Yüzyıllardır gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen tarihi değerleri Büyükşehir ortaya çıkarıyor

Yüzyıllardır gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen tarihi değerleri Büyükşehir ortaya çıkarıyor

- BBB, EDREMİT’İN TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

- TARİHİ CAMİLER, KABİRLER VE ÇEŞMELER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILIYOR

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit ilçesi genelinde bulunan ve yüzyıllardır gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen tarihi değerlere sahip çıkarak restorasyon çalışmaları gerçekleştiriyor. Tarihi yapıların onarılarak hizmete açılması ile birlikte ilçe genelinde tarih turizmi oluşacak ve yeni cazibe merkezleri, ilçe ekonomisini güçlendirecek.

 

 

ASLINA UYGUN OLARAK RESTORE EDİLİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi yapılara sahip çıkan projeleri kapsamında sıklıkla ilçeye gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Şencan ve teknik heyet, sahada etüt çalışmaları yapıyor ve kısa sürede uygulamalarını tamamlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatlarını yerine getirerek, Edremit’e verdikleri değeri sahada uygulamaya koyan Mehmet Akif Şencan, ilçenin her noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalar kaydettiğini ifade etti. AK Parti Edremit İlçe Başkanı Ekrem Umutlu’nun ev sahiplinde geçtiğimiz aylarda yapılan etüt çalışmaları meyvelerini verdi ve bir çok tarihi yapı aslına uygun olarak restore edildi.

 

GAZİ İLYAS’IN KABRİ VE KURŞUNLU CAMİ TAMAM

İlçedeki tarihi Gaziilyas Sokak’ta bulunan ardışık tarihi binaların restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük ölçüde tamamlanırken, aynı yerdeki Gazi İlyas Bey’in kabri de düzenlenerek ziyarete açıldı. İlçedeki tarihi değeri olan çeşmeler Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmeye başlandı ve bir çoğu yeniden halkın hizmetine kazandırıldı. Edremit’in önemli tarihi değerlerinden olan Kurşunlu Cami’nin bahçe duvarları ve çevre düzenlemesi işlemleri birkaç ay içinde cami dokusuna uygun olarak yeniden yapıldı. Edremit Kaymakamlığı'nın hazırladığı GMKA destekli, ‘Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor’ isimli Gazi İlyas Caddesi ‘Sokak Sağlıklaştırılması Projesi’ ise, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanma aşamasına geldi.

 

EDREMİT’İN TARİHİ DOKUSU BBB İLE CANLANIYOR

Ayrıca, ilçede bulunan Yeni Edremit Mezarlığı’nda da Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileme, bakım ve modernizasyon çalışmaları yapıldı. Bu arada, Turhanbey Cami, Çıkrıkçı Davut Dede kabri ve Çanlı Baba kabirleri için de restorasyon çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, Edremit’in tüm tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmakta kararlı olduğunu gösteriyor. Kuvay-i Milliye şehri Edremit’in tarihi dokusunu canlandırmaya başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibine teşekkür eden başkan Ekrem Umutlu, Edremit için yoğun mesai harcayan Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Şencan’ı da ayrıca tebrik etti. Umutlu, Seçim vaatlerini dahi yerine getiremeyen Edremit Belediyesi’nin de Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını görerek örnek almasını istedi.

 

“EDREMİT HALKI HİZMETİN EN İYİSİNE LAYIKTIR”

Umutlu, “İlçemizin tarihi dokusu, çok eski zamanlara dayanıyor. İlçemizin pek çok noktasında tarihi camiler, kabirler, çeşmeler ve daha bir çok yapı gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz, tarihimize sahip çıkarak, on yıllardır yapılmayanları yapmaya başladı. Büyükşehir Belediyemizin üstlendiği bu çalışma tamamlandığında, ilçemizde yeni bir cazibe alanı oluşmuş olacak ve bunun faydasını esnafımız ile vatandaşlarımız görecektir. Edremit halkı, hizmetin en iyisine layıktır. İlçemiz adına elini taşın altına koyarak yaptığı hizmetlerle gönüllere taht kuran Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz başta olmak üzere, Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Akif Şencan’a ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

(Sefer Talay)

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER