‘Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy’ 2 gün düzenlenecek panelle anılacak

‘Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy’ 2 gün düzenlenecek panelle anılacak

 Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 85. yılı dolayısıyla Anadolu Mektebi tarafından düzenlenen "Gönül Dağlarında Batmayan İki Güneş: Yunus Emre ve Mehmet Akif" konulu iki gün boyuncu 8 ayrı şehirden 20 panelist tarafından Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy’un anlatıldığı panel düzenlendi.

Sultan Abdülhamid Han Gelişim Merkezi'nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan, Atakan Alkan yöneticiliğinde gerçekleştirilen panelde E. Müberra Baydar “Derviş ve Şair Kardeşliği”, Yağmur Aktekin “Asım Kimdir?”, Meşgule Nur Deveci “İki Destan İki Şair”, Talip Gültekin de “Mehmet Akif ve Sosyal Hayat” başlıklı sunumlarını yaptı. 

Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Milletvekilleri Yavuz Subaşı ve Mustafa Canbey, Anadolu Mektebi Kurucusu Prof. Dr. Sami Güçlü, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada ülkenin yarınlarının asıl sahipleri olan genç neslin; düşünen, fikir üreten, bu milletin fikri temellerini öğrenme gayreti içerisinde, Anadolu Mektebi hareketine verdikleri katkıların çok anlamlı olduğunu söyledi. Anadolu Mektebi’nin, 12 kaynak esere sahip fikir insanlarının, ülkenin kültürü ve düşünsel dünyasının mimarlarının eserlerinin okunup anlaşılması, yorumlanması ve bunlar üzerine emek sarf edilmesi üzerine adanmış bir gönüllü çalışma olduğunu ifade etti. Şıldak, “Öğretimde sınırı olmayan eğitim faaliyeti dediğimiz alan öğrencimizin, gencimizin kendini her alanda yetiştirmesi, hayata hazırlanması, dünyaya ve ülkemize bir bakış açısı kazanarak yetişmesi çok mühim. Bu açıdan gençliğin her alanda gerçek bir manada yetiştirilmesi, donanım kazandırılması, günümüz koşullarına uygun, ancak geçmişteki köklerine sahip çıkarak oradan beslenen bir temelle yetişmesi için yapılan bu çalışmanın Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftasında İlimizde gerçekleştirilmesi çok anlamlıdır.” şeklinde konuştu. 


Geleceğin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için gençlere tavsiyelerde bulunan Vali Şıldak, “Temel ve kültür zenginliği olmayan toplumlar, ayakları yere basmayan başka alanlardaki gelişmeleri anlık yaşayabilen, her alanda gelişse bile bir gün boşluğa düşmeye mahkum olan toplumlardır. Anadolu Mektebi bu boşluğun oluşmaması, yarınların sağlam temeller üzerine inşası için düşünen, araştıran sadece okumayan, okuduğunu anlayan ve yazan nesiller yetiştirme adına çalışmalar yapıyor. Devletimizin, milletimizin geleceğinin sağlam temeller üzerinde ilerlemesi için biz de bütün çabamızı onlarla birleştiriyoruz. Ben de bütün gençlerimizi bu konuda düşünmeye, araştırmaya, okumaya yöneltmemiz gerektiğini bir kez daha işaret ediyorum.” ifadelerini kullandı. (Bekir Terzioğlu)

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 21:44

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER