Geleneksel Ayvalık, Engelsiz Kültür Sanat ve Spor etkinlikleri başladı

Geleneksel Ayvalık, Engelsiz Kültür Sanat ve Spor etkinlikleri başladı

Engelli vatandaşların ve ailelerinin beş gün boyunca gönüllerince eğleneceği, geleneksel 31. Ayvalık Kültür Sanat ve Spor Etkinleri başladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız’ın da katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve kortej yürüyüşüne Ayvalıklı vatandaşlar da alkışlarıyla eşlik etti.

       Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelli gençlere, çocuklara ve ailelerine kucak açmaktan her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

        Türkiye’nin en uzun soluklu şenliğini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Ergin, “Pandemi dönemi dışında aralıksız 31 yıldır kutlanan, engelli gençlerin ve onların ailelerinin yılda bir kez de olsa yaşamın içinde insanların olumsuz bakışlarından ve baskılarından uzak bu şenlikte konuklarımız beş gün boyunca keyifli zamanlar geçirecek. Bu şenlik artık Ayvalık ile özdeş bir şenlik oldu. Beş gün boyunca konuk ettiğimiz engelli dostlarımız ve aileleri, şenlik bitip de yaşadıkları şehirlere döndüklerinde, kentimizi, engelli dostu Ayvalık’ı, engelli dostu insanları, engelli haklarına sahip çıkışımızı ve konukseverliğimizi anlatacak” dedi.

        Konuşmasında, “Yaşamı paylaşmak için hiçbir engel yoktur. Biz ayrıca şunu da çok iyi biliyoruz korunması gereken engelli değil, onların hakları” şeklinde vurgu yapan Belediye Başkanı Mesut Ergin, engelli dostu bir belediye olarak sosyal yardım işleri müdürlüğünün gecesini gündüzüne katarak her türlü sorunlarında, engelli dostların yanlarında olduğunu belirtti.

       Ayvalık Belediyesi Özel Çocuklar Eğitim Evi’nin çalışmalarından da söz eden Başkan Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

       “Çocuklarımızı her sabah evlerinden alıyoruz, öğretmenleri eşliğinde galoş yapıyor, harçlıklarını kazanıyorlar. Harçlıklarına sahip çıkıyorlar ve paylaşmasını biliyorlar. Biz de onların, diş bakımlarından, saç tıraşlarına, giyim ve kıyafetlerine kadar her türlü istekleriyle yakından ilgileniyoruz. Şehrimize gelen engelli kardeşlerimiz bir yıl boyunca bu şenliklerin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Çünkü beş gün boyunca gönüllerince eğleniyorlar. Bununla da kalmıyorlar. Bu şenlik sırasında derneklerin başkanları olsun üyeleri olsun hükümetten, devletten ve yerel yönetimlerden isteklerini ifade etme fırsatı da buluyorlar. Sadece şenlik boyunca değil; Ayvalık'ta halkımız da büyük bir memnuniyeti ve sevecenliğiyle maddi ve manevi desteklerini sürdürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen konuklarımız sizinle gurur duyuyoruz. İnşallah şehrimizde Ayvalık kadar güzel beş gün geçirirsiniz. Ne iyi ettiniz iyi ki geldiniz, tekrar hoş geldiniz, gelecek yıl yine bekleriz, sevgiyle, sağlıkla kalın. Bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

  Etkinlik programı kapsamında Sarımsaklı Pazaryeri’nde her akşam saat 20.30’da gençlik şarkıları konseri, palyaço ve performans gösterileri gerçekleştirilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2023, 19:16

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER