Eğitimin Kalbi Kütüphane

Eğitimin Kalbi Kütüphane

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle ülke genelinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında, Balıkesir’de kütüphanesi olmayan okul kalmadı.
Öğrencilere okuma kültürünü kazandırmak, onları sorgulayan, araştıran, bilgi üreten bireyler olarak yetiştirmek ve okullar arasındaki imkân farklarını azaltmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinde, Balıkesir'de mutlu sona ulaşıldı.
Vali Hasan Şıldak himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Milli Eğitim Bakanlığının finansal desteği, hayırseverlerin katkıları ve meslek liselerinin üretimi ile 20 ilçede yürütülen hummalı çalışmalar neticesinde il genelinde kütüphanesiz okul kalmadı.
6 Meslek Lisesi 319 Okulun Kütüphanesini Donattı
Proje kapsamında döner sermayesi bulunan Altıeylül 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altıeylül Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ayvalık Şehit Abdullah Tayyip Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bandırma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 6 meslek lisesinin öğretmen ve öğrencileri, 319 okula kütüphane kazandırılması için planlama, tasarım ve üretim aşamalarında aktif olarak görev aldı. Gece gündüz ve hafta sonu demeden çalışan 6 meslek lisesi, kısa bir sürede kütüphanesi olmayan 319 okula, modern tasarımlarda masa ve kitaplık üretimini gerçekleştirdiler.
"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" Projesi İlimizde Başarıyla Yürütüldü
İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, kütüphane kullanımının öğrencilere sayısız faydaları olduğuna dikkati çekerek "Kütüphanelerimiz; öğrencilerimizi yaşam boyu öğrenen, bilgiyle teması kesilmeyen bireyler olarak yetiştirir çünkü en başta öğrenmeyi öğretir. Yani insanı bağımsızlaştırır. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağında kütüphane alışkanlığı kazanan öğrencilerin bilgiyi bulma ve analiz etmede çok daha başarılı oldukları biliniyor. Bu da onları öğrenmeye açık ve özgüvenli insanlar yapıyor." ifadesini kullandı.
"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinin başarıyla yürütüldüğünü ve ilimizde kütüphanesiz okul kalmadığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Bakanlığımızın finansal destekleri, hayırseverlerimizin değerli katkıları, meslek liselerimizin üretim sahasında yer alarak kütüphanelerimizi donatmaları sayesinde, Balıkesir'imizde 20 okulumuza geri dönüşüm kütüphanesi ve 319 okulumuza kütüphane kazandırdık. Kütüphanelerimizdeki kitap sayımızı 548.614'ten "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi ile 996.819'a çıkardık. Bu süreçte İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul idarecilerimiz, hayırseverlerimiz başta olmak üzere öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz el birliği, gönül birliği içinde projeye destek sundular. İlçelerimizde tamamlanan kütüphanelerimizin açılışını gerçekleştirmiş olmanın heyecanını ve mutluluğunu beraber yaşadık. Çocuklarımızın sevincine hep birlikte ortak olduk. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.
Kampanyayı Okuma Projesiyle Desteklemeyi Sürdürüyoruz
Proje ile ilgili değerlendirmelerine devam eden Ali Tatlı, "Dünya ne kadar değişirse değişsin, kütüphanelerin hayatımızdaki yeri vazgeçilmezdir. Bugün, tüm dünyada kütüphanelerin geçirdiği dönüşüm son derece sevindiricidir. Kütüphaneler artık tozlu rafları olan kitap müzeleri değil, birer yaşam alanı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kütüphaneler, eğitimin ve okulların kalbidir. Projenin, tüm okullarımızda bu kalbin güçlü bir şekilde atmasına vesile olduğunu görüyoruz. 20 ilçemizde, hem kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kazandırdık hem de hâlihazırdaki kütüphane içeriklerini zenginleştirdik. Çocuklarımızın duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan Bakanlığımızın bu kampanyasını, yerelde de okuma projesiyle desteklemeyi sürdürüyoruz. Çocuklarımız, derslerini ve okuma becerilerini bu modern kütüphanelerde gerçekleştiriyorlar." dedi.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER