Balıkesir'de İlk Zeytin Hasatı Ayvalık'ta Yapıldı

"Balıkesir; Tarım, Turizm, Hayvancılık, Kültür ve Gastronomiyi birleştiren şehir!”

Balıkesir'de İlk Zeytin Hasatı Ayvalık'ta Yapıldı

Köklü Zeytinciliğin organizasyonunda yapılan Balıkesir’deki ilk Zeytin Hasadı ve Zeytin Sıkma etkinliğine  Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, MillAyvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, Adil Çelik, Mustafa Canbey ve ve İsmail Ok katıldı.

Sofraların olmazsa olmazı, şifa kaynağı zeytinin ilk hasat ve zeytin sıkımından sonra açıklama yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol  Şahin, “Balıkesir, Ege'den Marmara’ya uzanan geniş coğrafyası içinde, çok bereketli topraklara, geniş bir turizm potansiyeline ve kültür hazinesine sahip. Başta Zeytinyağlılar olmak üzere lezzetli, doğal ve sağlıklı yemekleri ile “Gastronomi Şehri” diyoruz, “Dağlarından Bal Ovalarından Yağ akan şehir”,  “Tarımın Başkenti” diyoruz, “Türkiye'yi Doyuran İl” diyoruz ve gelişen bir alan olan turizmde de “Turizm Şehri” olma yolculuğundan bahsediyoruz. Balıkesir; tarım, turizm, hayvancılığı ve  kültürü birleştiren şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Biz de Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın ortaya koyduğu Vizyon doğrultusunda bütün bu sektörleri birleştirici, onları koordinasyon içinde çalışmaya yönlendiren, özendiren ve öncülük eden, destekleyen çalışmalar yapıyoruz. Bütün bu alanların geliştirilmesinin, farklı seçeneklerle buluşturulmasının ve İlimizin ‘Marka Şehir’ olarak Türkiye'de ve artık uluslararası ölçekte söz sahibi olmasının zamanı geldiğini düşünüyoruz. Bu tür etkinlikler ile Ayvalık başta olmak üzere Edremit, Erdek, Burhaniye, Havran ve Gömeç’in zeytin ve zeytinyağının kalitesine dikkat çekilmesi, yeni pazarlar kazandırılması ve coğrafi işarete de sahip Ayvalık Zeytinyağının tüm dünya tarafından bilinirliğinin arttırılmasına fayda sağlıyor. Bütün zeytin üreticilerimize bereketli bir sezon diliyoruz. ” şeklinde konuşan Şahin, bu tür etkinlerin tanıtım ve bilinirliğin artmasına büyük katkı sağladığını belirtti. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin , “Elbette her sektörde olduğu gibi zeytin sektöründe de beklenti ve talepleriniz var. Başta Hükümetimiz, Valilik ve Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bütün kurumların işbirliği ile çalışmaları sonucunda beklentileriniz en kısa sürede en az indirilecektir. Ayvalık kültür, tarih ve doğal zenginliği ile Balıkesir'in vitrini. Bunun yanında doğal güzelliklerine ek olarak dünyanın en doğal ve lezzetli zeytinine sahipliğini dünya markası haline dönüştürmesi gerekiyor. Ayvalık şehircilik açısından yılların ihmali ile yaşadığı sorunları Büyükşehir olarak hızla çözüyoruz. Ayvalık'ın Marka Şehir Vizyonu kazanması, ideolojik Belediyecilikten kurtulup hizmet belediyeciliği ile tanışması büyük avantaj oluşturacaktır. Yücel başkanımızın ortaya koyduğu vizyona uyum sağlayabilen bir Ayvalık dünya markası olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER