İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Şıldak Başkanlığında Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Şıldak Başkanlığında Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulunun 2023 yılının 1’nci dönem toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler 75’nci Yıl Gençlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıda gündem gereğince; yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu ile yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesi yapıldı. 2023 yılının 1’nci döneminin değerlendirilmesi yapılırken, uygulamaları olumsuz yönde etkileyen sorunların giderilmesi için çözüm ve görüşler aktarılarak fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda yatırımcı kamu kuruluşları ve yerel yönetim birimlerince hazırlanan Yatırım İcmal Raporlarının incelenmesi ve İl Yatırım Takip Sistemine kaydedilen bilgilere göre; 2023 yılının 1. Döneminde İlimizdeki 456 adet projenin toplam tutarının 27.110.895.525 TL olduğu, projelerin dönem itibariyle projelerin nakdi gerçekleşme oranının % 21,71, dönem nakdi gerçekleme oranının %16,54, fiziki gerçekleşme oranının ise % 30,40 olduğu bilgisi verildi. Ayrıca yatırımcı kamu kuruluşlarının aynı dönem itibariyle yatırım programında olan 362 adet proje bedelinin toplam tutarının 25.669.601.160 TL olarak belirlendiği ifade edildi. 

Yatırımcı kuruluşların 2023 yılı ödeneğinin 3.297.675.885 TL olduğu, önceki yılların harcaması olan 4.867.786.964 TL ile birlikte 2023 yılı harcaması olan 531.757.011 TL dahil edildiğinde bugüne kadar yapılan toplam harcama tutarının 5.399.543.975 TL’ ye ulaştığı toplantıda verilen bilgiler arasında yer aldı. Buna göre nakdi gerçekleşme oranının % 21.03, Ocak-Şubat-Mart döneminin nakdi gerçekleşme oranının % 16,13, fiziki gerçekleşme oranının ise % 25,08 olduğu açıklandı. Yerel yönetimlerin aynı dönem itibariyle yatırım programında bulunan 94 adet proje bedelinin toplam tutarının ise 1.441.294.364 TL olarak belirlendiği bilgisi aktarıldı. Yerel yönetimlerin 2023 yılı ödeneğinin 957.285.206 TL olmakla birlikte, önceki yıllar harcamasının 314.140.354 TL, ayrıca 2023 yılı harcaması tutarının 171.975.852 TL ve bugüne kadar yapılan toplam harcama tutarının ise 486.116.205 TL olduğu belirtildi. Buna göre söz  konusu projelerin nakdi gerçekleşme oranı % 33,73 iken, Ocak-Şubat-Mart döneminin nakdi gerçekleşme oranı % 17,96, fiziki gerçekleşme oranı ise % 50,95 olarak kaydedildi. 

Toplantının devamında İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin kurumların planlanan, devam eden ve tamamlanan projeleriyle ilgili bilgi veren birer sunum yaptılar. Sunumların ardından kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için fikir alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar tarafından yatırımlarla ilgili varsa talep ve istekler dile getirildi. 


Deprem Bölgesine Balıkesir’den Anlamlı Destek

Asrın felaketinin üzerinden henüz iki ay geçmeden 70 bin kadar  kalıcı konutun temellerinin atıldığı gerçeğinden yola çıkıldığında deprem bölgesindeki çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Vali Şıldak toplantıda yaptığı değerlendirmede, “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyoruz. Kamu personeli olarak görevlerimiz devam ediyor. Farklı kurumlarımızdan bölgeye giden personelimizin nöbetleşe olarak devamlılığı sağlanıyor. Gerek personel ve gönüllü, gerekse iş makinesi araçları ile Balıkesir bölgeye güçlü bir destek sağladı. Bölgede hayatın devamlılığını sağlamak için 100 iş yerini kapsayan prefabrik bir çalışmayı Balıkesir olarak gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yüzde 40’ı biten bu çalışmanın teslimini bayramdan önce yapıp oradaki küçük esnafın burada ticari faaliyetlerini sürdürmesini sağlamış olacağız. Bölgeye sağlayacağımız bu anlamlı destek ile ticaretin devamlılığında Balıkesir’in de tuzu bulunacak.” şeklinde konuştu. 

Balıkesir'den afet bölgesine gönderilen yardımların koordinasyonunda çalışmaların oldukça düzenli yürütüldüğünü ifade eden Şıldak, “Bölgeye gönderilen yardım sevkiyatları, ilimizde bulunan depremzede misafirlerimizin buradaki barınma ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çok düzenli bir işleyiş söz konusuydu. Bunu sağlamak için ilk dönem hemen bir yönerge çıkardık ve yönerge ile vali yardımcılarımıza ve kurum müdürlerimize görevler tevdi ettik. Bu görevler çerçevesinde çalışmalar düzenli bir şekilde yürütüldü. Koordinasyonun sağlıklı olarak işlemesi için bir program geliştirildi. Bu program sayesinde veriler güncel olarak takip edildi. Bu planlı çalışmaların da karşılığı olarak İlimize gelen vatandaşlarımız zor günlerinde onlara el uzatılması ve güler yüz gösterilmesi noktasındaki memnuniyetlerini ziyaretlerimizde bizzat ifade ettiler. Ben bütün ilgili kurumlarımıza, kaymakamlarımıza, belediyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Balıkesir'in iyi bir imtihan verdiğini, vatandaş nezdinde de vatandaşlarımızın yoğun desteğinin alındığını söyleyebiliriz. Son derece olumlu bir yaklaşımla insanlarımızın acı günlerinde, kederli günlerinde yanlarında olmaya Kuvayi Milliye şehri olarak birlik ve beraberlik içerisinde devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

(İsmail Özdemir)

Ayrıntılı fotoğraflara  aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2023, 18:59

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER