Altıeylül belediyesinden tarihe saygı, şehrin değerlerine vefa, kültür hayatına hizmet

Altıeylül belediyesinden tarihe saygı, şehrin değerlerine vefa, kültür hayatına hizmet

Altıeylül belediyesinden tarihe saygı, şehrin değerlerine vefa, kültür hayatına hizmet

- BAYRAKLAŞAN ALİMİN ŞANINA YAKIŞAN KİTAP

BALIKESİRLİ öğretmen, gazeteci, politikacı, fikir ve din adamı, Kur'an müfessiri Hasan Basri Çantay'ın halk ve hak yolunda geçen mücadelelerini anlatan prestij kitabı yayımlandı. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, kitaplardan bir bölümünü alimin adını taşıyan Gazeteciler Cemiyeti'ndeki kütüphaneye hediye etti.

-------------------

BALIKESİRLİ öğretmen, gazeteci, politikacı, fikir ve din adamı, Kur'an müfessiri Hasan Basri Çantay'ın halk ve hak yolunda geçen mücadelelerini anlatan iki ciltlik prestij kitabı yayımlanarak dağıtımına başlandı.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, ilimizin değerleri arasındaki Hasan Basri Çantay’ı anlatan ve belediye yayını olarak bastırılan 2 ciltlik prestij kitabından bir bölümünü BGC Medya Merkezi ve Basın Müzesi bünyesindeki Hasan Basri Çantay kütüphanesine armağan etti.

Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek kitapları teslim eden Alıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, cemiyet yöneticileri Ramazan Demir, Doğan Alparslan ve Taşkın Sarıca ile çeşitli konular üzerine hasbihalde bulundu.

Başkan Avcı, "Altıeylül Belediyesi olarak değerli alim Hasan Basri Çantay'ın hayatını, mücadelelerini anlatan eseri kültür hayatına kazandırmaktan onur duyuyor, vatandaşlarımızın bu eserden en iyi şekilde yararlanmasını diliyoruz.

Yakın gelecekte ise, Osmanlı tarihi ve Balıkesir'imiz için değerli bir şahsiyet olan Zağnos Mehmed Paşa hakında önemli eseri ülkemizin kültür hayatına kazandıracağız." dedi.

AVCI'YA TEŞEKKÜR

BGC Başkanı Ramazan Demir ise, Balıkesir Basını için çok değerli bir isim olan Hasan Basri Çantay adının yaşatılması ve vatan, bayrak, hak yolunda geçen mücadelesinin gelecek kuşaklara aktarılması açısından yapılan çalışmalara desteği nedeniyle Başkan Hasan Avcı'ya teşekkür etti.

SAYGI, VEFA, HİZMET...

Gazeteciler Cemiyeti'nin Demir, şunları söyledi:

"Balıkesir'in tarihine saygı, değerlerine vefa, kültürüne hizmet, sosyal yaşamına katkı yolunda her kim çaba gösteriyorsa, adım adıyorsa başımızın üzerinde yeri var. Hasan Basri Çantay'ı çok önemsiyoruz. Balıkesir gazetecileri olarak üstadımızın adını unutturmamayı görev addettik.

YENİ ESERLER YOLDA

Bu eserin kazandırılmasına öncülük eden ve ilimizin değerlerinin yaşam mücadelelerini A'dan Z'ye irdeleyerek kitaplaştırmaya kendini adayan İlahiyat Fakültemizin değerli Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit'e de teşekkürü borç biliyoruz. Değerli üstadımız, bir hayalimizin gerçekleşmesi amacıyla bizlere de öncülük etti. Yakında ilimizin belli dönemine ışık tutacak bir sürprizimiz olacak."

HASAN BASRİ ÇANTAY KİMDİR?

TBMM 1. Dönem Balıkesir Milletvekili, öğretmen, gazeteci, politikacı, fikir ve din adamı, Kur'an müfessiri Hasan Basri Çantay, Ba­lıkesir’de basın yaşamının gelişme­sine Karesi, Yıldırım gazeteleriyle öncülük eden isimler arasında yer aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru “Ses” ga­zetesini çıkardı. Mütareke yılları boyun­ca Türk milletinin haklarını savunan en özgür ve yürekli yazılarıyla milli mücadelenin bayraktarlığını yaptı.

İlk TBMM’de Karesi milletvekili olarak yer alan Hasan Basri Bey, Mehmet Akif’in yakın arkadaşıydı ve onu İstiklal Marşımızı yazması için teşvik eden kişiydi.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER