TAVUK ADASI’NA YAPILAŞMA İZNİ ÇIKMADI

TAVUK ADASI’NA YAPILAŞMA İZNİ ÇIKMADI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Tavuk Adası'na yapılmak istenen günübirlik tesis için Ayvalık Belediye Meclisi oy birliği ile ret kararı aldı.
  Birinci Derece doğal SİT ve Tabiat Parkı sınırları içindeki Tavuk Adası'nda yapılaşma girişimi Ayvalık'ta kabul görmedi. Meclis İmar Komisyonu, adada yapılacak günü birlik tesis için verdiği olumsuz rapora ayrıca Kıyı Kenar Kanunu'nu da gerekçe gösterdi. Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1 Kasım 2012 tarihli yazısında belirtilen Tavuk Adası'nın günübirlik turizm alanına dönüştürülmesi talebine yönelik 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliğine esas kurum görüşü isteği bulunduğunu belirterek, Biz Ayvalık Belediyesi olarak koruma altındaki Tavuk Adası'nın yapılaşmasına kesinlikle karşıyız. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Revizyon Planı için yüksek mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var dedi.
 
13 KURUM GÖRÜŞÜ DAHA ALINACAK
  Birinci derece doğal SİT, arkeolojik SİT ve Tabiat Parkı kapsamındaki Tavuk Adası'nın yaklaşık 14 bin metrekarelik kısmına Dikran Masis'e ait İmdat Turizm Şirketi tarafından kurulmak istenen günübirlik tesis için Ayvalık Belediyesi dışında 13 kurumdan daha görüş alınacak. Çevreciler, Ayvalık Belediye Meclisi'nin Tavuk Adası'ndaki yapılaşmayı geri çeviren kararını yerinde bulduklarını söylediler. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Sözcüsü Havva Taylan, Zaten olması gereken de buydu. Umuyoruz, diğer 13 kurum da Ayvalık'ın tarihsel zenginliği adına aynı hassasiyeti gösterir. Bizler var gücümüzle kentimizi dış müdahalelere karşı korumaya çalışıyoruz. Ayvalık halkından imece usulü toplanan paralarla bilirkişi ücretini ödeyip, Tabiat Parkı Revizyon Planı için yürütmeyi durdurma kararı aldık. Kentimizi talana uğratacak her türlü girişime yönelik kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER