“Balıkesir İnsanlık Medeniyetinin Beşiğidir.!”

“Balıkesir İnsanlık Medeniyetinin Beşiğidir.!”

Balıkesir Arkeoloji Sempozyumu’nda 2 gün boyunca ilimizdeki Arkeolojik Kazılar hakkında bildiriler sunan Akedemisyenler için Balıkesir Kent Konseyi Gala Yemeği düzenledi.

Akademisyenler Sempozyumun 3.gününde Arkeolojik Kazı yapılan sahalarda bulunarak güncel bilgileri paylaşacaklar.

Gala Yemeğinde teşekkür konuşmadı yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin Batı Medeniyetini kuran Roma Nizamı’nın başşehri Roma’yı kuranlar Altınoluk(Antrandos) Limanından gemiyle yolan çıkan Aeneas ve çocukları Romus ve Romulus’tur” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Birol Şahin “Büyükşehir Belediyemiz Balıkesir’in kültüründenden sanatına,tarihinden gastonomisine, geleneklerinden coğrafyasına hangi alanda olursa olsun bütün nitelikli çalışmaları desteklemeye devam edecek. Biz bu şehre aşığız, biz bu şehre inanıyoruz. Bu şehir bizi hiç yanıltmadı. Biz Balıkesir’in sadece ülkemizin değil bütün insanlığın bu günkü medeniyet birikiminin en büyük katkıyı sağlamış coğrafyaya sahip olduğuna inanıyoruz. Zira yapılan her bilimsel çalışma bu inancımızı ispatlıyor.” dedi.

Bugünkü Batı Medeniyetinin üç temel direği olan Hristiyanlık İnancı-Yunan Bilgisi-Roma Nizamı olduğunu hatırlatan Başkanvekili Birol Şahin “Bu üç temel direğin ikisi yani Yunan Bilgisi ve Roma Nizamı’nın doğum yeri Balıkesir’in bulunduğu Coğrafyadır. Hatta Roma’yı kuran Romus ve Romulus Balıkesir Altınoluk(Andrandos) Limanından yola çıkan Aeneas’ın çocuklarıdır. Bu bulgu ve Belgeleri ortaya çıkaran Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumuna katılan bütün Akaemisyelere,Arkeolglara teşekkür ederiz.” dedi

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER