KAZ DAĞLARI’NDA KAR ESARETİ

KAZ DAĞLARI’NDA KAR ESARETİ

Marmara ve Ege bölgelerini de etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle, Kaz Dağları’ndan geçen ve Balıkesir’i Çanakkale’ye bağlayan Yenice Karayolu trafiğe kapandı. Çok sayıda araç yolda kalırken, vatandaşlar han ve çiftliklere sığındı. Hayvanlarına yem getiremeyen çiftlik sahipleri yolların açılmasını beklerken, donan çiçekler eşsiz görüntüler ortaya çıkarttı.
  Gece saatlerinden itibaren etkisini arttıran kar, Kaz Dağları’nda ulaşım çilesine dönüştü. Balıkesir’in Edremit ilçesini, Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlayan karayolu sabah saatlerinde trafiğe kapandı. Edremit’ten 15 kilometre kadar gelen araçlar, kar nedeniyle ilerleyemiyor. Araçlarında zincir bulunan bazı şoförler olumsuzluk riskini göze alıp yola devam ederken, yol kenarlarında çok sayıda araç terk edilmiş halde bekliyor. İçinde 10 yolcusu bulunan bir minibüsün şoförü, zincir takmadığı aracıyla yola devam ederken, “Ben yılların şoförüyüm. Kendime güveniyorum” sözleriyle dikkat çekti. Uyarılara aldırış etmeden minibüs sürücüsü yola devam etti. Araçları yolda kalan bir genç grubu ise, Kaz Dağları’nın eşsiz kar manzarasına dayanamayarak telefonlarıyla birbirlerinin fotoğraflarını çekti. Gençlerin araçları, basın mensuplarının da yardımıyla kurtarıldı.
  Yolun en tehlikeli bölgesi olan Deve Boynu ve Çınarlıhan mevkiinde araçları ilerleyemeyen vatandaşlar, han ve çiftliklere sığınarak yolun açılmasını beklemeye başladı. Yolda bulunan han ve çiftliklerin hayatlarını kurtardığını söyleyen bir araç sürücüsü, “Araçlarımız ilerleyemeyince yolda kaldık. Buradaki hana sığındık. Allah onlardan razı olsun” dedi.
 
HAYVANLAR YEM SIKINTISI YAŞIYOR
  Kaz Dağları’ndaki çiftliklerde yaşayan küçükbaş hayvanlar da kardan olumsu etkileniyor. Yolların ulaşıma kapanmasıyla birlikte hayvanlara yem getiremeyen çiftlik sahipleri, yolların trafiğe açılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Çiftliğinde 100’den fazla keçisi bulunan bir vatandaş, “Her yıl kar yağdığında bu yol kapanır. Araçlar bu yoldan geçemez. Yine bu yıl da yolumuz kapandı ve keçilerimiz aç kaldı. Yem getiremediğimiz için endişeliyim. Bir an önce yolun açılmasını istiyoruz” diye konuştu. Çiftlik sahipleri ise, dışarıda bulunan köpekleri sık sık çiftliğe alıp ısıtırken, tavuk ve horozların bulunduğu kümesleri sararak koruma altına aldıklarını belirtti.
  Binaların çatılarından yarım metreden fazla uzunlukta buz sarkıtları oluşurken, vatandaşlar tehlikeli olmaması için 2 saatte bir yeniden oluşan buzları kırmak zorunda kalıyor. Talimalanı mevkiinde bulunan bir süs havuzu eksi 10 dereceyi bulan soğuğa dayanamayıp dondu ve ilginç görüntüler ortaya çıktı. Akan suyun havada donmuş vaziyette kalmasının yanı sıra, saksıda ekili çiçeklerin tamamen buz kütlelerinin içinde kalması görülmeye değer eşsiz manzaralar oluşturdu.
  Bölgede kar yağışı etkisini yitirmeden devam ederken, Edremit ilçe merkezine de öğlen saatlerinde yılın ilk karı düştü.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2013, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER