Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı gerçekleştirildi.

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Balıkesir Öğretmenevinde yapılan toplantıda, geniş orman örtüsüne sahip Balıkesir’de yangın riskinin yüksek olduğu yaz aylarında orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler ele alındı. Yeşilin korunmasında koordineli bir şekilde yürütülecek mücadele için yapılacak çalışmalar ve olası yangınlarda yapılması gerekenler değerlendirildi. 
 
Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran toplantıda; orman yangın istatistikleri, 2022 yılı orman ve kırsal alan yangınları, personel ile kara ve hava araçlarının durumu, 2023 yılı için yangın önleme çalışmaları, koordinasyon gerektiren konu başlıklarını içeren bir sunum yaptı. Sunumda son iki ve son 20 yılın orman yangın sayıları ile ilgili bilgi veren Müdür Kayıran, 2022 yılında 93 adet yangın yaşandığını belirtti. Yaşanan orman yangınlarının görüntülerinin kısa kısa aktarıldığı sunumda ayrıca kırsal alan yangın sayısı olarak Balıkesir’in ülke genelinde 2’nci sırada yer aldığı açıklandı. Orman yangınlarının çıkış sebepleri değerlendirildiğinde yarıya yakın bir oranın ihmal ve dikkatsizliğe bağlı olduğuna dikkat çekildi. Bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları kapsamında; mahalle ziyaretleri, çoban/arıcı eğitimleri, askeri eğitimler, sivil afet ve yangın gönüllüsü eğitimi, öğrencilere yönelik eğitimler, teknik personel ile işbaşı eğitimleriyle etkili mücadelenin güçlendirildiği vurgulandı.
 
Toplantının devamında orman yangınları ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınması gereken tedbirler, görev ve sorumluluklar ile ilgili kurumlar arasında koordinasyonu gerektirecek konular ele alındı. Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonunda geçtiğimiz yıl alınan ve uygulanan kararlara ilave alınacak kararlar hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Şıldak, “Bütün Ekiplerimize Güvenim Tam”

2022 yılında yaşanan yangın sayısının fazla olmasına rağmen hızlı ve etkili müdahale edildiğini söyleyen Vali Şıldak, “Yangınlarda gördüğümüz, tecrübe ettiğimiz bir husus da sıcaklık faktörü kadar rüzgarın da önemli bir konu olduğudur. Hem çıkışta hem de yayılma hızı bakımından rüzgar handikap oluşturuyor. Bölgemiz çok rüzgar aldığı için bütün yangınlarda yayılma riski artırıyor. Edindiğimiz kurumsal işbirliği düzeyi inanıyorum ki bu yıl da çok iyi seviyede ve sağlam bir müdahale tarzıyla gerçekleşecek. Bu açıdan ben bütün ekiplerimize güveniyorum. Stratejik olarak mutabık kaldığımız yöntem; en küçük yangında bile eldeki bütün imkanları seferber etmek suretiyle beklemeden ve fazla kuvvetle müdahalede bulunmak olmalıdır. Zaten müdahaleler yangınların gidişat durumuna göre de yapılan hesaplamalarla gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımız, bilhassa orman köylerindeki vatandaşlarımız ormanlarımıza gözü gibi bakıyor. Çoğu yerde müdahaleyi ilk onlar yapıyor, canla başla müdahalede bulunuyorlar. Kurumlarımız arasındaki işbirliğimizin çok iyi bir seviyede olması mücadele gücünü arttırıyor. Bu yıl en az ve iyi yönetilen yangınlarla karşılaşmayı temenni ediyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER