Balıkesir’de 2021 yılının ilk Mavi Bayrakları yine Engürü Sitesi’ne çekildi

Balıkesir genelinde 2021 yılına ait ilk mavi bayrak Ayvalık’ın Sahilkent Mahallesi’ndeki Engürü Sitesi’nde bir kez daha göndere çekildi.

Balıkesir’de 2021 yılının ilk Mavi Bayrakları yine Engürü Sitesi’ne çekildi

Uluslararası alandaki en prestijli plaj statüsü olan Mavi Bayrak’ı 2013 yılından itibaren gururla dalgalandıran Engürü Sitesi Palmiye ve Batı Plajları’nın bu yıl da geleneği bozmayarak tüm kriterleri yerine getirip A+ ile Mavi Bayrak’ı almaya hak kazanması, ilçe halkı tarafından takdirle karşılandı.

Mavi Bayrak plaj kriterlerinden en önemlisi olan, test ve takibinin Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığı deniz suyu analiz sonuçlarının, olabilecek en iyi değerlerde çıkmasının hem bölge sakinlerini hem de pandemi sürecinden bunalıp tatilini Ayvalık’ta değerlendirmeyi tercih edenleri ziyadesiyle memnun ettiği öğrenildi.

Balıkesir genelinde 36 mavi bayraklı plaj arasında 9 yıldan bu yana kesintisiz olarak kriterleri eksiksiz olarak yerine getirmesi nedeniyle bu alanda farklı ve anlamlı bir rekoru elinde bulunduran Engürü Sitesi’nin bünyesindeki iki plaja bu yılın ilk Mavi Bayrakları’nın göndere çekilmesi pandemi önlemleri sebebiyle ufak bir törenle gerçekleştirildi.

Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş’ın da katılımıyla gerçekleşen törende konuşan Engürü Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özden, temiz çevre ve temiz denizin herkesin hayali olduğunun altını çizerek, “Sitemiz uzun yıllardır bu ideali gerçeğe dönüştürmek için gerekli olan adımları atmaya gayret ediyor ve etmeye devam edecek. Bilindiği üzere Mavi Bayrak kriterlerinin en önemlisi deniz suyu temizliğinin sağlanması ve bunu sürdürülebilir kılmaktır. Bu hususta bizlere büyük katkılarda bulunan TÜRÇEV Mavi Bayrak Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş başta olmak üzere yerel yönetimin ve kurumlarımızın hakkını teslim etmek gerekir. Çünkü bu başarı hepimizindir” dedi.

 

BAŞKAN ÖZDEN EMEĞİ GEÇEN HERKESE AYRI AYRI TEŞEKKÜR ETTİ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in geçtiğimiz yıl belediye bünyesindeki plajlarda yaptığı çalışmalarla; gerek denize, gerekse de çevreye verdiği önemi herkese gösterdiğini savunan Başkan Özden, “İlçe genelinde yapılan çalışmalar sonucu, içerisinde Palmiye ve Batı Plajları’nın da bulunduğu toplamda artık 14 Mavi Bayraklı plaja sahibiz. Çevre konusundaki hassasiyetinden ötürü Belediye Başkanımız Mesut Ergin’le ekibine ve Ayvalık Belediyesi Mavi Bayrak yerel sorumlusu Lütfü Kotan’a şükranlarımı sunuyorum. Sağlanan bu kalite ve standardın oluşturulmasında başarının büyük paydaşlarından biri de yaptığı yerinde ve özverili müdahaleler sayesinde denizlerimizde büyük bir kirliliğin yaşanmasını önleyen BASKİ ’dir. Özellikle 2017 yılında sitemiz bölgesinde yapılan yeni derin deşarj hattının işler duruma getirilmesini sağlamak amacıyla, 3 gün boyunca 24 saat aralıksız bir şekilde işin takibini yapan ve sorunu çözüme kavuşturan, o zaman İçme Suyu ve Kanalizasyon Daire Başkanlığı görevini sürdüren, BASKİ Genel Müdürümüz İzzet Günal’a ve ekibine öncelikle Engürü ve Sahilkent Mahallesi sakinleri adına gönülden teşekkür ediyorum. Bu arada bilindiği üzere bölgemizde zamanında yapılmış bulunan Arıtma Tesisi'nin yer seçiminin yanlış belirlenmiş olması nedeniyle tüm kamuoyunda ortaya çıkan mutabakat sonucu ve gereği sorunun yine BASKİ kanalıyla çözümleneceğine dair beklentilerimiz sürmektedir. Nitekim kapasite koşulları dikkate alınarak uygun iyileştirmenin yapılabileceği yetkililerce de zaman zaman dile getirilmiş bulunmaktadır. Bu müjdeyi yakın bir tarihte alabileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Engürü Sitesi’nin Mavi Bayraklı plajlarının özenli düzenlemesiyle birlikte özellikle salgın günlerinin olumsuz etkilerini de geride bırakarak yeni tatil dönemine hazırlıklarını tamamlayarak girmekte olduğunu kaydeden Nuri Özden, “Gerek COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi öngörüleri ve gerekse Uluslararası Mavi Bayrak Şartnamesi çerçevesinde her türlü titiz ve duyarlı çalışmayı tamamlamış bulunmaktadır. Bu nedenle de özellikle Sahilkent Spor Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökmen ve kulüp çalışanlarına, ayrıca Engürü Site Müdürümüz Mete Çağ ve çalışanlarımıza da bu etkin ve duyarlı çabalarından dolayı ayrıca teşekkür ediyor, yeni Mavi Bayraklarımızla birlikte yaz sezonunun hem sakinlerimize hem de misafirlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temeni ediyorum” diye konuştu.

 

“ENGÜRÜ SİTESİ MAVİ BAYRAK KONUSUNDA FARKLI VE ANLAMLI BİR REKORU ELİNDE BULUNDURUYOR”

Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş ise yaptığı konuşmada, Engürü Sitesi’nin 9 yıldan bu yana aralıksız olarak Mavi Bayrak kriterlerini eksiksiz olarak yerine getirdiğini vurgulayarak, “Engürü sitesi plajları temizlik başta olmak üzere tüm kriterleri yerine getirme noktasındaki istikrarlı başarısıyla apayrı bir öneme sahiptir. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, 2021 yılı yaz sezonu itibariyle Türkiye sahip olduğu 519 plaj ile dünya genelinde İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada gelmektedir. Balıkesir ise; Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’ın ardından bu yıl 36 plaj ile beşinci sırada yer almaktadır. Balıkesir’de bu yıl Mavi Bayrak’ı gönderine çeken ilk yerler Engürü Sitesi’nin iki plajı olmuştur. Mavi Bayraklı bir plaj için en önemli unsurlardan bir tanesi bayrağın devamlılığıdır. Engürü Sitesi, ilk defa 2013 yılında almaya hak kazandığı bayrağı kesintisiz olarak 9 yıldır dalgalandırarak bölgede çok önemli bir başarıya imza atmıştır.” diye konuştu

(Suat Salgın)

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER