EDREMİT CUMHUR İTTİFAKI’NDAN AÇIKLAMA:

- “ŞEHİT ADINDAN RAHATSIZ OLDULAR” - “TÜRK OLDUKLARINDAN ŞÜPHE EDİYORUZ” - “HİÇ BOŞUNA ÇABALAMAYIN, SİZİN HESAPLARINIZI BİZ BOZARIZ” - “RAHATSIZ OLANLARI, CUMHURİYET MEYDANI’NDA AÇIKLAMA YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

EDREMİT CUMHUR İTTİFAKI’NDAN AÇIKLAMA:

Edremit’teki bir liseye ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞENAY AYBÜKE YALÇIN adının verilmesine karşı çıkılmasına tepki gösteren Cumhur İttifakı ilçe başkanları, “ŞEHİT adından rahatsız olanların Türk olduğundan şüphe duyuyoruz” dedi.

1933 yılında ortaokul olarak hizmete açılan, 1956 yılında 22 derslikli lise olarak hizmete devam eden ve 2010 yılında Körfez Anadolu Lisesi adını alan bahse konu okulun adı; Okulun eski mezunlarından olan ve aynı zamanda ilk görev yeri olan, Batman/Kozluk ilçesinde PKK’lı teröristlerce kahpece ŞEHİT edilen öğretmen ŞENAY AYBÜKE YALÇIN’ın velisinin de talebi doğrultusunda, bir süre önce ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞENAY AYBÜKE YALÇIN Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

İsim değişikliğinin basına yansımasının ardından, bir takım çevreler, ‘ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞENAY AYBÜKE YALÇIN ANADOLU LİSESİ’ olan okul isminin, eski hali olan ‘Edremit Körfez Anadolu Lisesi’ olarak değiştirilmesi için girişimlerde bulunmaya başladı.

Bu arada, liseye ŞEHİT öğretmenin adının verilmesine olan tepkileri anlatan haber metinleri de, ilçedeki bazı basın yayın kuruluşlarında yer aldı. Konuyu yakından takip eden Cumhur İttifakı Ortakları AK Parti Edremit İlçe Başkanı Ekrem Umutlu ve MHP Edremit İlçe Başkanı Halil Görmen, ortak bir basın bildirisi hazırlayarak, vatanı uğruna ŞEHİT olan öğretmene, ilk görev yaptığı okulun adının verilmesine karşı çıkan kişilere olan tepkisini sert bir dille ifade etti. ŞEHİT adından rahatsız olan kişilerin Türk olduğundan şüphe duydukları vurgulanan yazılı basın açıklamasında, “Gönlümüzün kahramanı olan öğretmenimiz ŞENAY AYBÜKE YALÇIN, vatanı uğruna canını feda etmiş, şehadet mertebesine erişmiş bir değerimizdir. Bahse konu okul, ŞEHİDİMİZİN mezun olduğu okul olmakla birlikte ilk görev yeridir ve isminin verilmesi talebi, ailesi tarafından iletilmiştir. Bu talep yetkili makamlar tarafından kabul edildi ve okulun adı değiştirildi. Fakat ilçemizde maalesef ŞEHİT isminden rahatsız olan insanların olduğunu gördük. Her ne kadar bu duruma inanmak istemesek te, ŞEHİT adından rahatsız olanların ciddiyetini kamuoyundan öğrendik. ŞEHİT adından rahatsız olunması olayını, biz Edremit Cumhur İttifakı olarak sindiremeyiz. Bu vatanın her karış toprağında ŞEHİT kanları mevcuttur. Vatanımız, ŞEHİTLERİMİZ ve gazilerimiz sayesinde bizimdir ve bayrağımız onlar sayesinde şanla, şerefle dalgalanmaya devam ediyor. Hal bu iken, bu vatanın evlatları nasıl oluyor da, şehit adından rahatsızlık duyuyor? Akıl tutulması yaşıyoruz. Türkiye’de, Türk bayrağının gölgesinde yaşıyorsun ve ŞEHİTLERİMİZDEN rahatsız oluyorsun. Biz de o zaman sizin Türk olduğunuzdan şüphe ediyoruz. Vatanını, bayrağını seven böyle bir şey yapmaz. ŞEHİTLERİMİZ üzerinden başka hesaplar peşinde koşmaya çalışıyorsanız ise, hiç boşuna çabalamayın, sizin hesaplarınızı biz bozarız. Karşınızda tüm mevcudiyetimiz ile dimdik dururuz. Emellerinize ulaşamayacaksınız. ŞEHİT kelimesinden her kim rahatsızlık duyuyor ise, Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda halkın huzurunda biz onlar ile görüşmeye hazırız. Buyursunlar gelsinler, karşı olma sebeplerini bizlerin de nezaretinde halka anlatsınlar” dedi.

(Bekir Terzioğlu)

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 13:45

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER