CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCI AHMET AKIN:

-       ÇANAKKALE’Yİ GEÇİLMEZ YAPAN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE ANIYORUM

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCI AHMET AKIN:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Çanakkale Deniz Zaferi’nin Türk Milleti’nin onurlu direnişini gösteren en önemli zafer olduğunu söyledi. Ahmet Akın, “Milletimizin kaderini ve dünya tarihinin de akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’nin komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi, Çanakkale’de özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren Balıkesirli atalarımızı, Havranlı Seyit Onbaşı’yı,  minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Ahmet Akın, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yaptığı açıklamada, 18 Mart 1915’te kazanılan Deniz Zaferi’nin, Çanakkale’yi denizden geçmeyi planlayan emperyalist güçlerin hüsranıyla sonuçlandığını, bu zaferin millete büyük güç ve moral vererek milletin direniş gücünü artırdığını vurguladı. Ahmet Akın şunları söyledi:

“Çanakkale Zaferimiz, bağımsızlığı ve vatanı için kahramanca mücadele eden milletimizin onurlu direnişini gösteren tarihimizin en önemli zaferidir. Bu zafer emperyalizme karşı tarihi özgürlük ve bağımsızlık direnişine, mücadelesine sahne olduğu gibi; aynı zamanda tarihin gördüğü en büyük devrimcinin de tarih sahnesine çıkmasına da vesile olmuştur. Birlik ve beraberlik içinde ‘dur’ dediğimiz Çanakkale Destanı’nı yazan Aziz Şehitlerimiz arasında fedakarca canlarını veren Kuvayı Milliye’nin başkenti Balıkesirimizin evlatları da yatıyor. Balıkesir Lisesinde okuyan ya da mezun olan 100 gencecik Balıkesir evladının 87’si Çanakkale’de şehit oldu. İki bin yedi yüz yetmiş dokuz Balıkesirli Çanakkale cephesinde vatan için şehit düştü. Canları ile vatan topraklarını koruyan, kollayan tüm Şehitlerimize minnettarız. Çanakkale’yi geçilmez yapan Havranlı Onbaşı Seyit’e minnettarız. Milletimizin gönlünde erişilmez bir yer alan başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını bir kez daha saygı, rahmet ve gönül borcuyla anıyorum.”

(İsmail İrgörücü)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 15:44

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER