları sayesinde her cephede zafer kazanmış, tarih boyunca hürriyet ve bağımsızlığının sembolü bayrağımızı her daim göklerde dalgalandırmıştır. Gazilik, şehitlik makamından sonra en şerefli mertebedir. Bu nedenle milletimizin gönlünde gazilerimiz müstesna bir yere sahiptir. Gazilerimizin aziz vatanımızı korumak için göğsünü siper ederek gösterdikleri kahramanca mücadele hiçbir zaman unutulmayacaktır. Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız. Destanlar уazan şehit ve gaziler tek tek birer onur kaynağımızdır. Kahramanlık günlerimizi şehit ve gazilerimize borçluyuz. Vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarıiftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Vatanı ve milleti için göğsünü siper eden, emsalsiz cesaretleriyle gelecek nesillere örnek teşkil eden, milletçe gurur kaynağımız olan gazilerimizin, taşıdıkları şerefe yaraşır bir şekilde hak ettikleri en yüksek mevkide hayatlarını devam edebilmelerini sağlamak başlıca görevlerimizdendir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan toprağı, bayrak ve mukaddesat uğruna hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyor, Gaziler Günü’nü kutluyorum."dedi.

(Bekir Terzioğlu)

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2023, 17:15

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER