Türk Ocağı’nın konuğu Edremitli yaşayan tarih olarak anılan doktor Necdet Özgelen oldu  

Türk Ocağı’nın konuğu Edremitli yaşayan tarih olarak anılan doktor Necdet Özgelen oldu  

 Balıkesir’in Edremit ilçesi Türk Ocağı, ilgi çekici konular ve konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Türk Ocaklarının kuruluşunun 110.yıldönümü münasebetiyle Türk  Ocağı Edremit Şubesi'nin bu ayki etkinlik kapsamında konuğu Edremitli Doktor Necdet Özgelen oldu.  
  Tekden Koleji Konferans Salonu’nda Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Türk Ocakları Edremit Şubesi Başkanı Mehmet Özkeleş’in takdim konuşmasıyla başlayan toplantıda, Özgelen, “Tarihi Hatıralar’ konulu sohbetinde düşündüren ve zihin açıcı bilgiler paylaştı.
  Programın sunumunu ve modatörlüğünü  ilçemiz Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Öztürk Çakmakçı’nın yaptığı söyleşiye, siyasi parti ilçe başkanları, İzmir Ege Üniversite’sinden öğretim üyeleri Fatih Sancar, Abdullah Üstün, doktora öğrencileri, Edremit Meslek Yüksek okulunun öğrencileri,Türk Ocağı yönetimi, üyeleri ile yoğun sayıda gençler ve Edremitliler katılım gösterdi.
  Türklerin ne kadar doğru bir karar vererek Müslümanlığı seçtiğini anlatan Özgelen, “Türklerin Müslümanlığı kabul etmesinden sonra İslam dini Asya, Afrika, Avrupa ve dünyaya yayılmasında Türkler büyük katkı sağlamıştır. Türkler iyi ki Müslümanlığı seçmiştir” dedi. Özgelen, Türklerin geçmişte İslamiyete yapmış olduğu hizmetleri anlattı. Türklerin hepsinin Müslümanlığı seçmesi gerekliliğinin  önemine vurgu yaparak, geçmişten bu güne Türklerin yaşamsal sorun ve başarılarını vurguladı. Genel Türk tarihi, İttihat ve Terakki, Enver Paşa, Kut'ül Amare Zaferi ve bu zaferin kahramanı Halil Kut Paşa, Türkçülük- Turancılık Davası ve Nihal Atsız, Başbuğ Alparslan Türkeş, 1960  darbesi konularındaki anılarını da paylaştı. 
  Türk Ocağı Başkanı Özkeleş, “Gençlerin ilgisi ziyadesi ile bizi mutlu etti.  Tarihî olaylara tanıklık etmiş ve hatta pek çoğunu yaşamış olan Dr. Necdet amcamız güçlü hafızası ve  bitmeyen enerjisiyle tarihin karanlık koridorlarında bizlere keyifli ve verimli bir yolculuk yaşattı.Hüseyin Nihal Atsız’a Abim Nuri Killiğil’den(Enver Paşanın kardeşi) Paşa Babam diye bahseden Kut’ül Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın manevi oğlu Edremit’in evladı(100 yaşında)yaşayan tarih, harika bir hafızaya sahip değerli bir büyüğümüz Edremit evladı asırlık çınar olan Özgelen’i dinleyerek tarihi bir gece yaşadık. Kendisine uzun sağlıklı ömürler dileriz”dedi. Özkeleş, sunum sonrası doktor Özgelen’e değerli bilgileri sebebiyle teşekkür ederek şilt verdi.

(İsmail Özdemir)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 19:49

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER