İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı Burhaniye'de yapıldı

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı Burhaniye'de yapıldı

Balıkesir genelinde eğitim alanındaki çalışmaları BİGEP kapsamında aylık olarak yapılan  İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde yapıldı.

Vali Hasan Şıldak başkanlğında yapılan toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürleri birlikte BİGEP'te ki çalışmalar masaya yatırıldı.

Vali Hasan Şıldak, İl genelinde eğitim motivasyonunun  güçlendirilmesiyle oluşan sinerji ile birlikte başarının arttırılması için yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere her ay bir ilçede gerçekleştirilen eğitim dolu program kapsamında bugün Burhaniye'de öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. 

Burhaniye programına "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı" ile başlayan Şıldak İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Balıkesir'in BİGEP ışığında ilerleyen eğitim yolculuğunu ele aldı. 

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'nın da hazır bulunduğu Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi Aylık Değerlendirme Toplantısında BİGEP kapsamında İl genelindeki tüm okullarda yürütülen çalışmalar ve İl genelinde yapılan deneme sınavı sonuçları kapsamlı olarak değerlendirildi. 

Vali Hasan Şıldak öncülüğünde Balıkesir'in eğitim potansiyelinin daha da yükseltilmesi gayesiyle yola çıkan BİGEP Projesi Balıkesir'de eğitim alanında oluşturduğu motivasyonla emin adımlarla ilerliyor. 

"BİGEP Saha Araştırmalarıyla Güçleniyor" 

Balıkesir'in 'Eğitim Şehri' olma hedefiyle  oluşan enerjiye yakından ortak olan Vali Şıldak'ın İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile yaptığı toplantıda ilk olarak Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni Burhaniye'de yürütülen çalışmalar ve istatistiki bilgiler vererek kısa bir açılış sunumu yaptı. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından yapılan ayrıntılı sunum ile saha araştırmaları kapsamında okullardaki başarılar ve başarısızlıkların nedenlerine yönelik elde edilen sonuçlar, sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri madde madde aktarıldı. Müdür Tatlı, geçtiğimiz ay Bandırma İlçesinde ilki gerçekleştirilen Değerlendirme Toplantısında alınan kararlarla ilgili İlçe İlçe saha araştırmaları yapıldığını ifade etti. 

Vali Şıldak toplantıda özellikle Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) ile Rehberlik Araştırma Merkezi çalışmaları üzerinde durdu. Şıldak, destekleme kursları ve rehberlik hizmetlerinin yaygınlaştırılması için neler yapılabileceği ve İlçelerde bu konuda yürütülen mevcut çalışmalar hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlerine söz verdi. 

"Balıkesir'de Modern Eğitim Hamleleri"

Toplantıda ayrıca, başarının takibi, değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla yola çıkan  BİGEP Projesi kapsamında ilki 26 Kasım 2021'de yapılan Deneme Sınavı sonuçları ayrıntılı bir şekilde da ele alındı. Sınava ilçelerden sağlanan katılım sayıları, okul düzeyinde ve ders bazında alınan sonuçların sıralaması hakkında bilgi verildi. Öğrencilerin akademik başarılarının gelişim seyrinin takibi açısından yapılan  sınavın önemine değinen Vali Şıldak, sınava katılımda azami gayret gösterilmesini istedi. BİGEP Projesinin Balıkesir'in eğitim alanında kronikleşmiş gerçek sorunlarının tespit edilmesini sağladığını vurguladı. Şıldak, modern eğitim hamleleriyle Balıkesir'de başarı atağı yapılması için motivasyonu arttırma konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlerinden gayretli ve liderlik oluşturacak çalışmalar beklediğini vurguladı. 

"Bu Bir Özveri Seferberliğidir" 

Bir sonraki değerlendirme toplantısı için planlamanın da yapıldığı toplantıda BİGEP'in bir 'Özveri Seferberliği' olduğunu söyleyen Vali Şıldak, "BİGEP planlandığı şekilde ve aynı heyecanla devam etmesiyle farkını ortaya koyuyor. Biz de yaptığımız ziyaretler ve toplantılarla sürekli alanda olarak süreci canlı tutuyoruz. Her ay düzenli olarak yapacağımız değerlendirme toplantılarıyla çalışmaların zaman içindeki akışı konusunda bilgi sahibi olacağız. Deneme sınavları da sürecin takibinde bize kıyaslama yapma imkanı sağlayacak. Bir önceki sınavla bir sonrakini kıyaslayarak akademik başarıyı takip edeceğiz. Bu takip ve değerlendirmeler sonucunda ödüllendirme yapacağız. Ödüllendirmeler projedeki herkese kendini değerli hissettirecek. Kişinin kendisini değerli hissetmesi yapacağı çalışmaları güçlendirir." şeklinde konuştu. 

" BİGEP Heyecanı Canlı Tutuluyor" 

BİGEP Projesi ile Balıkesir'in eğitim alanındaki fotoğrafının çekildiğini söyleyen Şıldak, yeni nesil soru tiplerine uygun bir şekilde ilerleme kaydedildiğini sözlerine ekledi. Şıldak, BİGEP'le sadece fotoğraf çekilmek kalmayıp, yapılan sistematik çalışmalarla duygusal, algısal ve takipte olarak motivasyon ve heyecanın canlı tutulacağını kaydetti.

"Eğitim En Güçlü Silahtır"

Vali Şıldak, Burhaniye İlçesinde eğitim dolu programı kapsamında okullarda öğrencilerle bir araya geldi. Şehit Pilot Üsteğmen Erdem Mut Ortaokulu ve Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret eden Vali Şıldak, öğrencilerle yakından ilgilendi. Sınıflarında ve laboratuvarda bir araya geldiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak, 'ülkemizin geleceği' şeklinde hitap ettiği öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Şıldak, "Eğitim, insanı güçlü kılacak en önemli silahtır." ifadesini vurguladı. 

Okul ziyaretlerinde okul yönetimi ve öğretmenlerle de toplantı yapan Şıldak, motivasyonu güçlü kadroların BİGEP Projesinin enerjisini arttırdığını söyledi. Burhaniye'nin eğitim alanında zengin fiziki yapısıyla çok şanslı olduğunu söyleyen Vali Şıldak, "Daha iyi eğitim ortamlarıyla da  sinerjinin yüksek seviyede olduğunu gözlemliyorum. Gün boyu Burhaniye'de gerçektirdiğimiz toplantı ve ziyaretlerde uyum ve ahenk içinde bir çalışma ortamı olduğunu gördüm." diye konuştu. 

Program kapsamında temaslarına devam eden Vali Şıldak, İlçede yapımı devam eden Nadir Tolun İlkokulu ve restorasyonu tamamlanan Eski Atatürk İlkokulu Tarihi Binasında incelemede bulundu. 

"Her Bir İnsan Bir Dünya" 

Vali Şıldak, Burhaniye programınının son durağında Okul Müdürleri, okulların BİGEP Proje sorumluları ve zümre başkanları ile kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda yaptığı konuşmada Burhaniye'de gün boyu yaptığı programın eğitim alanındaki şartları görerek değerlendirme fırsatı oluşturduğunu belirtti. Geçtiğimiz hafta yapılan Koruyucu Aile Tanıtım Programı'ndan  söz eden Şıldak her bir  öğretmenin birer koruyucu aile gibi olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin yüzlerce öğrenciyi koruyucu aile şefkatiyle insan inşa ettiğini sözlerine ekleyen Vali Şıldak, bu yolculukta BİGEP'in de onlara yol haritası olduğunu belirtti. Şıldak, "Bu proje sizin projeniz, sizin için ürettik. Sizlere emanet ettik. BİGEP Projesi başarı seviyesini yükselmede sizin yol haritanız olacak. Burhaniye'de bu motivasyon ve sinerjinin oluştuğuna şahit oldum. BİGEP kapsamında izleme, değerlendirme ve ödüllendirme de yapıyoruz. Çünkü herkes beğenilmek, onaylanmak ister. Bu günümüzün en önemli ihtiyaçlarındandır. Gerek okulda gerekse evde takım çalışmaları da verimliliği arttırır. BİGEP Projesi bu verimliliğin arttırılmasıyla başarı çıtasının yükseltilmesinde yol gösterici oluyor." ifadelerini kullandı. Vali Şıldak, BİGEP'in alandaki uygulayıcısı olan öğretmenlerin projeyi benimsediğini ve sahiplendiğini söyledi. 

Vali Hasan Şıldak, BİGEP Projesi kapsamında yapılan ve düzenli olarak yapılmaya devam edilecek deneme sınavını ve sonuçlarını çok önemsediğini sözlerine ekledi. Sınavın yüksek kaliteli ve tartışmasız bir sınav olması dolayısıyla başarı düzeyini göstermede doğru bilgiler verdiğini ifade etti. 

İçsel motivasyonun yüksek tutulmasının başarıyı kalıcı hale getirdiğini ifade eden Şıldak BİGEP'in ilgi, samimiyet ve yürekten gelen çalışma azmi olduğunu vurguladı. Vali Şıldak, toplantının devamında, katılımcılardan BİGEP Projesinin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgiler aldı. Okul müdürleri, proje sorumluları ve zümre başkanlarından projenin yürütülmesinde herhangi bir aksaklık veya talebin olup olmadığını sordu. Söz alan öğretmenler projenin onlara ve öğrencilerine farklı bir heyecan ve motivasyon verdiğini ifade ettiler, görüş ve önerilerini aktardılar.

(Bekir Terzioğlu)

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 20:52

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER