TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'nda Öğrencilerimizden Büyük Başarı

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'nda Öğrencilerimizden Büyük Başarı


TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'nda elde ettikleri başarılarla gurur kaynağımız olan Balıkesir'imizin genç bilim insanları Altıeylül Fen Lisesi öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'yı ziyaret etti.
Altıeylül Fen Lisesinde Matematik Öğretmenleri Süleyman Emre Başkurt ve Gökhan Güneş'in koordinesinde düzenlenen TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'na katılım için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Olimpiyatlara katılmak isteyen onlarca öğrenci arasından sınavla seçilenler, İstanbul Üniversitesinde yapılan yarışmalarda madalya kürsüsüne çıktı.
Çeşitli bilim dallarında yarışan öğrenciler, bilgi ve yeteneklerini sergileyerek hem bireysel hem de takım olarak önemli dereceler elde etti. Bu yıl düzenlenen olimpiyatlarda, Matematik alanında üstün performans gösteren gençler, ulusal arenada ses getirdi.
27 Eylül 2023 günü yapılan sınavla oluşturulan Altıeylül Fen Lisesi Matematik Olimpiyat Takımı, sekiz ay boyunca haftada üç gün boyunca öğretmenleri rehberliğinde çalışarak hazırlıklarını sürdürdü. Bu yoğun emek ve çalışmanın sonucunda, takım ilk olarak 20 Nisan 2024 tarihinde Türkiye Matematik Yarışmasına katıldı. Bu yarışmada başarılı olan Mert Eren Kaymak, Umut Can Coşkun, Musab Bedirhan Demir ve Yusuf Ali Bozkurt finale kalmayı başardı.
Final müsabakaları 11 Mayıs 2024 tarihinde İzmir Bornova Anadolu Lisesinde yapılarak 12 Mayıs'ta Alfen Matematik Olimpiyat Takımı 16 öğrenciyle Uluslararası Antalya Matematik Olimpiyatları'na katıldı. Yarışmalar sonucunda, 10. sınıf öğrencisi Mert Eren Kaymak, Uluslararası Antalya Matematik Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Türkiye Matematik Yarışmasında ise 9. sınıf öğrencileri Umut Can Coşkun ve Musab Bedirhan Demir gümüş madalya, 10. sınıf öğrencisi Mert Eren Kaymak ve 9. sınıf öğrencisi Yusuf Ali Bozkurt bronz madalya kazanarak toplamda 5 madalya ile Balıkesir'e döndü.
Ziyaret esnasında; zorlu değerlendirmeler sonucunda gümüş ve bronz madalyalar kazanan öğrencilerin bu başarısı uzun süreli çalışmalarının ve özverilerinin birer ödülü olarak değerlendirildi. Öğrencilerin bilimsel bilgi birikimlerini ve yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak, hem kendilerine hem de ile büyük gurur yaşattığı vurgulandı.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerini başarılarından dolayı tebrik ederek şu ifadeleri kullandı:
"Öğrencilerimizin bu başarısı, bilimsel araştırma ve eğitimin önemini bir kez daha gözler önüne sererken, Balıkesir'de gençlerimizin potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu da kanıtlıyor. Bilim Olimpiyatları'nda elde edilen başarılar, ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemesine katkı sağlayarak önemli bir adım teşkil ediyor."

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER