Valil Şıldak'tan kadınlar günü mesajı

Valil Şıldak'tan kadınlar günü mesajı

 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI


Kadın, hayatın her alanında vazgeçilemez ve saygın bir yere sahiptir. Kadın hakları konusunda dünya çapında bir farkındalık oluşturmak amacıyla, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.
 
Toplumun yapı taşı, aile kurumunun mimarı olan kadınlarımız, Büyük Türk Milletinin tarihinde ailenin ve toplumun her daim merkezinde olmuştur. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak kadın, toplumu dönüştüren ve istikamet verendir. Bu nedenle, kadınlar sosyal yaşamın her alanında olmalı, toplumsal cinsiyet ayırımcılığına maruz kalmadan siyasal, sosyal ve ekonomik alanda yerlerini almalıdır.

Şanlı tarihimize baktığımızda, kadınlarımız bu toprakların vatan kılınması adına eşsiz mücadeleler vermiş, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla yetiştirdikleri evlatlarını cepheye göndermekle kalmamış, yeri gelmiş cephede savaşmış, yeri gelmiş cephe gerisinde savaşa destek olmuştur. Öyle ki; Nene Hatun, Kara Fatma ve Şerife Bacı gibi nice Türk kadını şanlı tarihimizin kahramanlık sayfalarında yerlerini almışlardır.
 
Millet olarak tarihimizin her döneminde kadın haklarına gereken önem verilmiş,  sözleri hakanların sözleriyle bir tutulmuştur. Son yıllarda da kadın erkek fırsat eşitliğinin pekiştirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu bağlamda; Anayasamızın 10. maddesine “Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.” ibaresi eklenmiştir.  
 
Bugün kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun, hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken, kadına yönelik şiddet asla tasvip edilemez. Bilinmelidir ki kadının mutlu olduğu toplum, mutlu ve huzurludur. Kadının yarınlara umutla baktığı toplum, geleceğine umutla bakan toplumdur. 
 
Bu duygu ve düşüncelerle; kadına şiddetin son bulduğu güzel günler temennisi ile başta şehit ve gazi yakını kadınlarımız olmak üzere sevginin, şefkatin ve fedakârlığın sembolü olan bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum. 
 

Hasan ŞILDAK
Balıkesir Valisi

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER