Karşılaşılan sorunlar yatırımlar ve talepler konuşuldu

Karşılaşılan sorunlar yatırımlar ve talepler konuşuldu

Üç aylık dönemlerde Balıkesir ilimizde Kamu Kurumları ve Belediyelerin yaptığı yatırımların, planlanan projelerin kurum amirleri tarafından sunumlarının yapıldığı, uygulamada karşılaşılan sorunlar ile diğer kurumlardan taleplerin konuşulup koordine edildiği İl Koordinasyon Toplantısı Avlu Kongre Merkezinde Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında toplandı.
Toplantıda Kurumlar tarafından Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını son üç aylık dönemde tamamlanan yatırımlar, devam eden ve projelendirilen yatırımlar hakkında her kurum sunum yaptı.Yatırımlar ile ilgili diğer kurumlar ile ilgili talepler konuşuldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ nın tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin İl Koordinasyon Kurulu'na bilgi vermesi ile başlayan toplantıda, Balıkesir Üniversitesi, 17Eylül Üniversitesi, DSİ Bölge Müdürü, Karayolları Bölge Müdürü, Sağlık İl Müdürü, Yatırım İzleme Müdürü, Ulaşım ve Altyapı Müdürü, Milli Eğitim İl Müdürü başta olmak üzere Kurum İl Müdürlerinin sunumu yapıldı. Yatırımlar hakkında ilçe Kaymakamları da bilgi verdi. (Bekir Terzioğlu)

İl Koordinasyon Kurulunun 2021 yılının dördüncü dönem toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında toplandı.

Avlu Kongre Merkezinde yapılan toplantıda sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonun yerel ve bölgesel kalkınma bakımından ele alınması, yürütülen ve planlanan proje ve çalışmalarla ilgili yılın üçüncü döneminin değerlendirilmesi yapıldı. 

 Vali Şıldak, 2021 yılının 3. döneminde İldeki 573 adet projenin toplam tutarının 8.291.967.552 TL olduğunu söyledi. Şıldak, "Yıl içi itibariyle projelerin nakdi gerçekleşme oranı %33,19, dönem nakdi gerçekleme oranı %50,35, fiziki gerçekleşme oranı %53,74’dir. Sektörlere göre değerlendirildiğinde, tarım sektöründe 92 adet, ulaştırma-haberleşme sektöründe 59 adet, eğitim sektöründe 90 adet, diğer kamu hizmetleri-sosyal sektöründe 125 adet, enerji sektöründe 105 adet, imalat sektöründe 29 adet, madencilik sektöründe 10 adet, sağlık sektöründe 8 adet, turizm sektöründe 42 adet, diğer kamu hizmetleri-iktisadi sektöründe 9 adet, konut sektöründe ise 4 adet proje bulunmaktadır." dedi.

Toplantıda yapılan bilgilendirmelerle Balıkesir'de proje durumlarına göre biten 103 adet, devam eden 351 adet, ihale aşamasında 54 adet, başlanamayan 65 adet proje olduğu bilgisi verildi.  Yatırımcı kamu kuruluşların yatırım programında aynı dönem itibariyle; 399 adet proje bedelinin toplam tutarının 7.687.128.366 TL olduğu da söylendi. Yatırımcı Kuruluşların 2021 yılı ödeneğinin 1.384.980.974 TL olduğu, önceki yılların harcaması olan 1.800.061.099 TL ile birlikte, 2021 yılı harcaması olan 692.445.843 TL dahil edildiğinde bugüne kadar yapılan toplam harcama tutarının 2.492.506.942 TL’ye ulaştığı verilen bilgiler arasında yer aldı. Nakdi gerçekleşme oranının  %32,42, dönem nakdi gerçekleşme oranının (Temmuz-Ağustos-Eylül ayları için) %50,00, fiziki gerçekleşme oranının ise %47,36 olduğu açıklandı. Yerel Yönetimlerin yatırım programında ise aynı dönem itibariyle; 174 adet proje bedelinin toplam tutarının 604.839.186 TL olarak belirlendiği ifade edildi. 2021 yılı ödeneğinin 347.414.415 TL, önceki yıllar harcamasının 80.120.266 TL, 2021 yılı harcama tutarının 179.731.271 TL ololduğu, bugüne kadar yapılan toplam harcama tutarının ise  259.851.538 TL olduğu belirtildi. Buna göre nakdi gerçekleşme oranının %42,96, dönem nakdi gerçekleşme oranının (Temmuz-Ağustos-Eylül ayları için) %51,73 fiziki gerçekleşme oranının ise %71,00 şeklinde olduğu şeklinde bilgi verildi.

Toplantının devamında yatırımcı kurumların bölge ve il müdürleri tarafından Balıkesir'de devam eden yatırımlarla ilgili ayrıntılı olarak sunum yapıldı. Sunumların akabinde kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için fikir alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar tarafından yatırımlarla ilgili varsa talep ve istekler dile getirildi.

Vali Şıldak yaptığı değerlendirmede, toplantıda İldeki önemli yatırım çalışmalarının gözden geçirilmiş olduğunu söyledi. Yatırım süreçlerinin;  bir ihtiyaç analizine dayalı olarak emek sarf edilen bir planlamayla  Balıkesir geneline kazandırılmaya çalışılan ve en temel ihtiyaç duyulan kamu hizmetlerine yönelik girişimler sonucunda gerçekleştiğini söyledi. Vali Şıldak, “Yatırım sadece planlamadan ibaret değil. Yapım bir çok süreci kapsayan uzun bir serüven. Yatırımların en baştan planlanması çok önemli. İyi bir ihtiyaç analiziyle nerede hangi binaya ihtiyaç duyuyoruz , hangi yatırım gerekli, bunları objektif olarak yapmak gerekiyor. En hızlı ve en doğru olarak çalışmak zorundayız.” şeklinde konuştu. 

“Vatandaşa Her Alanda Uzanan Çalışmalar Var”

Vatandaşın gerek şehirde gerekse kırsalda iyi şartlarda hizmet almak istediğini söyleyen Şıldak, “İlimizde bu kadar çalışmayı görmek bizleri memnun ediyor. Yerelde yürüttüğümüz çalışmalara baktığımızda her sektörde, vatandaşımıza her alanda uzanan, yansımaları olan güzel çalışmalar var. Bunlara emek veren, gayret gösteren bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum. En önemlisi de vatandaşımızın memnun olmasıdır. Gerek şehirlerimizde gerek kırsalda insanlar  daha iyi şartlarda hizmet almak istiyorlar. Sağlık, eğitim hizmetine daha kaliteli ulaşmak istiyorlar. Daha iyi yollarda araba sürmek, daha iyi şartlarda tarım yapmak istiyorlar. Bu bakımdan en önemlisi durağan bir dönem yaşamamak. İlimiz gerek kamu kurum kuruluşları gerek yerel yönetimler olarak hızlı tempoda vatandaşımıza hizmet götüren bir dönemden geçiyor. Durağan olmayalım, Balıkesir bu şekilde yatırımlar konusunda da dinamik bir İl olarak yoluna devam etsin.” şeklinde konuştu.

“Tamamlanmış Bir Aşı Prosedürü İşe Yarayacaktır”

Yaptığı değerlendirmede pandeminin seyri ve yapılması gerekenlerle ilgili de bilgiler veren Şıldak, “Pandemi noktasında bazı günler endişe verici oluyor. Aşısızlık bizi gerçekten etkisizleştiriyor. Eksik aşısı olan vatandaşlar olduğunu görüyoruz. Okullarımızda sıkıntı yok, üniversitelerimizde de yaygın bir pandemi dalgası görmüyoruz. Yüz yüze eğitimin sonuna kadar arkasında olmak, dikkatli bir şekilde devam etmek zorundayız.  Bu yıl hiçbir şekilde sosyal ve ekonomik hayatımızda kısıtlama olmadan kış dönemini geçirmek zorundayız. Bunun için aşılamayı güçlendirmemiz gerekiyor. Aşı konusunda tamamlanmış bir aşı prosedürü ancak işe yarayacaktır.” diye konuştu.  

Vali Şıldak sık sık ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirdiği İlçe ziyaretlerinden de söz ederek, “İlçelerimize yaptığımız bu ziyaretlerde kurumlarımızın yöneticileri de bulunuyor. Yaptığımız bu İlçe  programlarının performans arttırma bakımından çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Sizlerden ricamız buralarda aldığımız ve size intikal ettirilen konuların takipçisi olmanız.” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 12:34

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER