"Sosyalfest"te Birincilik

"Sosyalfest"te Birincilik

Türkiye'nin ilk ulusal ve uluslararası festivali olan Sosyalfest Sosyal Model Tasarım Yarışması'nda; Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz Kişisel Gelişim Kategorisi'nde Türkiye birincisi oldu.

"Sosyalfest" ile gençliğin ve bilimin gücü birleştirilerek sosyal model tasarım yarışmaları aracılığıyla yenilikçi sosyal modeller üretilmesi sağlandı. Sosyal modeller ile ülkemizdeki bireylerin yetkinlik ve becerilerinin sürekli geliştirildiği, sosyal dayanışma alanlarının çeşitlendirilerek desteklendiği, toplumsal değerler korunurken geleceği inşa edecek yolun köşe taşlarının dizildiği yarışmaya; üniversite, lise ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli toplumsal sorunlarına yönelik çözüm odaklı projeler geliştirildi.

Türkiye'nin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini sergilemek için önemli bir platform olma özelliği taşıyan Sosyalfest Sosyal Model Tasarım Yarışmaları'na üniversite kategorisinde 2 bin 857, lise kategorisinde 668 ve ortaokul kategorisinde 258 olmak üzere toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı.

Jüri üyeleri "Lise" kategorisinde; Akademik Başarının Artırılması, Sıfır Atık, Yerel İktisadi Kalkınma,, Kişisel Gelişim, Aile İçi Dayanışma, Dinin Yaşanmasına Yönelik Sosyal Model Tasarım Yarışması; "Ortaokul" kategorisinde; Güzel Ahlak, Zaman Yönetimi, Yaz Tatili Sosyal Model Tasarım Yarışması ile Türkiye'nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına ilişkin tasarlanan sosyal modelleri değerlendirerek finalistleri belirledi.

Üniversite, lise ve ortaokul kategorilerinde finale kalan takımların; Sosyalfest'te sunumlarını yaparak sosyal modellerini tanıttığı yarışmada ödül töreni Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Lise kategorisinde, Sosyalfest'in Kişisel Gelişim Sosyal Model Tasarım Yarışmasında, Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi özgün, yenilikçi ve sorun çözücü nitelikte olan "D.E.D.İ. Projesi" ile Türkiye birincisi olarak ilimizi gururlandırdı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Gençlerimizin bilimle buluşması, onların dünyayı anlama ve değiştirme yeteneklerini güçlendirirken; geleceğin teknoloji ve yenilik odaklı dünyasına daha iyi adapte olmalarını sağlar. Ülkemizin ilerlemesinde ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmede kilit bir rol oynayan gençlerimizin; bilimle olan etkileşimlerini teşvik eden, onlara bilimsel düşünme ve araştırma yapma fırsatları sunarak topluma değerli katkılarda bulundukları çalışmalara katılımlarını destekliyoruz. Yarışmada gösterdikleri başarıdan dolayı öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarıya giden yolda katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2024, 17:39

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER