Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, "Mescid-i Aksa’ya Saldırı İnsanlığa Saldırıdır."

Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, "Mescid-i Aksa’ya Saldırı İnsanlığa Saldırıdır."Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, "Mescid-i Aksa’ya Saldırı İnsanlığa Saldırıdır."dedi

Gerboğa açıklmasında, "Siyonist İsrail güçleri her Ramazan'da olduğu gibi bu yıl da İslam'ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara saldırmıştır. Bu alçak saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Katil devlet İsrail'in Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmak, zulmü onaylamak, saldırıya ortak olmak anlamına gelmektedir. İsrail, faşist uygulamalarıyla, işgaliyle, saldırılarıyla uluslararası hukuku, bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeye devam ediyor. Kudüs bütün semavi dinlerin ortak coğrafyası, Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, belleğidir.

Bu belleği yok etme çabasına giren İsrail, tüm insanlığın şuurunu hedef aldığını bu hain saldırıyla bir kez daha belgelemiştir. İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya, artık zulme dur demelidir. insan hakları ihlalleri ve işgal sona ermelidir.
Uluslararası kurallar, medeniyet ve kültür mirasına karşı bu tür saldırıları yasaklamasına rağmen, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alması dünyanın sessizliğinden ve seyirciliğinden aldığı cesaretle hareket ettiğini belgeliyor. Tüm Dünya'yı terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz.

Bu anlamda İsrail'i şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İsrail ateşle oynuyor. Bunun farkına varmalı, aksi halde kendi tutuşturduğu fitne ateşinde yanacağı konusunda uyarılmalıdır.

Türkiye devletiyle, milletiyle, sivil toplum örgütleriyle Filistin konusundaki hassasiyetini artırarak devam ettirmeli, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya yönelik Siyonist işgalin sona ermesi ve tekrarlanmaması için bölgedeki dinamiklerin ortak bir tepki vermesini sağlayacak insani, siyasi ve diplomatik girişimleri yapmalıdır.

Mescid-i Aksa ve Kudüs, bir ümmet ve aynı zamanda insanlık meselesidir. Terör devleti İsrail’in Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırıları ve faşizan uygulamaları karşısında tüm dünyayı, İnsan Hakları Örgütlerini, Türkiye ve İslam dünyasındaki STK’ları ve tüm Türkiye halkını Filistinle dayanışma içinde olmaya, bu mukaddes mekânı korumaya ve bu hususta işbirliğine çağırıyoruz. Katil İsrail ve işbirlikçilerini şiddetle lanetliyoruz."dedi

(İsmail Özdemir)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2023, 16:28

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER