Başarıyı İzleme Ve Geliştirme Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Başarıyı İzleme Ve Geliştirme Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Vali Hasan Şıldak’ın öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve Balıkesir’de eğitim alanında farklı bir heyecan oluşturan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi’nin enerjisine katkı sağlayan okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilere ödül verildi.  

Hasan Can Kültür Merkezinde düzenlenen BİGEP Yıl Sonu Ödül Töreninde, 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılında yapılan proje çalışmaları, sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal alanlardaki faaliyetler ile yarışmalar, yenilikçi eğitim öğretim ortamları ve tasarım beceri atölyeleri çalışmaları olmak üzere üç başlık altında yapılan değerlendirmeler sonucunda 444 okul yöneticisi ve öğretmen ile 305 öğrenci ödüllendirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalleri’nde Biyoloji alanında 1’nci olan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Azra Demirkapılar ve Aslı Ece Yılmaz BİGEP ışığında başarıya uzanan yolculuklarını anlattılar. Öğretmenleri temsilen konuşan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Pınar Sabaz da BİGEP’ in eğitim adına Balıkesir’de oluşturduğu farkındalıktan söz etti. Vali Şıldak’a sinerji ve motivasyon sağlayan projeye öncülük ettiği için teşekkür etti. 

Ödül Töreninin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Ödüllendirmeler BİGEP yönergesindeki kriterlere dayalı somut veriler incelenerek gerçekleştirildi. Yani kör hakem sistemiyle veri girişi yapan arkadaşlarımızın ismine bakmadan çalışmalar değerlendirildi. Buna göre anaokullarında 8 yönetici 9 öğretmenimizi, ilkokullarımızda 56 yönetici 36 öğretmen ve 1 yardımcı hizmetler, ortaokullarımızda 45 yönetici 86 öğretmen ve 1 meslek hizmetleri, anadolu lisesi, fen lisesi ve özel liselerde 24 yönetici 52 öğretmen 1 meslek personeli, anadolu imam hatip liselerinde 7 yönetici 9 öğretmen ile mesleki teknik anadolu liselerimizde 24 yönetici 35 öğretmeni ödüllendiriyoruz" diye konuştu. 

Hiçbir çalışmanın, gösterilen gayretin sonuçsuz kalmayacağına dikkat çeken Vali Şıldak törende yaptığı konuşmada, “Proje kapsamında gösterilen gayretin, katkının, eğitim alanına fayda sağlamaya yönelik, iyi niyetli ve fark oluşturan çalışmaların takdir edileceğini ifade etmiştik. Bu tür farkındalık çalışmaları, kampanyalar, proje çalışmaları bir sinerji gerektiriyor. Oluşan bu sinerji ile eğitim, İlimizin birinci gündem maddesi olmayı başardı. Bu alana duyarlılıkla yaklaşan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde belirtti. 

BİGEP ile birlikte İlimizde eğitimin birinci gündem maddesi olmasının yanı sıra bütün okullarda bir heyecan oluştuğunu sözlerine ekleyen Şıldak, “Pek çok okulu ziyaret ettik. Ben bizzat hem merkezde hem de ilçelerimizde her gidişimde en az bir okulumuzu ziyaret edip orada öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle birlikte olmaya özen gösterdim. Kaymakamlarımız bunu sıklıkla yaptılar. İlçe müdürlerimiz hep sahada olarak okul müdürlerimizle bütün süreçleri daha yakından takip ettiler. Bir konunun üzerinde ne kadar çok durur ve  oraya odaklanırsanız, ayrıca sonuçlarını ölçeceğinizi ifade ederseniz, o konuda farkındalık oluşmaması mümkün değil. Balıkesir’de de böyle bir farkındalık oluştu. Herkes takip edildiğini, sonuçlarının izlenildiğini bilinçli olarak kavramış oldu. Artık BİGEP’in neyi amaçladığı ve çalışmayı seven eğitimciler için kolay bir yol haritası oluşturduğunu herkes görmüş oldu. Pek çok öğretmenimiz projenin çalışmalarını bir çatı altında toplayarak kolaylaştırdığını dile getirdi. Bugün yapacağımız ödüllendirme üç alanda gerçekleştirilecek. İlimizin en çok ihtiyaç duyduğu akademik başarı alanındaki ödüllendirmeyi eylül ayında yapacağız. Bunun sebebi; ulusal düzeyde yapılan sınavların sonuçlarının ve yıl içindeki deneme sınavlarındaki hareketlilik, başarı artışlarının ölçülecek olmasıdır. Bugünkü törenimiz; okullarımızın proje yapma kapasitesinin güçlendirilmesine sunulan çalışmaları, tasarım beceri atölyesi oluşturan okul idarecileri ve öğretmenler ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler alanında çaba gösterenleri kapsıyor. Ülke genelinde vali düzeyinde 444 başarı belgesi verildiği örneği pek rastlanan bir şey değildir diye düşünüyorum. Ayrıca bu ödüllendirmeler yıl boyunca da devam etti. Bütün bu yaptıklarımız yeterli değil. Çünkü bu konuda çıtayı yükseltmiş durumdayız. Üretken olacağız, çalışkan olacağız. Balıkesir'in her alanda yaptığı atılıma eğitim konusunda herkesin destek vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Tatilde zihin dönüşümü yaşayarak, eylül ayında yeni eğitim- öğretim yılına zinde bir şekilde başlanması mesajını veren Şıldak, “İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız ve aşk derecesinde yapacağız. Tatilde zihniyet olarak fikri dönüşümümüzü gerçekleştirip Eylül'de buluşalım istiyorum. Burada ödül alan eğitim neferlerimize, rutin görevlerinin dışına çıkıp özveri gösterdikleri için hepsine teşekkür ediyorum.  Bir fark oluşturdular, yenilik kattılar. Hepsinin eline ve yüreklerine sağlık” dedi. 

Eğitimin çok dinamik, değişken ve yerinde durmayan bir alan olduğunu söyleyen Şıldak, “Sürekli fikir üretmek, tazelenmek ve yenilenmek gerekiyor. Önümüzdeki yıla ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bir takvim belirledik. Buna göre BİGEP yenilenecek, gelişecek. Bir yılın çıkarımlarını, değerlendirmelerini yapacağız. İki günümüz  birbirine eşit olmayacak. Çok daha verimli ve üretken bir takvim bizi bekliyor. Yaz aylarında durmayacağız, üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından BİGEP Proje İzleme ve Değerlendirme Modülüne kaydedilen çalışmaların izleme ve değerlendirme süreçleri sonucunda başarı gösteren okul yöneticisi, öğretmen ve öğrencilere Vali Hasan Şıldak, protokol üyeleri ile eğitim hayırseverleri tarafından ödüller takdim edildi.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER