Uyuşturucuyla Mücadele Projesi Edremit’te de Umuda Kapı Açıyor

Uyuşturucuyla Mücadele Projesi Edremit’te de Umuda Kapı Açıyor

Vali Hasan Şıldak’ın öncülüğünde başlatılan Uyuşturucuyla Mücadele Projesi başladığı günden bu yana bir çok başarılara imza attı. Uyuşturucu bağımlısı vatandaşların Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Açık Kapı Birimlerine başvurmalarıyla başlayan süreçte tedavi ve rehabilitasyonları yapılıyor.

Vali Hasan Şıldak proje kapsamında Edremit İlçesinde kurulan “Edremit Uyuşturucuyla Mücadele Birimi”ni ziyaret etti. Vali Şıldak Uyuşturucuyla Mücadele Birimini ziyaretinin ardından değerlendirme toplantısı yaptı. Vali Şıldak başkanlığında Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mitat Gözen, Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Halk Sağlığı Başkan Vekili Yakup İmren, AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül, Uyuşturucuyla Mücadele Projesinde görevli doktor, psikolog ve sosyal çalışmacılar katıldı.

Edremit İlçesi programı kapsamında projeyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, uyuşturucunun yeniçağda toplumların en büyük sosyal hastalıklarından biri olduğunu ifade etti. Bu hastalığın toplumu derinden yaralayan bir illet olduğunu söyleyen Şıldak, “Ülke olarak İçişleri Bakanlığı nezdinde jandarmamızla, emniyetimizle, sahil güvenliğimizle, gümrük teşkilatımızla  büyük bir mücadele gösteriyoruz. Bu mücadele; uyuşturucu ile ilgili trafiğin kesilmesine yönelik olarak, tarlada yetiştirilen hint kenevirinden tutun, bütün uyuşturucu türlerine yönelik anlık şok uygulamalar ile planlı ve uzun soluklu çalışmalar neticesinde en etkili performansı ortaya koyuyor. Kullanım düzeyi o kadar yüksek ki, bu meselenin sosyal boyutuyla da ilgilenmek gerekiyor. Biz uyguladığımız Uyuşturucuyla Mücadele Projesi ile insanlara kurtuluş fırsatı sunuyoruz. Sloganı “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” olan bu projemizi Valilikteki ve Kaymakamlıklardaki Açık Kapı Birimlerimiz ile ilişkilendirdik.” şeklinde konuştu. 

Projenin nasıl bir yol izlediğini açıklayan Şıldak, “Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyen kişi sağlık kuruluşlarımıza, Açık Kapı Birimlerimize geliyor. Gelen kişileri ön mülakattan geçirmek üzere durumu inceleyecek sosyologlarımız, psikologlarımız, sosyal çalışmacılarımız, uzmanlarımız var. Bir psikiyatrist doktorumuz kişiyi muayene ediyor ve tedavi planlaması yapıyor. Kişinin özel durumuna göre tedavisi belirleniyor ve tedavi sonrasında bir rehabilitasyon programı başlıyor. Bu vatandaşımız belli bir aşamaya gelince uyuşturucuyu adeta unutuyor. Haftalık tahlillerle de kullanıp kullanmadığını kontrol ediyoruz. Bağımlı kişi belli bir aşamaya gelince ‘artık sen bir kamu kuruluşunda çalışabilirsin’ diyoruz. Bu kişileri 6 ay süreyle İŞKUR üzerinden çalıştırmaya başlıyoruz. Şu anda 24 gencimiz farklı İlçelerimizde, farklı kurumlarda çalışıyor. Hayata bakış açıları, çevreleri, her şeyleri değişiyor, yeniden doğmuş gibi oluyorlar. Kontrollerini de yapmaya devam ediyoruz. Bu kontroller sonucunda tekrar uyuşturucu kullanırsa, birinci defada ikaz ikinci defada işine son veriyoruz. ‘Eğer sözünde durur, gereklerini yerine getirir ve çaba gösterirsen sana iş vereceğiz’ diyoruz. 6 ay sonunda ise her birine özel sektörde iş buluyoruz. Şu anda 7 gencimiz 1 Eylül'den itibaren özel sektör kuruluşlarında çalışmaya başlayacaklar. Yaklaşık bir ay önce Kaymakamımızın öncülüğünde ve Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Edremit İlçemizde, Balıkesir Merkezden sonra ikinci ofisimizi açtık. Şu an itibariyle 9 gencimiz burada takip ediliyor. Ben de birebir bu sayıları takip ediyorum, gençlerimizle bir araya geliyorum. Biz vatandaşlarımızı bu tür çalışmalarımıla kazanmak istiyoruz. Proje sayesinde bu kişiler toplumda hor görülürken saygın birer vatandaş haline geldi. Bu projenin örnek proje olduğunu biliyoruz. İçişleri Bakanlığı da uygulamaları yakından takip ediyor.” şeklinde konuştu. 

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte yaşanabilecek orman yangınlarına karşı alınan tedbirlerle ilgili de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şıldak, “Orman yangınları maalesef içimizi yakıyor. Ülkemizin Antalya-Muğla başta olmak üzere bazı illerinde görülen ve çok noktada başlayan yangınlarla mücadele devam ediyor. Balıkesir'in de yüzde 45'in üzerinde bir alan genişliğine, ormana sahip olması dolayısıyla ve sıcak günlerden geçmemiz hasebiyle çok ciddi tedbirler almamız gerektiğini değerlendirdik. Geçtiğimiz perşembe günü aldığımız bir kararla bütün ormanlık alanlara girişi yasakladık. Bu pazartesiden itibaren de ateşli piknik yapılabilen 15 alanda ateşli piknik yapılmasını yasakladık. Jandarmamız, orman ve milli parklar görevlilerimiz, emniyetimiz, zabıtamız, belediye teşkilatlarımız teyakkuz durumundadır. Özellikle Kazdağları’na çok daha fazla önem veriyoruz. Buradaki tedbirlerimiz en üst seviyede. Hem milli park olması hem stratejik önemiyle körfezin adeta oksijen deposu olan bu orman varlığımızı korumak için üstün bir gayret içerisindeyiz. İlimizde Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan bir kısım araç, gereç ve personel yangın bölgelerinde bulunuyor. Büyükşehir Belediyemizde bulunan itfaiyemizin de bir kısmı Muğla ve Antalya İllerine gönderildi. Bu durumu herhangi bir zafiyete düşürmemek için bütün planlarımızı yaptık tedbirlerimizi aldık. Son 1 hafta içerisinde bazı yangın hadiseleri de yaşadık. Bunlarda çok hızlı intikal süreleri ve hızlı müdahale şekilleri ile mücadele ortaya koyduk. Biz hazırlıklı olduğumuzu ve iyi bir organizasyon yaptığımızı düşünüyoruz. Vatandaşlarımızdan da duyarlılık bekliyoruz. Ormana yakın ormana sirayet edebilecek noktalara ateşte asla yaklaşmamak lazım. Bilhassa çiftçilerimizin tarla ve bahçe temizliği, anız yakma durumlarıyla karşılaşıyoruz. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan ormana karşı bu seferberlik kervanına katılmalarını bekliyoruz.” diye konuştu. 

Ülke genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de vaka sayılarında artış yaşandığını belirten Şıldak yaptığı açıklamada pandemiye de yer verdi. Vaka sayılarının en çok görüldüğü İlçenin Edremit olduğunu belirten Vali Şıldak; “İllerin vaka oranlarına göre Balıkesir en az vaka olan ilk 10 içerisinde yer alıyor. Bu bizim için memnuniyet verici bir durum. Aşılamada 5’nci sırayı muhafaza ediyoruz. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Aşı ile birlikte maske ve mesafeye dikkat etmeye devam etmemiz gerekiyor. Okulların açılmasına da 1 ay kaldı, tedbirlerimizi alalım ki eylül ayına düşük vaka sayıları ile girelim. Özellikle kapalı ortamlarda maske ve mesafeyi çok önemsemek gerektiğini hala tekrarlıyoruz. Vatandaşlardan duyarlılıklarının devam etmesini istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER