Balıkesir'de 24 Kasım Öğretmenler Günü

Balıkesir'de 24 Kasım Öğretmenler Günü

Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği 
24 Kasım Öğretmenler Günü, Avlu Kongre Merkezinde düzenlenen program ile kutlandı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajı okundu. Program daha sonra, aday öğretmenler adına söz alan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Gülşah Çakır, Kıdemli öğretmen Sibel Topaloğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın günün anlamına ilişkin konuşmalarıyla devam etti. 

Geleceğin emanet edeceği nesilleri fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştiren öğretmenlerin kutlu günü için hazırlanan programda konuşan Vali Şıldak, “Öğretmenlerimiz; hayatımızda herkesten çok, ailemiz kadar bize dokunuş yapan, üzerimizde emeği olan özel insanlardır. Okulla ilk buluşmamızdan itibaren öğrenme sürecinde aileden sonra bize değer kazandıran en önemli kurumun okul olduğunu hepimiz kabul ederiz. Bilgiyi aktarma, bizi dünyaya ve hayata hazırlama, her alanda rehberlik ederek bizlere kol kanat gerip özveriyle ve hep hoşgörüyle yetiştiren eli öpülesi öğretmenlerimiz bizim için rol modeldir. Hepimiz öğrencilik yıllarımıza dönüp baktığımızda öğretmenlerimizi hatırlarız ve onların bize olan katkılarını her zaman saygıyla, hürmetle, şükranla yad ederiz.” diye konuştu. 

Balıkesir’de eğitimle ilgili bütün süreçlerin çok yakından takip edildiğini sözlerine ekleyen Şıldak, “Büyükşehir Belediyemiz ve tüm ilçe belediyelerimiz, tüm kurumlarımız ve meslek kuruluşlarımızın katkılarıyla BİGEP çalışmamızı büyük bir coşkuyla İlimizde uyguluyoruz. Bu çalışmanın da ana aktörü öğretmenlerdir. Öğretmen isterse çok şeye dokunup değiştirebilen önemli bir güçtür. Rehberin ötesinde insan hayatına şekil veren, onun yüreğine dokunan ender insanlardan biridir. BİGEP çalışması öğretmenlerimize dokunarak onların öğrencilerine çok daha yakın olmalarını ve onları daha güçlü kılmayı hedefleyen güzel bir çalışmadır. 

Öğretmenler bir çocuğu, sınıfı, okulu, şehri hatta bir ülkeyi geliştirip dönüştürebilir. Dönüşümler ve gelişimler ancak eğitimle mümkündür. Ben de 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, şehit verdiğimiz bütün öğretmenlerimiz ve daha nicelerini rahmetle minnetle anıyor, bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından devam eden programda emekli öğretmenleri temsilen üç öğretmene  “Hizmet Şeref Belgesi” ve 24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında düzenlenen sportif, kültürel ve sanatsal etkinlik ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ise ödülleri verildi. 

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayarak “Öğretmenlik Mesleğine Giriş” Yeminlerini program kapsamında sahnede gerçekleştiren aday öğretmenler heyecanlı dakikalar yaşadı. Daha sonra Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ‘ÖĞRETMENE VEFA ORATORYOSU’ ise beğeniyle izlendi. Program T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi ile devam etti. Alkışların eşlik ettiği kutlama programı halk oyunu ekibinin gösterisi ile sona erdi. 


24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programına Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr.Mehmet Narlı, Baro Başkanı Nadir Karakaşlı, Vali Yardımcıları Şükrü Kara ve İrfan Demiröz, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Ali Yıldız, Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanı SG. Bnb. Emrah Kadir Çakır Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise mesaj yayınladı.

Umudun ve sevginin alfabesine,

Yüreği büyük koca çınarlara,

Tüm öğretmenlerime selam olsun.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza mermere şekil veren sanatçının ince ve hassas üslubuyla yaklaşan öğretmenlerimizi “Öğretmenler Günü” vesilesiyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bir dağ köyünde soğuktan donan elleri ısıtan nefestir öğretmen. Cehaletin kör kılıcına göğsünü siper ederken gururla başı dik durandır. Günün birinde ay yıldızın ışığı sonsuza dek parlasın diye al bayraklara sarılandır. Geleceğe giden yolda masum hayatlara dokunarak bilgi ve sevginin can suyuyla yeni nesilleri filizlendirendir. Prof. Dr. Aziz Sancar’ı Anadolu’nun bağrından Nobel’e taşıyan güçtür. Vicdandır, merhamettir, bizi biz yapan en büyük değerdir.

Öğretmenlerimizin milletimizin kaderini tayini noktasında çok önemli bir rolü vardır. Öğretilerinin gölgesinde koca bir imparatorluk kurulan Osman Bey’in hocası Şey Edebali’den, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’e kadar öğretmenlik tarihin her döneminde adından saygıyla söz edilen bir meslek olmuştur.

Bizler bu mesleği seçerken; ömrümüzü bu milletin evlatlarına adamaya talip olduk. Hepimizin ortak kaygısı vatanımız ve yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” demiştir. Bu eseri korumak bizim görevimizdir. Öğrencilerimizin gönül kapısını sevgiyle çalarken; onları yarınlarımıza şekil veren ve kadim kültürümüzü geleceğe taşıyan bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz.

Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır. Bu doğrultuda bin bir emekle bizlere bir şeyler öğreten öğretmenlerimizin üzerimizde hakkı büyüktür. Öğretmene saygı ve sevgiyi temel alan bir kültürün temsilcileri olarak bizler, onlara olan minnet borcumuzu hiçbir zaman layıkıyla ödeyemeyeceğimizin farkındayız.

Aşık Veysel bir şiirinde şöyle söylemiştir:

“Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum, dedi ki: Okul.”

Bizler, elbette yalnızca okulda değiliz; hayatın her alanında varız ve hayatı, bilgiyi, insanlığı işlemeye devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mektepleri’nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bugünde, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ederken emekli öğretmenlerimize sağlık, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2022, 18:31

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER