Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Filistin'e destek bildirisi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Filistin'e destek bildirisi

 AK Parti, CHP,MHP, İyi Parti  ve Bağımsız Meclis grup ve üyeleri yayınlanan bildiride, İsrail’de ki soykırıma tepki gösterdiler.

Türk Bayrakları ile süslenen Belediye Meclis Salonu'nda yapılan toplantı sonrası aşağıdaki açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Filistin ve İsrail’de yaşanan çatışmalarda çok sayıda sivil can kayıplarının yaşanması, sivil altyapının hedef alınması ve sivillerin en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda bırakılması vicdanları yaralamaktadır. Krizin başka bölgelere de sirayet potansiyeli, bölgesel güvenlik ve istikrarı ciddi biçimde tehdit etmektedir.

“SİVİLLERİN HER ŞARTTA KORUNMASI VE TOPLU CEZALANDIRMA MAHİYETİNDEKİ UYGULAMALARDAN KAÇINILMASI HUKUKUN, VİCDANIN VE İNSANLIĞIN GEREĞİDİR”

Sivillerin her şartta korunması ve toplu cezalandırma mahiyetindeki uygulamalardan kaçınılması hukukun, vicdanın ve insanlığın gereğidir. Bu gerilimin telafi edilemez sonuçlar doğurmaması için tüm tarafları barış-güvenlik-istikrar vizyonumuz çerçevesinde itidale ve aklıselime davet ediyoruz.

“SON OLAYLAR, 56 YILDIR DEVAM EDEN HUKUKSUZ  İŞGAL VE BUNA BAĞLI POLİTİKALARIN DOĞURDUĞU BİR SONUÇTUR”

Son yaşananlar, uzun süredir tarifsiz sıkıntı, umutsuzluk ve acılara yol açan Filistin-İsrail meselesinin artık iki devletli çözüme yönelik yerleşik Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde ve müzakereler yoluyla adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması zaruretini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Filistin-İsrail meselesinin çözümü, sonuçları yönetmekten değil, sorunların temelinde yatan sebepleri ortadan kaldırmaktan geçmektedir. Son olaylar, 56 yıldır devam eden hukuksuz işgal ve buna bağlı politikaların doğurduğu bir sonuçtur.

“GIDA, ENERJİ VE İNSANİ  YARDIMLARIN KESİLMESİ, SİVİL YERLEŞİMLERİN, HASTANELERİN HEDEF GÖZETİLMEKSİZİN VURULMASI ULUSLARARASI HUKUKUN AÇIK VE AĞIR BİR İHLALİDİR”

Toprakları, hayat ve gelecek umutları elinden alınan Filistin halkı, bugün yeni ve emsali görülmemiş bir kuşatma altındadır. İki milyon insanın yaşadığı ve 16 yıllık ablukayla çoktan bir açık hava hapishanesine dönüşmüş bulunan Gazze’ye sağlanan gıda, enerji ve insani yardımların kesilmesi, sivil yerleşimlerin hedef gözetilmeksizin vurulması uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir.

“FİLİSTİN TOPRAKLARINDA DEVAM EDEN İŞGAL UYGULAMALARININ BİR  AN ÖNCE SONA ERMESİ VE ADİL BİR BARIŞA ULAŞILMASI ŞARTTIR”

İşgalle başlayan, yasadışı yerleşimcilerin mülk gaspları, kutsal mekânların statüsünü hiçe sayan saldırı ve provokasyonlarla devam eden ihlaller zinciri ve çifte standartlı uygulamalar, iki devlet temelindeki çözüm vizyonunu da aşındırmaya devam etmektedir. Bu itibarla, Filistin topraklarında devam eden işgal uygulamalarının bir an önce sona ermesi ve adil bir barışa ulaşılması şarttır. Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, tüm uluslararası toplumun, artık daha fazla gecikmeksizin iki devletli çözüm vizyonu temelinde tarafları adil bir çözüme yönlendirmek için sorumluluk alması gerekmektedir.

“KALICI BARIŞ 1967 SINIRLAR TEMELİNDE BAŞKENTİ KUDÜS OLAN BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ İLE MÜMKÜN”

Ortadoğu’da kalıcı barışın öncelikle Filistin-İsrail meselesinin adil bir çözüme kavuşturulmasıyla mümkün olduğunu ve bunun, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla mümkün olabileceğini net bir şekilde yineliyoruz.

 “KALICI BARIŞA YÖNELİK MÜZAKERELERE BAŞLAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Gazze’de bitmeyen insani trajediyi derinleştiren kolektif cezalandırma yöntemleri ile hedefi doğrudan siviller olan tüm saldırıları kınıyor; Filistin ve İsrail’i, iki devlet temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmaları için, daha fazla gecikmeksizin kalıcı barışa yönelik müzakerelere başlamaya davet ediyoruz.

“SİVİLLERİN HEDEF ALINMASINA VE İNSANİ YARDIMLARIN ENGELLEMESİNE SON VERİLMELİ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde grubu bulunan tüm siyasi partiler ve Meclis üyeleri olarak, yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde, taraflardan Filistin ve İsrail’de yaşanan çatışmaları tırmandırmaya son vermelerini ve sivilleri hedef almamalarını bekliyoruz.

Gazze'de bitmeyen insani trajediyi derinleştiren kolektif cezalandırma yöntemleri ile hedefi doğrudan siviller olan insanlık suçu niteliğindeki bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyor, Filistin ve İsrail'i, iki devlet temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmaları için daha fazla gecikmeksizin kalıcı barışa yönelik müzakerelere başlamaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2023, 15:03

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER