“Yalana karşı mücadelede gazetecilere büyük sorumluluk düşüyor”

“Yalana karşı mücadelede gazetecilere büyük sorumluluk düşüyor”

  AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.
“Toplumun haber alma ihtiyacının karşılanması ve doğru bilgilendirilmesi noktasında demokrasimizin vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” diyen Milletvekili Mustafa Canbey; “Demokratik ve ahlaki sorumluluk bilinciyle fedakârca çalışan gazeteciler, toplum için önemli bir görevi yerine getirmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yeni medya mecralarının da etkisiyle, bilginin yayılma hızının hayal edilemeyecek seviyede arttığı günümüzde, doğru ve dürüst habercilik her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu noktada yalan ve dezenformasyona karşı doğrunun aktarılmasında gazetecilerimize büyük sorumluluk düşmektedir.” dedi.
“AK Parti olarak göreve geldiğimiz günden bugüne, medyamızın daha demokratik, daha özgürlükçü ve çok sesli bir yapıya kavuşması için önemli ilerlemeler kaydettik.” diyen Milletvekili Canbey;  “Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi ve genişletilmesi, basın iş kanunu çalıştayları düzenlenerek çağdaş bir basın kanununun çıkarılması, azınlıklara ait gazetelerin resmi reklam yayımlayabilmelerine imkân tanınması, farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilme imkânının sağlanması, gazetecilerin yıpranma haklarının düzenlenmesi,  gazetecilere yönelik dijital ve internet gazeteciliği eğitimi verilmesi, Covid-19 salgını sebebiyle gazete ve dergilerin mevzuat gereği yerine getirmek zorunda oldukları yükümlülüklerin esnetilmesi, basın çalışanlarına borç para verilmesi, muhtaçlık ve ölüm yardımı ile gazetelere sağlanan kredi ve basın derneklerine yardımlar yapılması gibi çok önemli düzenlemeler yaparak basın emekçilerimizin her daim yanlarında olduk.” ifadelerini kullandı.
Basının ve gazetecilerin, milletin hassasiyetlerini gözeterek, doğru bilgilendirme görevini yerine getireceklerine ve demokrasiye katkıda bulunmaya devam edeceklerine yürekten inandığını söyleyen Milletvekili Mustafa Canbey; “Salgın, afet, savaş demeden günümüzün zorlu koşullarında görevlerini ifa etmek için fedakârca bir gayret ortaya koyan basın mensuplarımıza şükranlarımı sunuyor, tüm basın emekçisi meslektaşlarımın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Görevi başında vefat eden gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı. (Ayşe Akgün)

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER