Söz, Kuvâ-yı Milliye Torunlarında

Söz, Kuvâ-yı Milliye Torunlarında

Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Kuvâ-yi Milliye ruhuna can verenlerin torunlarıyla söyleşi yapıldı. 

Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, İzmir'in işgali sonrası Alaca Mescid ve Okuma Yurdu toplantılarıyla Balıkesir'de Kuvâ-yi Milliye hareketini başlatan bayrak adamlar arasındaki Yırcalızade Şükrü, Hasan Basri Çantay, Parti Pehlivan, Zarbalı Hulusi ve Keçecizade Hafız Emin Efendi'nin torunları, Rona Yırcalı, Yılma Çantay, Gülden Sarıbaş, İbrahim Ergül ile tarih araştırmacısı yazar Aydın Ayhan anılarını görseller eşliğinde aktardı. 

Balıkesir Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Gazeteciler Cemiyeti, Türk Ocakları Balıkesir Şubesi ve Kent Konseyi işbirliğinde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Şıldak  hatıralarını paylaşan Kuvâ-yi Milliye'nin torunlarına teşekkür etti. Şıldak, "Orada, canı pahasına verilen bir mücadele var. Biz de bu ruha, Kuvâ-yi Milliye değerlerine sahip çıkıyoruz. Bugün biz varsak, cumhuriyetimiz varsa, bayrağımız dalgalanıyorsa, onların sayesindedir. Her birini rahmetle, şükranla yad ediyorum. Kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi, düşünce insanlarımızı, cumhuriyetimiz için cephede savaşanları saygı ve hürmetle anıyorum." şeklinde konuştu. 

Programın ardından katılımcılara plaket takdim edilirken, "Kuvâ-yi Milliye Dönemi ve Ruhu Temalı" resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ise ödülleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2022, 12:43

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER