PROPAGANDA MAKİNESİNİ ‘YA KANAL İSTANBUL YA DARBE’ DİYE ÇALIŞTIRACAKLAR”

PROPAGANDA MAKİNESİNİ ‘YA KANAL İSTANBUL YA DARBE’ DİYE ÇALIŞTIRACAKLAR”
banner124

DEVA AYVALIK, “PROPAGANDA MAKİNESİNİ ‘YA KANAL İSTANBUL YA DARBE’ DİYE ÇALIŞTIRACAKLAR”

 Silahlı Kuvvetler kadrosunun tamamen liyakat bazlı olması gerektiğini savunan Başkan Övüç, “Başka hiçbir faktör, hiçbir kriter söz konusu olmamalı. Silahlı Kuvvetler’e hak edenler girmeli. Her gelen iktidar kendi ideolojisini benimseyen bir insan kaynağının derdinde olursa, başımız problemlerden kurtulmaz.”dedi.

Hükümetin Kanal İstanbul’la ilgili ‘inadına yapacağım’ diye iş tuttuğunu kaydeden Salih Oral Övüç, “ Teknik, hukuki ve çevresel değerlendirmeler bir kenara itiliyor. Eskiden kurumlar teknik görüş oluştururdu. ‘Benim istediğim gibi görüş hazırlayın’ denmezdi. Geçenlerde emekli 126 Büyükelçi ortak açıklama yaptı. Niye? Dışişleri Bakanlığı’nın eli ayağı bağlanmış durumda. Konuşamıyorlar, çalışamıyorlar. Bürokrasi adeta kendi içinde kıvranıyor. Endişeleri Cumhurbaşkanı’na söyleyecek cesaret hiç kimsede yok. Emekli Amirallerin açıklamaları kabul edilebilir değil. Emekli olduklarına göre, defalarca darbe teşebbüsü ve darbe görmüşler. Böyle bir açıklamanın ucunun nereye gideceğini hesap etmeleri gerekir. Ciddi bir basiretsizlik var. Zamanı yanlış, mecrası yanlış… Mesele Montrö’yse Montrö… Konuyu genişletip yanlış anlamaya müsait hale getirerek çok büyük bir hata yapmışlar.”dedi.

 

“HÜKÜMET AMİRALLERİN AÇIKLAMASINI KANAL İSTANBUL İÇİN KULLANACAK”

Hükümetin önümüzdeki günlerde insanların önüne ‘Kanal İstanbul’u ya destekleyeceksin ya da darbecisin’ gibi bir alternatif koyabileceğini savunan DEVA Ayvalık İlçe Başkanı Salih Oral Övüç, “ Ellerindeki propaganda makinesini böyle çalıştırabilirler. Önümüzdeki haftalarda hükümet şunu söyleyecek. 103 Amiral, adeta altın bir tepsi içinde bu imkânı sundu. Hükümet de bunu sonuna kadar kullanacaktır. Bundan sonra ‘Kanal İstanbul’u istemiyorum’ diyene ‘Ha sen darbeci Amirallerle mi berabersin’ denilebilir. Tipik kutuplaştırma. Biz ısrarla doğru bildiğimizi söyleyeceğiz. Teknik, bilimsel veriler ışığında doğruları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Birincisi; Kanal İstanbul’la ilgili çevre konusunda ciddi endişeleri olan bilim insanları ve raporları var. İkincisi; İstanbul’un sadece sınırlı sayıda köprüyle bağlı bir ada haline gelmesi güvenlik ve deprem açısından riskleri var. Üçüncüsü; Karadeniz’le alakalı uluslararası hukuk konusunda riskler var. Bunların iyice çalışılması lazım. Hükümet bu işi dönüp dolaşıp Kanal İstanbul’a bağlamak isteyecek, uyanık olmalıyız. Bizim isteğimiz tam demokrasidir, bu tartışmaya açık bir konu değil.”ifadelerini kullandı.

 

“TÜİK’İN RAKAMLARI İLE ÇARŞI PAZAR ENFLASYONUNUN BİRBİRİYLE ALAKASI YOK”

Parti olarak TÜİK’e artık ‘Rakamları Ayarlama Enstitüsü’ dediklerini kaydeden Salih Oral Övüç, “ Çarşının pazarın enflasyonu ile devletin açıkladığı rakam arasında hiçbir alaka yok. Esnafa, alışveriş yapan vatandaşa soruyoruz. Esnafın enflasyonu yüzde 30’dan aşağı değil. Dövize bağlı bir ürünse, yüzde 80, 90, 100… Geçen cuma günü Mamak’ta, 60 yıldır ev tekstili satan Kayserili bir esnaf ‘Bu kadar hızlı bir fiyat artışını hiçbir dönemde görmedim’ dedi. Hayatın gerçeği buyken, TÜİK’in halen yüzde 15-16 enflasyon açıklaması kredibiliteyi sıfırlıyor. Güven olmazsa ekonomi düzelmez. Açıkladığınız rakama vatandaş ‘Hadi canım’ diyorsa, güveni nasıl oluşturacaksınız?”diye sordu.

(Suat Salgın)

Faruk Türk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER