Minikler “Dilimizin Zenginliklerini” Keşfediyor

Minikler “Dilimizin Zenginliklerini” Keşfediyor

Kültürel mirasımızdaki önemli bir unsur olan dilimizin; toplumun değerlerini, inançlarını, hikâyelerini ve tarihini gelecek nesillere aktarmak için hayati bir araç olduğu bilinciyle tüm ilçelerde dilimizin korunması ve yaşatılması amacıyla "Dilimizin Zenginlikleri Projesi" faaliyetleri tüm enerjisiyle devam ediyor.

11 öğrencisi olan Dursunbey Süleler İlkokulunda "Dilimizin Zenginlikleri Projesi" etkinlikleri dâhilinde Türk kültürüne ait tekerleme, şiir, şarkı öğretimleri gerçekleştirildi. Minik öğrenciler yöresel kıyafetlerini giyerek Türk halk edebiyatının vazgeçilmez bir figürü olan Karacaoğlan'ın şiirlerini saz eşliğinde söyleyerek yaşattı.

Türk kültürü içinde önemli bir yere sahip olan Karacaoğlan'ın evrensel temaları işleyen, insanların duygularına tercüman olarak ilham veren eserlerini; gelecek nesillere de aktarabilmek için minikler ellerinde saz, dillerinde söz ile etkinliklerini eğlenceli bir şekilde tamamladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Türk kültürümüze özgü öyküler, masallar, maniler ve türküler gibi değerlerimizin öğrencilerimiz tarafından öğrenilerek gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel kimliğin korunması açısından hayati öneme sahiptir. Halk edebiyatı eserlerimiz halkımızın yaşam tarzını, değerlerini, inançlarını ve tarihini yansıtan bir ayna olarak öğrencilerimizin geçmişlerini ve köklerini anlamalarına yardımcı olur. Türkçemizin farklı kullanımlarını ve sözlü geleneğini koruyan eserlerimiz dilimizin evrimine de katkıda bulunur." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2024, 11:59

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER