Balıkesir Burhaniye 5. Aromatarepi Festivali'nde açılan stantlara ilgi büyük oldu

El emeği göz nur eserlerin satışa sunulduğu stantlarında zaman zaman izdiham yaşandı. Festivale katılanlar hem eğlenirken hem de, alışveriş yapma imkanı buldular.

Balıkesir Burhaniye 5. Aromatarepi Festivali'nde açılan stantlara ilgi büyük oldu

  Balıkesir’in Burhaniye ilçesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Burhaniye, Edremit, Ayvalık ve Gömeç Belediyelerinin ortaklaşa düzenledikleri Balıkesir 5.Aromatarepi Festivaline ev sahipliği yapıyor. Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezindeki(BAÇEM)atölye çalışmaları ve hasat programı ile başlayan festival Ören Meydanında devam ederken, katılan vatandaşlar 200’ü aşkın stantta da ürünlerini tanıttı. .

   Burhaniye’nin Ören Mahallesi Meydanında kurulan stantlarda çoğunluğu aromaterapi ürünü olmak üzere binlerce el emeği göz nuru ürün görücüye çıktı.  Tarihi meşe ağaçlarının altında kurulan stantları binlerce insan ziyaret ederken, katılıcılar da ürünlerini tanıtmanın mutluluğunu yaşadı. Festivalden memnun olduğunu kaydeden Sefa Mutlu, “ BAÇEM’in  düzenlediği bu etkinliğe ilk defa katılıyoruz. Daha önce aldığımız organik eğitimler doğrultusunda ,yüzde yüz organik vegan ürünler üretiyoruz. Festivalden gayet memnunuz. Gelenlerin ayaklarına sağlık” dedi. Balıkesir’den gelen Nursel Bulut da, “Aromaterapi, bitkilerin damıtılması ile elde edilen uçucu yağlar ve soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen sabit yağların karışımı ile bir şifa bulma yöntemidir.  Kişisel bakımımızda doğal materyallerin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş geleneksel tamamlayıcı tıbbın  alt dallarından biridir aslında. Biz de bitkilerle elde ettiğimiz karışımlarla burada doğa sever insanlarla doğal ürün sever insanlarla ürünlerimizi buluşturuyoruz” diye konuştu. Edremit’ten gelen Sevda Kızıltan ise, “ Biz çok yeni bir üretici aileyiz. İstanbul’dan Edremit’e göçtük. Burada Kazdağlarında doğal bal üretiyoruz. Arılarımız var. Onları çoğaltmaya çalışıyoruz. Eşim ilgileniyor. Bir zeytinliğimiz var. Zeytinyağları üretiyoruz orada. O zeytinyağlarından sabunlar yapılıyor. Bu festivale de biz bunlarla katıldık. Ayrıca, benim ilgi alanım bitki çayları var. Böyle enginar yaprağının faydaları gibi, diğer bitkilerin faydaları gibi insanlara bunları tanıtmaya çalışıyoruz. Kendi çapımızda ailecek böyle doğal  gıdaları üretip bu festivalde de tanıtmaya geldik” dedi.

(Sefer Talay)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2024, 15:27

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER