Deniz kirliliğini sahilde sergilediler

Deniz kirliliğini sahilde sergilediler

-Deniz kirliliğini sahilde sergiledilerBalıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Belediyesi, İzmir Deniz Ticaret Odası, Deniz Temiz Derneği / TURMEPA, Sufot, Ege Eko Turizm Derneği, Ayvalık 3 Sea Dalış Merkezi, Anneler Derneği Ayvalık Şubesi Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonu desteğiyle deniz dibi temizleme çalışması yapıldı.

Cam şişe, halı, çapa, plastik ve lastik atıkların deniz dibinden çıkarılıp, sahilde teşhir edildiği etkinlikte; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, TURMEPA Proje Koordinatörü Saygın Yörük, Dalış Eğitmeni Koray Gerçe, Sualtı Fotoğrafçısı ve Sufot Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Esirkenar ile çevreci vatandaşlar hazır bulundu.

İlçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı sahilinde yapılan deniz dibi temizlik çalışmasına katılan tüm dalgıçların gönüllü olarak katıldıkları bir saatlik etkinlikte, denizden çıkarılan atıklar meydanda sergilendi.

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Deniz Temiz Turmepa Derneği Proje Koordinatörü Saygın Yörük, düzenlenen organizasyonun ‘Akdeniz’i Temizleyelim’ etkinliğinin bir parçası olduğunu kaydederek, “Her yıl Ayvalık’ta düzenlediğimiz bu etkinliğin bu yılki etabında geçtiğimiz yıllara göre daha az olmasına rağmen yine de hala daha deniz dibinden birçok atığın çıktığını görebiliyoruz. Tabşi sadece bir saatte deniz dibinden bu kadara atığın çıkması da ayrıca üzücü. Çıkan atıklara baktığımızda; plastik, lastik ve katı atıkları görebiliyoruz. Plastiğin üretilmesi saniyeler, kullanılması dakikalar, ama doğadan kaybolması yüzyıllar hatta bin yıllar alabiliyor. Bu yüzden de çok dikkatli olmamız gerekiyor.Buradaki asıl amacımız deniz dibini temizlemekten ziyade denizleri temizleyebilmenin en güzel yolunun denizleri hiç kirletmemek olduğunu aktarabilmektir. Bu yüzden de Ayvalıklılara ve Ayvalık’ı ziyaret edenlere, ‘Felaketin kıyısına gelmeden, sizler kıyılara gelin ve denizlere sahip çıkın’ diyoruz.”dedi.

Etkinlikte konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de,  deniz temizliği konusunda Ayvalık’ta bir farkındalık oluşturabilmek adına böylesi bir ortak etkinlik düzenlediklerini vurgulayıp, etkinliğin paydaşlarına teşekkür etti.

Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişiklikleri, çevre katliamları ve felaketleriyle ülkemizde de müsilaj sorununun insanoğlu olarak doğayı hoyratça kullanmaktan geçtiğini ifade eden Belediye Başkanı Ergin, “Dünya’daki doğal güzellikler bizlere gelecek nesillere daha temiz ve daha güzel koşullarda aktarabilmemiz için miras bırakılmıştır.  Bugün burada denizden çıkarıp sergilediğimiz atıklar, denizde kendiliğinden üreyen faktörler değildir. İnsanın ürettiği ve kullandıktan sonra çöp haline getirdiği atıklardır. Bu atıkların denize kadar ulaşması gelecekte ortaya son derece vahim sonuçlara neden olabilecektir. Bizler Ayvalık’ta en çok doğal güzelliklerimizle övünüyoruz. En önemli zenginliklerimiz denizlerimizdir. Bu yüzden de deniz temizliği konusunda herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Umut ediyorum bu etkinlikte bir nebze de olsa toplumsa bir farkındalık oluşturabilmişizdir.” diye konuştu.

Etkinliğin paydaşlarından Ayvalık 3 Sea Dalış Merkezi Sahibi Koray Gerçe ise amaçlarının Ayvalık limanını temizlemek olmadığını sualtından çıkanları gösterip insanları bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Eğitimin çok önemli olduğunu ve eğitimin ilk evlerde başladığını kaydeden Gerçe, bu yüzden de etkinliğe Anneler Derneği Ayvalık Şubesi’ni de kattıklarını belirtti.

 

“DÜNYA’DA 6.1 MİLYAR TON KATI ATIK 5.2 MİLYAR TONA DÜŞÜRÜLDÜ”

Etkinlikte konuşan Sufot Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Esirkenar ise, dünya genelinde 6.1 milyar ton katı atığın günümüzde 5.2 milyar tona düşürüldüğünü açıklayarak, “Ayvalık’ın ise şöyle bir özelliği var. Ayvalık Türkiye’nin Kızıldeniz’i olarak nitelendiriliyor. Bunun da nedeni, kırmızı mercan ve sarı mercan dalı isimlerini verdiğimiz Kızıl Mercanların ülkemizde en yoğun olduğu bölge olmasıdır. Mercanlar deniz dibindeki oksijenin yüzde 60’ını sağlamaktadırlar. Bu oranda oksijen sağlayan bir denizde bu kirliliğin olması, hepimizin ilerleyen dönemlerde nefes alamayacağı anlamına gelmektedir. Bu yüzden de hepimizin katı ve sıvı atıkları hiçbir şekilde denizlerimize bırakmamız gerekiyor ” diye konuştu. (Suat Salgın)

 

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER