CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı 29 Ekimde Yaşanan “Protokol Skandalını” Meclis’e Taşıdı

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı 29 Ekimde Yaşanan “Protokol Skandalını” Meclis’e Taşıdı

Halkımızın Gönlünde Derin Bir Yara Açtılar

Ordumuzu İtibarsızlaştıran Rütbe Karmaşası Derhal Çözülmeldir

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerinde Yaşanan “protokol skandalı”nı TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Serkan Sarı, “Milli bayramlarımızı her geçen gün yok sayma çabasında olan iktidar temsilcilerinin yaşattığı bu protokol skandalı halkımızın gönlünde derin bir yara açmıştır” dedi.

Balıkesir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlamış, Garnizon Komutanının protokolde yer almadığı kutlamalarda Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın çelenk koymasının ardından resmi tören sona ermişti. Garnizon Komutanının Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda bulunmamasını “protokol skandalı” olarak değerlendiren Balıkesirliler tepki göstermişti.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “ordumuzun temsilcisi garnizon komutanına protokolde çelenk sunma hakkı tanınmamıştır” dedi. CHP’li Serkan Sarı şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizi 100'üncü yılına yakışır bir coşkuyla kutlamaya çalıştığımız bugünlerde, Kuvayımilliye'nin başkenti Balıkesir'de 29 Ekim bayram kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen çelenk sunum merasiminde, başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü temsil eden, milletimizin göz bebeği Mehmetçik'imizin ana kucağı bellediği ordumuzun temsilcisi garnizon komutanına protokolde çelenk sunma hakkı tanınmamıştır.

PROTOKOL SKANDALI HALKIMIZIN GÖNLÜNDE DERİN BİR YARA AÇTI

“Yıllardır tüm halkımız ile devletimizin, milletimizin ve ordumuzun temsilcilerinin omuz omuza kutladığı bayram coşkumuza gölge düşmüştür. Milli bayramlarımızı her geçen gün yok sayma çabasında olan iktidar temsilcilerinin yaşattığı bu protokol skandalı halkımızın gönlünde derin bir yara açmıştır.

BU SORUN DERHAL ÇÖZÜLMELİ

“Ordumuzu itibarsızlaştıran, rütbe karmaşası ve altüst ilişkileri sebebiyle yaşanan bu sorunun acilen çözülmesini için İçişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığının gecikmeden bir çözüm üretmesini bekliyorum. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. Yaşasın tam bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyeti!”

CHP’Lİ SARI’DAN BAKANLARA SORU ÖNERGESİ

Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergelerinde de şu soruları yöneltti:

Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamasında Balıkesir Garnizon Komutanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda yer aldığı halde rütbesi İl Jandarma Komutanı’ndan düşük gerekçesiyle çelenk sunumunda bulunmamıştır. Bu gerekçe hangi mevzuatımızda hangi gerekçelerle yer almaktadır ki Kuvayı Millinin Başkentinde “protokol skandalı” yaşanmıştır?

Kuvayı Milliye kentimiz, Kuvayı Milliye mücadelemizin ateşinin yakıldığı Balıkesir’de yaşanan bu “protokol skandalına” kim ya da kimler sebep olmuştur?

Mehmetçik’imizi, milletimizi temsil eden Garnizon Komutanı protokolde yer almamasına, çelenk sunmamasına müsaade etmeyenler kim ya da kimlerdir?

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden, memleketimizin, milletimizin göz bebeği, Mehmetçiğimizin ana kucağı bildiği ordumuzu itibarsızlaştırmaya çalışanlar kim ya da kimlerdir?

Devletimiz, ordumuz ve halkımız Kuvayı Milliye ruhuyla ve coşkuyla milli bayramlarımızda 100 yıldır bir arada, yan yana, omuz omuza dururken, protokol teamüllerine uyulmamasıyla ortaya çıkan skandalın sorumlularına hangi müeyyideler uygulanacaktır?

Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve saygıyla anacağımız 10 Kasım günü “protokol skandalının” yaşanmaması için ivedi olarak ne yapacaksınız?

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2023, 19:33

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER