Hande Yener'den muhteşem sahne performansı

Ali Kemal Deveciler, "Gençlerimiz, vatandaşlarımız sizleri burada dinlemeyi çok istemişti maalesef iptal edilen konserleriniz oldu, bu da gençlerimiz ve dinleyicilerimizin içinde bir kırgınlık yarattı, biz de bu kırgınlığı gidermek için elimizden geleni yapmak zorunda hissettik, Balıkesir halkını Hande Yener’den mahrum bırakamazdık. Sanata karşı olan tüm yasakların her zaman karşısındayız, Burhaniyeli vatandaşlarımız her şeyin en güzeline layık.”

Hande Yener'den muhteşem sahne performansı

Unesco tarafından ilan edilen 2023 Âşık Veysel Yılı'nda, Türk Halk Müziği'nin efsane ismi ve büyük halk ozanı Âşık Veysel, vefatının 50. yılında türkülerle Ören’de anıldı.

33.Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali’nde 3. akşamında “Nazım Hikmet Anısına” düzenlenen programın ardından, 4. Akşamında da büyük halk ozanı Âşık Veysel anıldı. Veysel’in hayatını, yaşadığı zorlukları, felsefesini, hayata bakış açısını ve insanlara verdiği değerin anlatıldığı belgesel filmi ile başlayan programda; büyük halk ozanı Âşık Veysel'in sevilen türküleri, Cengiz Özkan’ın güçlü yorumuyla yeniden hayat buldu.

Cengiz Özkan’ın yorumuyla Âşık Veysel'in türküleri, Türk halk müziği tutkunlarının yanı sıra tüm müzikseverleri büyüledi.

“Âşık Veysel Anısına” programından sonra bu güzel ve anlamlı akşam için Özkan’a teşekkür eden Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan festivale katılımları için teşekkür plaketini takdim etti.Konser sonrası Cengiz Özkan katılımcıların yoğun ilgisini kırmayarak her biriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Burhaniye Kültür Sanat Festivali’nin İskele Meydanı’nda kurulan sahnenin 4. gününün ilk konuğu Everest Dağı'na tırmanmayı başaran ilk Türk olan ve AKUT'un kuruluşunda yer alan Nasuh Mahruki oldu. Ülkemizdeki deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğinden bahseden Mahruki, deprem sonrası yapılması gerekenler konusunda dinleyicileri bilgilendirdi. Nasuh Mahruki’ye festivale katılımları için teşekkür plaketini Belediye Meclisi Üyesi Tarık Erdil verdi.

Erkan Karadeniz ve Tuğçe Karabayır’ın oynadığı 2 kişilik komedi oyunu Ören Amfi’de tiyatro severler ile buluştu. Sufle Sanat’ın 2 perdelik komedi oyunu festival kapsamında izleyicilere sunuldu. Kadın ve erkek ilişkileri üzerine bir komedi hikayesi olan "Ruh Öküzüm" oyununa Burhaniyeliler ve festival için Burhaniye’ye gelen sanatseverler yoğun ilgi göstererek, amfi tiyatroyu doldurdu.

Oyun sonrasında Sufle Sanat’a festivale katılımları için teşekkür plaketi ve yöresel ürünlerden oluşan hediye paketlerini Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli takdim etti.

Yıllardır çeşitli topluluklarda yanyana müzik yapmış iki yakın dostun projesi olarak kurulan Duosis Grubu, sahne performansı tarihi Adramytteion ile bütünleşen bir uyumla festivalin 4. Gününü başlattı.

Flüt ile saksafonda Elvan Engin ve viyolonselde Gözde Bozkurtoğlu müziksever için keyifli bir dinleti sundu. Ardından İskele Mahallesine geçen grup İskele'deki sahnede de festival için gelen konuklara klasik müzik ziyafeti verdi.

Dinletiler ardından gruba teşekkür plaketini Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil verdi.

33. Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Taylıeli Amfi Tiyatro Açıkhava Konserinde ünlü pop yıldızı Hande Yener enerjisiyle izleyenleri adeta büyüledi. Taylıeli Amfi tiyatronun tamamen dolduğu konser için sevenleri saatler öncesinden alana akın etti. Festival kapsamında Hande Yener'i Burhaniye'de hayranları ile buluşturan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, dinleyicilere seslenmek için sahneye çıkarak "Gençlerimiz, vatandaşlarımız sizleri burada dinlemeyi çok istemişti maalesef iptal edilen konserleriniz oldu, bu da gençlerimiz ve dinleyicilerimizin içinde bir kırgınlık yarattı, biz de bu kırgınlığı gidermek için elimizden geleni yapmak zorunda hissettik, Balıkesir halkını Hande Yener’den mahrum bırakamazdık. Sanata karşı olan tüm yasakların her zaman karşısındayız, Burhaniyeli vatandaşlarımız her şeyin en güzeline layık.” dedi.” Hande Yener ise Başkan Deveciler’e teşekkür edip Burhaniye’ye bir stüdyo açmak istediğini belirtti. Konuşma sonrasında Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Hande Yener’e plaket takdim ederek tüm Burhaniyeliler adına yıldız sanatçıya teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2023, 14:48

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER