Edremit Belediye Meclisi'nde 20 mahalle kırsal statüye geçirildi

Edremit Belediye Meclisi'nde 20 mahalle kırsal statüye geçirildi

Edremit Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan başkanlığında yapıldı.

2022 yılının son meclis toplantısı yeni yapılan Atatürk Gençlik Merkezi’ndeki konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan başkanlığında toplanan belediye meclisinde ek gündemlerle beraber toplam 37 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündem maddeleri içerisinde kırsal mahallelerle ilgili önemli bir karar alındı. Büyükşehir belediye kanunuyla birlikte mahalle statüsüne geçen köylerin meclis toplantısında alınan kararla kırsal mahalle kimliğine döndürülmesi kararlaştırıldı. Bu mahallelerin şehir merkezine uzaklığı, sosyo-ekonomik durumu ve belediye hizmetlerine erişebilirliği açısından mevcut yapılaşma gereği halen kırsal yerleşim yeri taşıdığı belirlendi. Buna göre; Arıtaşı, Çamlıbel, Beyoba, Bostancı, Çamcı, Çamlıbel, Çıkrıkçı, Dereli, Doyran, Hacıarslanlar, Kavlaklar, Kızılkeçili, Mehmetalan, Narlı, Ortaoba, Pınarbaşı, Tahtakuşlar, Yaşyer, Yaylaönü, Yolören mahalleleri kırsal mahalle statüsüne geçti. Söz konusu mahalleler bazı harçlardan belli oranda muafiyet, su ve emlak vergisi indirimi gibi konulardan yararlanacak.

Öte yandan toplantıya yine Ak Partili Murat Tuna damga vurdu.

Tuna, meclis toplantısında başkan Selman Hasan Arslan'dan Sayıştay tarafından tespit edilen 17 tane usulsüzlük dosyası ilgili olarak açıklama istedi ve izinsiz harcanan 19 milyonu sordu.

Öte yandan Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Müdürlüğü nün 2022 yılında bütçesinin yetersiz(!)olduğu ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nden yukarıda adı geçen birimlere 3.300.000.00 fasıllar arası aktarımı konusundaki komisyon raporu görüşüldü.Ayrıca bir çok mahallede alkol satışına da onay verildi.

(İsmail Özdemir)

--

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2022, 16:58

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER