Böyle bir hafta görülmedi. İşte Balıkesir'in kabuğunu kıran Festivalin iki mimarı

Böyle bir hafta görülmedi. İşte Balıkesir'in kabuğunu kıran Festivalin iki mimarı

Görüntü için:  https://www.korfezdehaber.com/balikesir-uluslararasi-kahvalti-festivali-buyuk-ilgi-gordu-video,3123.html


 
Gastronomi alanındaki potansiyeliyle son yıllarda ülke çapında öne çıkan Balıkesir’in, lezzetleri, Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nde görücüye çıktı. 30 çeşit ürünüyle göz dolduran Balıkesir Kahvaltısı içeriğinde yer alan ürünler, 2-5 Haziran günleri arasında Avlu’da görkemli bir şekilde gerçekleştirilen festivalde tanıtıldı. Festivale; ulusal ve uluslararası camiadan katılım yoğun oldu.
 
Kadim geçmişiyle çok kültürlü yapısının, verimli ovaları ve bin pınarlı İda’sıyla harmanlandığı Balıkesir’in gastronomi potansiyeli; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası’nın güç birliğiyle dünya sahnesine çıkıyor. Şehrin öne çıkan yönlerinin markalaştırılarak bilinirliliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilen “Marka Şehir Balıkesir” projesi kapsamında düzenlenen “Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali” ile Balıkesir’in birbirinden güzel 30 çeşit ürünüyle hazırlanan kahvaltısı, görücüye çıktı.
 
HAM MADDESİNDEN
ÜRETİM YERİNE KADAR BALIKESİR
Dünyanın öne çıkan gastronomi şehirlerinde olduğu gibi ham maddesinden üretimine kadar tüm aşamalarının Balıkesir’de yapıldığı ürünlerin tanıtımı 2-5 Haziran günleri arasında Avlu’da gerçekleştirildi. Bayram havasında gerçekleşen festival, kortej yürüyüşüyle başladı. 4 gün boyunca dolu dolu geçen festivalde; yemek şovlar, ünlü şeflerin panel ve söyleşileri ile yöresel ürünlerin tadımı yapıldı. 51 firma, 10 kooperatif, 16 kuruluş, 2 süt birliğinin yanı sıra; Afyonkarahisar, Ankara, Yalova, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, Kırıkkale, Sakarya, Samsun ve İzmir’in de misafir şehir olarak katıldığı festivale Arnavutluk, Hırvatistan, Malta ve Letonya Büyükelçileri, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşarı da katılım sağlayarak Balıkesir’in ürünlerini deneyimledi.
 
ÜNLÜ ŞEFLERDEN LEZZET ŞOVLAR
Aşçılar ve Pastacılar Derneği ile Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği’nin de destek verdiği festival sayesinde; son yıllarda gastronomisiyle ülke çapında öne çıkan destinasyonlardan biri olan Balıkesir’in endemik, şehre has özellik gösteren ürünleri ve onlardan yapılan birbirinden lezzetli tarifleri tanıtıldı. Türkiye ve dünya çapında isim yapmış birbirinden başarılı şefler, Balıkesir’in ürünleriyle lezzet şovlar gerçekleştirdi. Festivalde, Balıkesir Kahvaltısı’nın yanı sıra yöresel lezzetlerden; Balıkesir Kaymaklısı, Höşmerim, Ayvalık Tostu, Susurluk Tostu, Susurluk Ayranı, Keşkek, Kokoreç, deniz mahsulleri, mezeler, Mercimek Çorbası, Etli Çorba, Kazdağı Çorbası, Düğün Çorbası, Buğday Çorbası, Yağlı Pide, Balıkesir Lokması, Tavuklu Nohutlu Pilav, zeytin, zeytinyağı, peynir, ekmek ve reçel çeşitleri ikramları da gerçekleştirildi.
Festivalde; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tüm stantları ziyaret etti ve basın mensuplarını Balıkesir Kahvaltısı konsepti hakkında bilgilendirdi.
 
Balıkesir Kahvaltısı içeriğinde yer alan ürünler şöyle;
3 Sütlü Balıkesir Beyaz Peyniri, 3 Sütlü Balıkesir Tulumu, Manyas Kelle Peyniri, Sahanda Ayvalık Saganaki Peyniri, Cevizli, Kekikli, Acı Biberli, Damla Sakızlı peynirler, Keçi Topak Peyniri, Gömeç Kirli Hanım Peyniri, Ayvalık Kırma, Edremit Yeşil Çizik, Edremit Siyah Çevirme zeytinleri, erken hasat, soğuk sıkım en fazla 0,5 asitli kusursuz zeytinyağı, Karakovan Petek Balı, Kaymak Loruyla servis edilen Karadut Reçeli, acı biber, mandalina, zeytin reçelleri, sahanda yumurta veya sızma zeytinyağlı haşlanmış yumurta, sıcak Ekşi Mayalı Köy Ekmeği, Balıkesir Lokması, Havran Yağlı Pidesi, Susamlı Patates, Akdeniz Ekmeği, Mihaliç Peynirli Seferberlik Çöreği, Fakir Sucuğu, Balya Tereyağı, Manda Kaymağı, Soka, Cevizli Salçalı Kahvaltılık Sos, Mevsimlik Söğüş Tabağı, Zeytin Yapraklı Kekikli Çay, Kasap Sucuğu, Yumurtalı Kavurma, Bigadiç Baş Helvasıyla servis edilen Itır Otlu/Mercanköşklü Türk Kahvesi.

(Bekir Terzioğlu)

İşte katkı sağlayanlar:

Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nin düzenlenmesini sağlayan, birlikte hareket ederek bu büyük organizasyonu Balıkesir’e kazandıran;
Balıkesir Valiliği 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 
Güney Marmara Kalkınma Ajansı
Balıkesir Ticaret Odası
Balıkesir Sanayi Odası
Balıkesir Ticaret Borsası
Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
2 Haziran’da başlayan ve dört gün süreyle ziyaretçilerini ağırlayan Festival için örnek bir işbirliği sergilemişlerdir. 
 
Türkiye’de ilk defa düzenlenen kahvaltı festivali olma özelliğine de sahip olan organizasyon uluslararası bir nitelikle hayata geçirilmiştir. 
 
İlk kez düzenlenmesine rağmen katılımın yüksek olduğu Festival’de 117 stant yer almıştır. Gıda üretimi ve ticareti yapan firmalar, restoranlar, davetli iller ve kamu kurumları ile kadın kooperatiflerinin bulunduğu stantlar beğeni kazanırken sergilenen gastronomi gösterileri ve şovlar, yarışmalar, söyleşi ve paneller ilgiyle takip edilmiştir. Çocuklar ve gençler için hazırlanan etkinlikler de büyük talep görmüştür. 
 
Avlu Yaşam Merkezinde geniş bir sahada oluşturulan festival alanı günün her saatinde çok sayıda ziyaretçi ağırlamış, akşam saatlerinde ise yoğunluk yaşanmıştır. Balıkesirli Vatandaşlarımız ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin ilgisi ve beğenisinin yüksek olduğu görülmüştür.

Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nin hazırlanmasını ve dört gün boyunca önemli bir aksaklık yaşanmadan gerçekleştirilmesini sağlayan;
Balıkesir Valiliği,
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi,
Güney Marmara Kalkınma Ajansı,
Balıkesir Ticaret Odası,
Balıkesir Sanayi Odası,
Balıkesir Ticaret Borsası,
Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği,
Yöneticileri ve Personeline,
 
Festivalin hazırlık ve uygulama süreçlerinde önemli destekler sağlayan;
Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği,
Balıkesir Aşçılar ve Pastacılar Derneği,    
Gastronomi Turizmi Derneği,
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği,
Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası,
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti,
Yöneticileri ve Personeline,

Festivalin uygulama süreçlerinde katkı sağlayan;
Balıkesir Üniversitesi,
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,
İl Emniyet Müdürlüğü,
İl Milli Eğitim Müdürlüğü,
İl Sağlık Müdürlüğü,
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü,
İl Ticaret Müdürlüğü,
Basın İlan Kurumu Balıkesir Şube Müdürlüğü,
Yöneticileri ve Personeline,

Festivalimize katılarak destek sağlayan;
Arnavutluk, Hırvatistan, İsviçre, Letonya, Malta, Moğolistan Büyükelçileri, Hollanda İstanbul Başkonsolosu ve Bosna Hersek Büyükelçilik Müsteşarına,

Festivalde stant açarak destek sağlayan bütün Firmalara,

Festivalde misafir il olarak stant açarak destek sağlayan Ankara, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İzmir, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Sakarya, Samsun ve Yalova İllerine,

Festivalde stant açarak destek sağlayan Kadın Kooperatiflerine,

Festivale sponsorluklarıyla katkı sağlayan;
Komili,
Mutlular Grup,
Özerhisar,
Özgün Zeytin,
Kula Yağ-Emek Yem,
Nermin Hanım Zeytinliği,
Tellioğlu,
Yanturalı Vedat Bey Sucukları,
Sarıbaş Mandıra,
Şık Süt Kocabaş Mandıra,
Altınöz Süt Ürünleri,
Özem’le Yaşam,
Onur Süt,
Aydeniz Et,
Adrina Otel,
1774 Kazdağı Butik Termal Otel,
Onhann Otel,
Willmont Otel,
Kazdağları Allia Termal Otel,
Altıntaş Otel,
Elit Asya Otel,
Ramada by Wyndham,
Venüs Otel,
Form Otel,
Egedeneve,
Uzay Mutfak,
Outdoor,
Firmalarına,

Festivalin haber ve tanıtım boyutuyla desteklenmesini sağlayan ulusal ve yerel basın mensuplarına,

Festivale gösterdikleri yoğun ilgi ve destek dolayısıyla Balıkesirli Vatandaşlarımıza, 
 
Teşekkür ediyoruz.

Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali, İlimizde turizmin geliştirilmesi ve Balıkesir’in güçlü bir turizm şehri olma yolundaki süreçte önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Valiliğimizin öncülüğünde, turizm odaklı olarak yürütülen çalışmalar Kahvaltı Festivalinin oluşturduğu umut ve cesaret verici bu olumlu adımla daha da güçlenecektir. Kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, meslek odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve sektörün her kademedeki temsilcileri ile örnek bir işbirliği oluşturularak yürütülen bu çalışmalar Balıkesir için heyecan ve enerji kaynağı olmuştur.

Bu düşüncelerle, başarılı bir sonuçla gerçekleşen bu büyük organizasyona katkı sağlayan bütün kurumlarımızı kutluyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 15:56

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER