Burhaniye Belediyesi Kültür ve Sanat Festivali Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'in konuşmaları ile start aldı.

Bu yıl 33. Düzenlenen Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali dolu dolu programı ile kapılarını sanatseverlere açtı.

Burhaniye Belediyesi Kültür ve Sanat Festivali Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'in konuşmaları ile start aldı.

Ören Meydanı, Ören Amfi Tiyatro, İskele Mahallesi Meydanı, Ören Plajı, Taylıeli Amfi Tiyatro, Özgürlük Parkı, Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi, Şarköy Mahallesi, Ayaklı Mesire alanı gibi bir çok farklı alanda gerçekleşecek festivalin açılışı Ören Meydanı’nda yapıldı. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, CHP Balıkesir Milletvekili TBMM İdare Amiri Ensar Aytekin, CHP Grup Başkan Vekili Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Semra Dinçer tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından sergi ve stant alanın açılışı, açılışa katılan protokol ve halk tarafından gerçekleştirildi.

Festivalin ilk söyleşisinde konuk, 1999 Gölcük depreminin ardından Türkiye'de halkın deprem konusunda bilinçlenmesi konusunda çalışmaları ile tanın Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan oldu. Bu yıl tüm ülkemizi etkileyen toplumda derin yaralar açan  6 Şubat 2023 depremi ve 17 Ağustos’un yıl dönümünde 1999 yılında yaşanan acılara vurgu yapılan söyleşi izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Deprem Bilimci Ahmet Ercan deprem için alınacak önlemlerden, bölgedeki kırıklardan da bahsederek deprem gerçeği ile nasıl yaşamamız gerektiğini anlattığı söyleşi ardından Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, 99 depreminin yıl dönümünde Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'a aktardığı değerli bilgiler için tüm Burhaniye adına teşekkür ederek plaketini takdim etti.

Festival Celo Boluz dinletisi ile devam etti. Celo besteleri ve sevilen türküler ile izleyicilere müzik dolu keyifli bir akşam sundu.
Ardından Usta Gazeteci Can Ataklı ile “Kuşatılmış Medya” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Tecrübeli gazeteci ile gündeme dair konular masaya yatırıldı. Yoğun katılımla izlenen söyleyişinin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli ve Belediye Meclis Üyeleri Tarık Erdil ile Hasan Küçükdereli katılımları için teşekkür ederek plaketini takdim etti. Ören programı Celo Boluz’un dinletisi ile son buldu. Celo Boluz,  kendi bestelerini ve sevilen türküleri Festival kapsamında Ören’de müzikseverler için söyledi. Ören Meydan'daki müzik ziyafetinin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban sanatçıya ve gitaristi Ali Dergah Varlıel'e teşekkürlerini sunarak katılımları için festival anısına plaket verdi.

Ören Sahilde düzenlenen ücretsiz gençlik konserlerinde 1. Günde iki müzik grubu art arda sahne alarak müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Konser için Burhaniye dışından da gelen katılımcılar ile yoğun ilginin olduğu konserde Yaşlı Amca müzik grubunun plaketini Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban vererek müziğe ve sanata duyulan özlemin arttığı günümüzde, festivale kattıkları değer için teşekkürlerini sundu.

33. Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, sevilen müzik gruplarından Yaşlı Amca ve Adamlar’ın sahne aldığı Ören Plajı binlerce kişiyi ağırladı. Konser için Burhaniye dışından da gelen katılımcılar ile yoğun ilginin olduğu konserde Adamlar grubuna plaketlerini sunmak için sahneye çıkan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler gençlerle bir arada olmanın ve gençler için birşeyler yapabilmekten dolayı yaşadığı mutluluğu paylaştı. Kitap Fuarı'nda müjdesini verdiği 5 gece boyunca sürecek konserlerle ilgili "Türkiye genelinde konserler iptal edilirken Burhaniye'de yapılıyor" diyen Başkan Deveciler, sözlerine "Bizim gençlerimiz en iyisini en güzelini hakediyor" diyerek devam etti. Konser için sahili dolduran kalabalığın alkışları arasında Adamlar grubuna festivale kattıkları değer için Burhaniyeliler adına teşekkür eden Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler rock grubuna teşekkür plaketini takdim etti.

Haberimiz ile ilgili ayrıntılı fotoğraflara sayfalarımızı beğenerek aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/korfezdehaber

https://www.facebook.com/groups/korfezdehaber

https://twitter.com/korfezdehaber

https://www.instagram.com/korfezdehaber/

https://www.youtube.com/@KorfezdeHaberTR

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2023, 14:29

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER