“Cumhuriyete Doğru” Tiyatro Oyunu Balıkesir'de Sahnelendi

“Cumhuriyete Doğru” Tiyatro Oyunu Balıkesir'de Sahnelendi


Milli Eğitim Bakanlığının, Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda hazırlamış olduğu "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyunu Balıkesir'de sahnelendi.
Büyük beğeni toplayan, Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan tiyatro eseri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarla buluştu. 
Milli Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununda izleyenler birçok sahnede duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Oyunda Hamdullah Suphi Bey'in Büyük Millet Meclisi'nde İstiklâl Marşı'mızın kabulünü yeniden canlandırdığı sahnede, salonda İstiklâl Marşı'mızın on kıtasını tüm izleyenler ayakta dinledi. Yine bir diğer sahnede, öğretmenin öğrencisine savaşları anlattığı diyalogda dile getirdiği "savaşta en çok çocuklar zarar görür, tıpkı bugün Gazze'deki masum çocukların içinde olduğu durum gibi" ifadesi de izleyicilerden büyük alkış topladı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk Milleti'ni arkalarına alıp Milli Mücadele'yi başlatarak, sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eseri Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un Birlik şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.
110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrollerini Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan'ın paylaştığı oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, Cumhuriyetimizin nasıl ilan edildiğini anlatması ile başladı.
Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk Halkı'nın tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak milli mücadeleyi nasıl kazandığı konu edildi. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlandı.

Haberimiz ile ilgili ayrıntılı fotoğraflara aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/korfezdehaber

www.facebook.com/balikesirkorfezdehaber
https://www.facebook.com/groups/korfezdehaber

https://twitter.com/korfezdehaber

https://www.instagram.com/korfezdehaber/

https://www.facebook.com/korfezdehaberajansi

https://www.youtube.com/@KorfezdeHaberTR

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2024, 15:46

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER