ESNAFIMIZ LEBALEP BATIYOR

ESNAFIMIZ LEBALEP BATIYOR
banner124

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN:

- BALIKESİR ESNAFIMIZ LEBALEP BATIYOR

- ESNAFIN TÜM TALEPLERİNİ KARŞILAMAK MÜMKÜN

- VİRÜS KADAR LEBALEP KONGRELERİNİ YAPAN İKTİDAR DA RİSKLİDİR

Balıkesir, Türkiye’nin risk haritasında “çok yüksek riskli iller” arasında yer aldı. 20 Kasım 2020 tarihinde Türkiye genelinde uygulanmaya başlayan kısıtlama ve yasaklar Balıkesir için devam ederken, aylardır kapalı kalan Balıkesir esnafı ve çalışanları kısıtlama ve yasakların sürecek olmasının mağduriyetlerini artıracağını dile getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Balıkesir’de esnafımız lebalep batıyor. İktidar esnafın çığlığına kulağını tıkamış durumda. İnsanlarımız virüsten değil açlıktan ölme noktasına geldi. Esnafın talepleri en kısa sürede çözüme kavuşturulmalı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Gönen ilçesinde Gönen Kahveciler Odası, Gönen Hırdavatçılar Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası ile Atatürkçü Düşünce Derneğini ziyaret etti. Gönen esnafını da gezen ve dertlerini dinleyen Ahmet Akın, Balıkesir’in “çok riskli iller” arasında yer alması ile kısıtlama ve yasakların devam etmesinin sonuçlarından esnafın, işsizlerin, çiftçinin ve vatandaşların mağdur edilmemesi için tüm önlemlerin iktidar tarafından alınması gerektiğini söyledi. “Riski yaratan virüs kadar, kapalı esnaf dükkanının 200 metre ötesinde lebalep kongrelerini yapan iktidar da risklidir” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın şunları söyledi:

KONTROLLÜ NORMALLEŞME DE ESNAFIMIZI ZORA SOKUYOR

“Kontrollü normalleşme adımlarının atıldığı bugünlerde Balıkesir’in kırmızı bölgede olması aylardır kapalı olan esnafımızı daha da zora sokuyor. Balıkesir’de esnafımız lebalep batıyor. İktidar esnafın çığlığına kulağını tıkamış durumda. İnsanlarımız virüsten değil açlıktan ölme noktasına geldi. Kahveciler, kafeler, çay ocakları, çay bahçeleri, halı saha işletmecileri, internet kafeler aylardır kapalı. Burada çalışan insanlarımız evlerine ekmek götüremiyor. İstedikleri bu kötü günlerde devletin sıcak elini hissetmek ve güven içinde bu salgının biteceği güne kadar ayakta kalabilmek. Asgari ücret seviyesinde nakit desteği istiyorlar. Banka ve kredi borçlarının ertelenmesini istiyorlar. Elektrik, su, doğalgaz faturalarının ertelenmesini istiyorlar. Bunların hepsini yapmak mümkün. Esnafın tüm taleplerini karşılamak mümkün. Bu bir siyasi tercih meselesi. İktidar esnafın, çiftçinin, sanayicinin, vatandaşın yanında durmayı tercih etmiyor. Varsa yoksa yandaşı koruyup kollamak.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidara seslenerek pandemide enerji desteklemesi için acil uygulanması gereken önerilerini de bir kez daha hatırlattı. 6 maddeden oluşan önerilerinin hayata geçirilmesi durumunda esnafın rahat bir nefes alacağını vurgulayan Ahmet Akın, önerilerini şöyle sıraladı:

PANDEMİDE ENERJİ DESTEKLEMESİ İÇİN ACİL UYGULANMASI GEREKEN ÖNERİLERİ

1- Salgın sürecinde elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borçları faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenip en az 12 eşit vadede ödenmesini sağlayacak düzenleme yapılmalıdır.

2- Elektrik Tüketim Desteğinden yararlanan haneye ilave olarak salgın sürecinde sosyal yardım programının kapsamından yararlanan ihtiyaç sahipleri de pandemi sürecinde destek kapsamına alınmalı.

3- Şubat ayında Meclis’ten geçen 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna Ek Madde 13 ile eklenen ve Cumhurbaşkanına 1 yıl borç erteleme yetkisi veren düzenlemeye “COVİD19 Salgın hastalığının” da eklenmesi. Bilindiği üzere bu kanunda “salgın hastalık” afet olarak kabul edilmemiş. Ancak COVİD19’dan daha büyük bir afet olabilir mi?

4- Çiftçinin su ve elektrik borcu en az 2 yıl ertelenerek faizsiz taksitle ödeme kolaylığı sağlanmalı.

5- Sanayicini. Esnafın ve tüm vatandaşların talebi olan; elektrikte ÖTV, fon, TRT payı kaldırılmalı, KDV yüzde 1’e düşürülmeli. Komisyonlarda bekletilen kanun tekliflerimiz TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kanunlaşmalı.

6- Doğalgazda ÖTV kaldırılmalı ve KDV yüzde 1’e indirilmeli. Komisyonlarda bekletilen kanun tekliflerimiz TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kanunlaşmalı.

(İsmail İrgörücü)

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 22:45

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER